کد خبر: ۸۳۴۲۸۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱
حضرت علی (ع) حتی اجازه بی احترامی به جنازه قاتل خود را نداد

انصاریان: حق ندارید به زندانی و مخالف خود «بی احترامی» کنید/ به او نگویید که فردا ساعت ۵ صبح اعدام می‌شوی

استاد انصاریان بر رفتار اخلاقی و حفظ احترام و کرامت انسانی در برخورد با مخالفان تأکید کرد و گفت: شما که در لباس روحانیت و بعضی از نیرو‌ها هستید، بدانید کسی که حتی گناه کرده، مملوک خداست. اگر او را به زندان انداختید، باید به او احترام کنید، به او فحش ندهید، او را تحقیر نکنید، بی جا به او ضربه نزنید که به خدا قسم همه این افعال «حرام» است.
انصاریان: حق ندارید به زندانی و مخالف خود «بی احترامی» کنید/ به او نگویید که فردا ساعت ۵ صبح اعدام می‌شوی
آفتاب‌‌نیوز :

انصاریان گفت: من ۹۰ درصد خانم‌هایی که بی حجابی هستند را مقصر نمی‌دانم و معتقدم عللی آن‌ها را وادار به بی حجابی کرده است. با کسانی که شما را قبول ندارند، حرف بزنید، به حرف‌های آن‌ها گوش کنید، آن‌ها را آرام کنید تا به جامعه برگردند.

حسین انصاریان در مراسم احیا شب بیست و یکم در حسینیه همدانی ها، بیان کرد: از زمان حضرت آدم تا این لحظه، وجود مقدس پروردگار، بندگان را که آفرید، ضامن روزی دادن به آن‌ها بود.بندگان چند طایفه شدند، عده‌ای در بستر اراده و رحمت پروردگار، انبیاء و ائمه طاهرین شدند. انبیاء و ائمه طاهرین دارای مقام عصمت شدند که در آیه‌ای از قرآن تلویحاً می‌فرماید که انگار توان معصیت در آن‌ها نبود. ابلیس هم قبل از خلقت انسان قسم فوق العاده‌ای خورد و به پروردگار گفت: «نسلی که از این انسان به وجود بیاید را به گمراهی می‌کشانم به جزء انبیاء و امامان چرا که توان آن را ندارم.»

وی ادامه داد: طایفه دوم مومن واقعی هستند یعنی کسانی که در درون، برون، کسب وکار، معاشرت و رفت و آمد خود مطیع صرف پروردگار، پیغمبر (ص)، ائمه (ع) و انبیاء بودند. این چهره‌های رده دوم بعد از انبیاء، بسیاری از شب‌ها گریه می‌کنند که چرا لغزشی برای آن‌ها پیدا شد.

وی به دو طایفه دیگر اشاره و خاطرنشان کرد: طایفه دیگر مومن کامل نبودند و همه مسایل ایمانی را عمل نکردند و نمی‌کنند، لغزش هم دارند و دچار گناه صغیره می‌شوند و شاید دچار گناه کبیره هم شوند. طایفه دیگر کافر و تمام حقایق را منکر شدند و گفتند خدا، پیامبر (ص)، کتاب و برزخ را قبول نداریم، ولی پروردگار نان و آب این افراد را قطع نکرد و تا لحظه آخر عمر روزی آن‌ها را داد.

وی خطاب به مسئولین و کارگزاران گفت: خدا با مخالف منکر، درگیر روزی نشد و دنیا را از او منع نکرد، او را تحت فشار قرار نداد، تا وقتی که علم مقدس او نشان داد که اینان بعد از سال‌های سال توبه نمی‌کنند و سرانجام خودشان گرفتار جریمه جرم شان شدند.طایفه دیگر مشرک شدند و گفتند قدرت خداوند کم است و باید خدایان بسیاری را داشته باشیم.

وی به گروه دیگر که منافقین هستند، اشاره و اظهار داشت: عده‌ای دیگر به سخت‌ترین و بدترین گناه یعنی گناه «نفاق» دچار شدند.

وی مجدد خطاب به مسئولین گفت: به هر کسی منافق نگویید، ابتدا قرآن مجید را بخوانید، حدود ۱۳ آیه اول سوره بقره است که خداوند نشانه‌های منافقین را بیان کرده است، این نشانه‌ها را یاد بگیرید که به هر گنهکاری منافق نگویید. بسیار سخت است که این اسم را روی گنهکار بگذاریم. قرآن می‌فرماید: برخی از اسم‌هایی که روی بندگان من می‌گذارید، «بد» اسمی است. از گنهکاران با حرف‌های زشت یاد نکنید. در برخورد با گنهکار حق ندارید به او زشت بگویید، او را نترسانید و اگر گرفتار شد به او نگویید که فردا ساعت ۵ صبح اعدام می‌شوی و تمام ساختمان روح او را فرو بریزید در حالی که اعدامی نیست و نمی‌خواهید او را اعدام کنید. عباد خدا را نترسانید، وحشت در دل خودشان و زن و فرزندشان ایجاد نکنید که خلاف کتاب خداست و چنین رفتار‌ها و برخورد‌هایی از نظر قرآن «حرام» است. به عنوان مثال فردی به هر دلیلی اعلام می‌کند که مخالف جمهوری اسلامی است و در راستای این مخالفت عملی انجام می‌دهد که جریمه هم دارد، اما باید توجه داشت که پروردگار مهربان عالم با آن‌ها رفتاری اخلاقی دارد. خداوند در سوره بینه می‌فرماید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّهِ» کسانی که مرا باور کردند و دلشان به من گره خورده، کار‌های مرا دیدند و متوجه شدند که کار من زیباست و به این نتیجه رسیدند که خودِ من زیبای بی نهایت هستم. ایمان دارند و به واجبات عمل می‌کنند و محرمات را ترک می‌کنند و اخلاق درستی دارند، داوری منِ خدا در حق آن‌ها این است که اینان از تمام موجود زنده من بهتر هستند. پاداش این افراد در آغوش رحمت من است. «جَزَاؤُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ ذَٰلِکَ لِمَنْ خَشِیَ رَبَّهُ»

وی با استناد به قرآن و سیره پیامبر (ص) و امام علی (ع) به نحوه رفتار و برخورد با کسانی که منافقین، مشرک، کافر و مومن ضعیف و گنهکار اشاره و اظهار داشت: پیامبر (ص) می‌فرمایند: بندگان خدا! شما مانند بیماران می‌مانید، شما هم بیمار گناه هستید. ایمان شما ضعیف است و هوای نفس می‌تواند بر شما تسلط پیدا کند. صلاح شما بیماران گناه این است که طبیب تجویز می‌کند و طبیب شما خداست. صلاح شما این است که نسخه این طبیب یعنی قرآن، نبوت و امامت را ببینید. صلاح شما این نیست که هر چه دلتان می‌خواهد بخورید و انجام دهید.

وی خطاب به مسئولین گفت: با توجه به سیره پیامبر در برخورد با گنهکاران، باید در سر مریض زد و او را تحت فشار قرار داد؟ پیامبر تأکید دارد که ببینید که خدا با مومن ضعیف گناهکار و مشرک و کافر چطور رفتار می‌کند و روش اخلاقی خداوند چیست. خداوند در سوره نساء آیه ۱۴۵ و ۱۴۶ می‌فرماید: اگر منافق توبه کرد و اعمالش را اصلاح کرد و به من تکیه کرد و گفت که خدایا هیچ کسی را غیر از تو ندارم، کارهایش را برای من خالص کرد، اینان جزو مومنین واقعی بندگان من هستند و پاداش عظیمی برای او قرار خواهم داد.

وی به مسئولین توصیه کرد: به گنهکاران آسان بگیرید، با آن‌ها حرف بزنید. با نمایندگان مخالفین صحبت کنید، خواسته و حرف آن‌ها را بشنوید، از میان ۱۰ برنامه و خواسته آن‌ها حتماً چند خواسته قابل اجراست و دلایل خواسته‌هایی که قابل اجرا نیست را برای آن‌ها تبیین کنید. من ۹۰ درصد خانم‌هایی که بی حجابی هستند را مقصر نمی‌دانم و معتقدم عللی آن‌ها را وادار به بی حجابی کرده است. با کسانی که شما را قبول ندارند، حرف بزنید، به حرف‌های آن‌ها گوش کنید، آن‌ها را آرام کنید تا به جامعه برگردند.

وی در ادامه برخورد خداوند با فرعون را یادآور شد و تأکید کرد: شما که مومن هستید و در لباس اهل ایمان هستید و در لباس روحانیت و لباس بعضی از نیرو‌ها هستید، بدانید کسی که حتی گناه کرده، مملوک خداست. اگر او را به زندان انداختید، باید به او احترام کنید، به او فحش ندهید، او را تحقیر نکنید، بی جا به او ضربه نزنید که به خدا قسم همه افعال «حرام» است.

انصاریان به برخورد اخلاق مداران امام علی (ع) با قاتل خود اشاره و بیان کرد: قطعاً اگر حضرت علی (ع) پس از ضربت خوردن، زنده می‌مانند، ابن ملجم مرادی و مخالفان خود را آزاد می‌کردند چرا که حضرت اخلاقی الهی داشتند. حضرت علی (ع) خطاب به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) گفتند؛ ابن ملجم یک ضربه به من زد، اگر خواستید او را قصاص کنید فقط یک ضربه بزنید، دو ضربه شرعی نیست. اگر قاتل من را کشتید، او را دفن کنید و اجازه ندهید که به جنازه قاتل من بی احترامی کنند.

منبع: شفقنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
اصغر بهمنی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
6
42
جناب انصاریان
درود بر شما چقدر به روز صحبت کردید صحبتهای شما همان اسلامیست که ما سراغ داریم بد به حال تندرویان سطحی نگر
وخشونت طلبان بیگانه از اسلام
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین