کد خبر: ۸۳۴۳۹۰
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱

تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در مازندران

روابط عمومی اداره کل حفاظت از محیط زیست مازندران اعلام کرد که اولین گوساله گوزن زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در این استان متولد شد.
تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در مازندران
آفتاب‌‌نیوز :

روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران اعلام کرد که اولین گوساله گوزن زرد ایرانی در پناهگاه حیات وحش دشت ناز در سال ۱۴۰۲ به دنیا آمد.

در این اطلاعیه آمده است که برنامه حفاظت برای حفاظت گوزن‌ها با تدابیر و شدت بیشتری در فصل زایش به طور شبانه روزی در منطقه انجام می‌شود.

پارسال دستکم ۱۰ گوساله به جمع گوزن زرد ایرانی پناهنگاه حیات وحش دشت ناز میاندرود اضافه شده بود و پیش بینی می‌شود امسال هم دستکم به همین تعداد اضافه شود.

گوزن زرد ایرانی که با نام علمی «Dama mesopotamica» شناخته می‌شود، زیرگونه‌ای از گوزن زرد اروپایی است که در حال حاضر از گونه‌های در معرض خطر است و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد.

تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در مازندران

گوزن زرد، بدنی زرد مایل به قرمز با خال‌های سفید دارد. غذای اصلی این حیوان هم ذرت، جو و بلوط است.

آمار دقیقی از تعداد گوزن‌های زرد ایرانی وجود ندارد، اما تخمین می‌زده می‌شود حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ راس باشد.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز، اولین مرکز تکثیر در اسارت گوزن زرد ایرانی در کشور با هدف افزایش جمعیت و حفظ و احیاء این گونه با ارزش، به وسعت ۵۵ هکتار در شهرستان میاندرود واقع است.

در طول سال‌های متمادی مناطقی هم در استان‌های مختلف برای تکثیر این گونه در نظر گرفته شد. جزیره اشک، دشت ناز، آزادی، باغ شادی، میانکتل، ارسنجان، دز و کرخه از جمله مناطقی هستند که گوزن زرد در آن‌ها نگهداری می‌شود. علاوه بر این چهار مرکز خصوصی شامل مرکز نگهداری حیات وحش البرز، دهکده طبیعت باراجین، باغ وحش اراک و مرکز قرنطینه و بازپروری حیات وحش پردیسان هم محل نگهداری گوزن‌های زرد هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین