کد خبر: ۸۳۴۴۰۶
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۲

تلاش عراق و عمان برای میانجی‌گری میان ایران و مصر

یک دیپلمات بلند پایه در قاهره گفت که عراق و عمان در حال تلاش برای میانجی‌گری به منظور بازگرداندن روابط میان ایران و مصر هستند.
تلاش عراق و عمان برای میانجی‌گری میان ایران و مصر
آفتاب‌‌نیوز :

عراق و پادشاهی عمان در تلاش هستند تا میان تهران و قاهره برای بازگرداندن روابط میان این دو کشور میانجی‌گری کنند.

این دیپلمات در ادامه گفت که مصر از این میانجی‌گری، به‌ویژه میانجی‌گری عراق استقبال می‌کند چراکه دو کشور روابط خوبی با یکدیگر دارند اما قاهره تحولات منطقه را نیز زیر نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری المعلومه به نقل از یک دیپلمات بلند پایه عراقی در مصر، وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه تأیید کرد که جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تحول مثبت و رو به جلو با هدف تحکیم روابط بین مردم ایران و مصر و به‌علاوه از هرگونه گشایش مصر در قبال ایران استقبال می‌کند و اعمال هرگونه محدودیت برای سفر شهروندان مصری به ایران را تکذیب کرد.

روابط میان ایران و مصر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ در پی اقدام قاهره برای امضای قرارداد کمپ دیوید با رژیم صهیونیستی رو به وخامت رفت.

بنابر این گزارش، پیشتر عزت سعد رئیس اجرایی شورای امور خارجی مصر در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود که روابط بین ایران و مصر، عادی نیست زیرا تعدادی از پرونده های اختلافی در مسیر آن است اما میانجی‌گری عراق که در کنفرانس بغداد۲ در اردن از آن سخن به میان آمد، می تواند درهای آغاز رایزنی‌ها (میان تهران و قاهره) را بگشاید.

همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از کنفرانس بغداد۲ گفت: نخست‌وزیر عراق پیشنهاد داد که با وساطت بغداد گفت‌وگوهای ایران و مصر در سطوح امنیتی و سیاسی آغاز شود.

در همین راستا، احمد عیسی، وزیر گردشگری مصر به تازگی در یک نشست خبری که در مقر وزارت میراث فرهنگی این کشور برگزار شد، اعلام کرد که قاهره در راستای جذب گردشگر، تسهیلات جدیدی برای کسانی که خواهان سفر به مصر هستند، می‌دهد که شامل شهروندان، چین، هند، ترکیه، ایران، مراکش و الجزایر می‌شود.

وزیر گردشگری مصر همچنین خاطرنشان کرد که شهروندان ایرانی می‌توانند از طریق شرکت‌های گردشگری وارد مصر شوند و در حال حاضر تنها می‌توانند به جنوب سینا سفر کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین