کد خبر: ۸۳۴۴۵۷
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۰

کشفی جدید برای پاک شدن اتمسفر زمین

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که یک میدان الکتریکی قوی در سطح بین قطرات آب موجود در هوا و هوای مجاور می‌تواند از طریق مکانیسمی که پیشتر ناشناخته بود، هیدروکسید (OH) ایجاد کند. انتظار می‌رود که این کشف، شناخت علمی مبنی بر پاکسازی اتمسفر از آلاینده‌ها و گاز‌های گلخانه‌ای را تغییر دهد.
کشفی جدید برای پاک شدن اتمسفر زمین
آفتاب‌‌نیوز :

پیش از این، پژوهشگران معتقد بودند که نور خورشید عامل اصلی تشکیل OH است، اما یافته‌های جدید می‌تواند مدل‌های آلودگی هوا را به طور قابل توجهی تغییر دهد، چرا که OH نقش مهم و کلیدی در اکسید کردن هیدروکربن‌ها و حذف مواد شیمیایی مضر از جو دارد. 

به گزارش سی تک دیلی، شیمیدان دانشگاه Irvine کالیفرنیا، در پژوهشی به ایجاد یک مولکول پاک کننده هوا پرداخت. در این پژوهش، دانشمندان مکانیسم جدیدی را کشف کردند که از طریق میدان الکتریکی قوی در سطح بین قطرات آب موجود در هوا و هوای اطراف، هیدروکسید (OH) ایجاد می‌کند. این کشف جدید می‌تواند به اتمسفر کمک کند تا خود را از آلاینده‌ها و گاز‌های گلخانه‌ای پاک کند. این یافته باور‌های قبلی را به چالش می‌کشد و می‌تواند مدل‌های آلودگی هوا را به طور قابل توجهی تغییر دهد.

به واسطه فعالیت‌های انسانی، انواع مختلفی از آلاینده‌ها در هوا منتشر می‌شوند و بدون مولکولی به نام هیدروکسید (OH)، بسیاری از این آلاینده‌ها در اتمسفر جمع می‌شوند.

در واقع، نحوه تشکیل OH در اتمسفر، موضوعی است که به تنهایی، خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما در پژوهش جدیدی که در آوریل سال جاری در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، منتشر شد، یک تیم تحقیقاتی شامل Sergey Nizkorodov، استاد شیمی دانشگاه Irvine کالیفرنیا اعلام کرد که یک میدان الکتریکی قوی که در سطح بین قطرات آب موجود در هوا و هوای اطراف وجود دارد، می‌تواند با مکانیسمی که پیشتر ناشناخته بود، OH ایجاد کند.

این یافته‌ای است که می‌تواند نحوه درک و شناخت دانشمندان را نسبت به این موضوع که چگونه هوا می‌تواند خود را از موادی مانند آلاینده‌های منتشر شده توسط انسان و گاز‌های گلخانه‌ای پاک می‌کند، تغییردهد. درواقع، این یافته نشان می‌دهد که OH می‌تواند با این آلاینده‌ها و همچنین با گاز‌های گلخانه‌ای واکنش نشان دهد و آن‌ها را از بین ببرد. در این رابطه، Nizkorodov می‌گوید: «برای اکسید کردن هیدروکربن‌ها به OH نیاز است، در غیر این صورت، آن‌ها به طور نامحدود در جو جمع می‌شوند.»

پیش از این، محققان تصور می‌کردند که نور خورشید عامل اصلی تشکیل OH است.

Nizkorodov، نیز معتقد است که به طور کلی تصور بر این است که OH باید از طریق فتوشیمی یا واکنش اکسایش-کاهش (Redox) تشکیل شود و لازم است نور خورشید یا فلزات به عنوان کاتالیزور عمل کنند. اما «آنچه که این مقاله می‌گوید این است که «برای ایجاد OH، شما به هیچ یک از این موارد نیاز ندارید، چرا که در خودِ آب خالص، OH می‌تواند به طور خود به خود با شرایط خاص بر روی سطح قطرات ایجاد شود.»

از این‌رو، پژوهشگران معتقدند که در داستان شیمی اتمسفر، OH به‌عنوان یک کاراکتر کلیدی عمل می‌کند. Christian George، شیمیدان اتمسفر در دانشگاه Lyon فرانسه و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «OH واکنش‌هایی را آغاز می‌کند که آلاینده‌های موجود در هوا را تجزیه می‌کند و به حذف مواد مضر و نیز گاز‌های شیمیایی مضر مانند دی اکسید گوگرد و اکسید نیتریک از جو کمک می‌کند.». در نتیجه، انتظار می‌رود که این کشف، درک علمی از نحوه پاکسازی اتمسفر از آلاینده‌ها و گاز‌های گلخانه‌ای را تغییر دهد.

نتایج این پژوهش به تازگی در مجموعه مقالات National Academy of Sciences منتشر شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین