کد خبر: ۸۳۴۵۹۷
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶

از افشای اسناد محرمانه پنتاگون و محتوای آن‌ها چه می‌دانیم؟

وزارت دفاع آمریکا از افشای اسناد طبقه‌بندی‌شده این وزارتخانه که بخشی از آن‌ها به جنگ بین روسیه و اوکراین بر می‌گردد به عنوان «خطری بسیار جدی» برای امنیت ملی ایالات متحده یاد کرده است. 
از افشای اسناد محرمانه پنتاگون و محتوای آن‌ها چه می‌دانیم؟
آفتاب‌‌نیوز :

وزارت دفاع آمریکا از افشای اسناد طبقه‌بندی‌شده این وزارتخانه که بخشی از آن‌ها به جنگ بین روسیه و اوکراین بر می‌گردد به عنوان «خطری بسیار جدی» برای امنیت ملی ایالات متحده یاد کرده است. 

پنتاگون افزوده که در حال ارزیابی خطرات مرتبط با افشای این اسناد طبقه‌بندی‌شده است. 

این اسناد محرمانه هفته‌های گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این مطلب افشای این اسناد که منبع درز آن‌ها نیز نامشخص است مورد بررسی گرفته است. 

اطلاعات موجود در این اسناد به چه موضوع یا موضوعاتی بر می‌گردد؟

بسیاری از اسناد طبقه‌بندی‌شده پنتاگون که اخیرا افشا شده است به موضوع تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بر می‌گردد. در یکی از این سند‌ها وضعیت جنگ بین دو طرف در ابتدای ماه مارس ارزیابی شده است. در این سند طبقه‌بندی‌شده میزان تلفات هر دو طرف روس و اوکراینی مورد ارزیابی قرار گرفته است. 

این در حالی است که در برخی دیگر از این مدارک طبقه‌بندی‌شده وضعیت جبهه‌های نبرد در شرق اوکراین مانند درگیری‌ها بر سر شهر باهموت بررسی شده است.

از جمله مسائلی که درباره جنگ اوکراین به آن‌ها اشاره شده است می‌توان از کمک‌های بین‌المللی به کی‌یف یا دفاع ضدهوایی اوکراین یاد کرد. 

این اسناد همچنین نشان می‌دهد که واشنگتن از برخی متحدان خود جاسوسی می‌کند. به عنوان مثال در یکی از این مدارک آمده است که موساد از تظاهرات علیه اصلاحات قضایی اسرائیل دفاع می‌کند. 

آیا اصالت این اسناد مورد تائید قرار گرفته است؟

وزارت دفاع آمریکا گفته که در حال ارزیابی صحت اسنادی است که تصویر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است. با این حال پنتاگون افزوده است که به نظر می‌رسد این مدارک شامل «اطلاعات حساس و با درجه طبقه‌بندی بالا» باشد. 

دستکم یکی از این اسناد به نظر می‌رسد دستکاری شده باشد. در این سند دستکاری شده آمده که تلفات اوکراین در جنگ از روسیه بیشتر بوده است. این در حالی است که در سند اصلی خلاف این ادعا مطرح شده است. 

با این حال رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند که مسئولان این کشور بر این باور هستند که بسیاری از اسناد افشاشده واقعی هستند. 

واکنش مقام‌های آمریکایی چه بود؟

وزارت دادگستری آمریکا تحقیق درباره افشای اسناد طبقه‌بندی‌شده متعلق به پنتاگون را آغاز کرده است. این در حالی است که وزارت دفاع ایالات متحده در حال ارزیابی خطرات احتمالی افشای این اسناد برای امنیت ملی این کشور است. 

از سوی دیگر مقام‌های آمریکا در پی افشای این مدارک با همتایان خود در کشور‌های دیگر در تماس بوده‌اند. به گفته پنتاگون کمیسیون‌های مرتبط با اطلاعات افشادشده در مجالس نمایندگان و سنای آمریکا در جریان این ماجرا قرار گرفته‌اند. 

افشای اسناد طبقه‌بندی‌شده پنتاگون چه پیامد‌هایی به دنبال خواهد داشت؟

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت که افشای اسناد طبقه‌بندی‌شده این وزارتخانه در شبکه اینترنت «خطری بسیار جدی» برای امنیت ملی ایالات متحده است و می‌تواند به پخش اخبار جعلی نیز کمک کند. 

از سوی دیگر درز اطلاعات محرمانه می‌تواند منابع اطلاعاتی ایالات متحده را در معرض خطر قرار دهد. این در حالی است که مسکو با بررسی این اطلاعات محرمانه احتمالا تصویری روشن‌تر از وضعیت نیرو‌های اوکراینی به دست خواهد آورد. 

اشاره‌های موجود به متحدان واشنگتن در این اسناد طبقه‌بندی‌شده می‌تواند به دلیل جاسوسی به روابط آمریکا با کشور‌های متحد خود آسیب بزند. 

اسناد محرمانه وزارت دفاع آمریکا در کدام شبکه‌های اجتماعی پخش شد؟

اسناد محرمانه وزارت دفاع ایالات متحده در شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله «توئیتر»، «۴چن» و «دیسکورد» منتشر شده است. 

با این حال بسیاری از این مدارک اکنون دیگر بر روی وبسایت‌هایی که اولین بار در آنجا منتشر شدند در دسترس نیستند. واشنگتن در تلاش است تا این اسناد از همه شبکه‌های اجتماعی حذف شوند. 

«دیسکورد» یک شبکه اجتماعی محبوب در میان علاقمندان به بازی‌های ویدئویی است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین