کد خبر: ۸۳۴۷۹۰
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱

شمسایی: هیچ گلایه‌ای از فدراسیون فوتبال ندارم

سرمربی تیم ملی فوتسال کشورمان گفت: سرپرست تیم ملی فوتسال مشخص شده است و رئیس فدراسیون هم تا به امروز کارش را برای ما انجام داده و من هیچ گلایه‌ای ندارم.
شمسایی: هیچ گلایه‌ای از فدراسیون فوتبال ندارم
آفتاب‌‌نیوز :

وحید شمسایی در نشست خبری پیش از بازی دوستانه با ازبکستان اظهار داشت: من با یکی از رسانه‌ها صحبت کردم آن‌ها از قول من زدند که گلایه کرده ام، اما در صورتی که من همیشه حرفم را به صراحت می‌زنم. آنقدر در این مدت از زبان من حرف زدند که مجبور شدم بروم و در اینستاگرامم پستی بگذارم و بگویم که من وحید شمسایی حرفم این است. ما گفتیم برنامه خودمان را به فدراسیون فوتبال دادیم زمان برگزاری اردو‌ها و دیدار‌های تدارکاتی خودمان را هم اعلام کردیم. در این میان هم تأکید کردیم که بازیکنان لژیونر تیم ملی را می‌خواهیم. شهاب هم به جمع ما اضافه خواهد شد، اما اینکه چقدر باید هزینه کنند خودشان می‌دانند چه ۱۰۰ دلار هزینه کنند چه ۱۰۰ هراز دلار آن دیگر بر عهده ما نیست.

وی افزود: سرپرست تیم ملی فوتسال مشخص شده است و مهدی تاج هم تا به امروز کارش را برای ما انجام داده است و من هیچ گلایه‌ای ندارم. رسانه‌های معاند هم این اخبار را بار‌ها تکرار میکنند در صورتی که مهم نیست من خودم اینجا حاضر هستم.

شمسایی در خصوص دیدار تیم ملی فوتسال کشورمان با ازبکستان گفت: ازبکستان یکی از حریفان دیرینه ما است و من به عنوان بازیکن اولین بار در سال ۲۰۰۰ در تایلند با این تیم بازی کردم که در همان زمان هم بازی سختی با این تیم داشتیم و در پایان نتیجه این بازی ۶ بر ۴ به نفع ایران شد. ازبکستان همیشه بعد از ژاپن یک پایه فینال در آسیا بوده است. اگر اشتباه نکنم تاکنون ازبکستان سه بار در فینال آسیا به ایران خورده است. طی یکی دو سال گذشته وقتی به برنامه این تیم نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که با تیم‌های بسیار بزرگی بازی کرده است و مسئولان کشور ازبکستان هم خیلی خوب به تیم فوتسال خود اهمیت می‌دهند و می‌رسند. ازبکستان تیم خیلی خوبی است و مربی این تیم هم هم‌بازی من بوده است.

وی در خصوص برگزاری اردو‌های تیم ملی فوتسال کشورمان گفت: خدا را شکر تا به امروز تمام اردو‌های تیم ملی برگزار شده است و قبل از این مسابقات در تایلند بودیم و بازی‌های خودمان را انجام دادیم و بازی با ازبکستان هم از قبل برنامه‌ریزی شده بود، اما نظر من این است که یک سال مانده به جام جهانی باید با آرامش و تفکر خوبی پیش برویم.

شمسایی در خصوص پیشرفت تیم ملی فوتسال ایران از زمان حضورش به عنوان سرمربی گفت: من از زمانی که به تیم ملی آمدم، تفکرات قدیمی در تیم ملی حاکم بوده و همیشه می‌گفتند باید یک مربی خارجی در فوتسال داشته باشیم و بعد از آن هم موضوعی که با آن روبه‌رو بودیم، تغییر نسل در تیم ملی بود. تغییر نسلی که چه خوب باشد و چه بد که خدا را شکر می‌کنم یک دوره‌ای از این تغییر نسل به خوبی در تیم ملی اتفاق افتاد. تغییر نسل در تیم ملی باید اتفاق می‌افتاد و نسل طلایی دچار یک جابجایی بزرگ می‌شد. بعد از آن کسانی که بزرگان فوتسال بودند، از این اقدام من حمایت کردند و من امروز خیلی خوشحال هستم که تغییر نسلی که انجام دادیم خیلی خوب اتفاق افتاد و همه جوانانی که به تیم ملی اضافه شدند را تیم‌های مطرح دنیا می‌خواهند. این برای منی مربی خوشحال‌کننده است که بازیکنان تیم ملی از طرف تیم‌های خارجی دعوت شوند. شما ببینید اسپانیا دنبال بازیکنان ایرانی است. امروز در اسپانیا ۳ لژیونر داریم و ۲ بازیکن دیگر ایرانی را هم می‌خواهند. این موضوع هم باعث رشد بازیکنان می‌شود و هم روحیه آن‌ها را دوچندان می‌کند.

وی افزود: من یک روز با تاج که صحبت می‌کردم، اهدافم را به او اعلام کردم و در آن برنامه یک سال و نیمه‌ای که به فدراسیون اعلام کردم، به آن برنامه‌ریزی‌ای که کردیم، برسیم، فوتسال ایران به یک جایگاه ویژه‌ای خواهد رسید.

سرمربی تیم ملی فوتسال کشورمان در خصوص نتیجه بازی دوستانه ایران و ازبکستان گفت: ما هیچ‌گاه برای شکست مقابل حریفان خود قرار نمی‌گیریم و ضمن احترام خاصی که به تیم ملی ازبکستان قائل هستم، بازی خوبی را ارائه خواهیم داد و ۴ بازیکن جوان دیگر هم نسبت به تورنمنت تایلند خواهیم داشت و از آن‌ها هم استفاده خواهم کرد و امیدوارم با این بازیکنانی که داریم نتیجه مطلوبی را کسب کنیم.

شمسایی در خصوص وضعیت قراردادش با فدراسیون فوتبال گفت: تا امروز یکبار هم قراردادم با فدراسیون را نخوانده‌ام. چون قرارداد من پیچیده بود و زمان عزیزی خادم کارهایش انجام شد و زمان ماجدی این قرارداد به امضا رسید و زمان تاج هم ادامه دار شد. روی برگه تا ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ بود، اما یک تبصره داشت که تا جام جهانی سرمربی تیم ملی می‌ماندم. ولی موضوعی را باید بگویم که شما بهترین مربی دنیا هم باشید و ۱۰۰ سال هم قرارداد داشته باشی فدراسیون شما را نخواهد جابه‌جا می‌شوید. اما برای آینده با فدراسیون هم صحبت کردیم و باید یک سری موارد جزئی به آن اضافه شود تا بتوانیم بهتر برای جام جهانی آماده شویم. این برنامه ازبکستان هم، چون از قبل بود باید برای کشورمان کارمان را انجام دهیم. قانون و اصول حرفه‌ای گری این است که مسیر ما ثبت و سند شود، اما تا به امروز که با شما صحبت می‌کنم قرارداد خودم را نخوانده‌ام.

وی در خصوص احتمال لغو بازی‌های دوستانه بعدی تیم ملی عنوان کرد: این آخرین بازی تیم ملی ایران با تیم‌های آسیایی در تفکرات وحید شمسایی است. به خاطر اینکه در این یکسال هر بازیکنی را که برای تفکرات خودمان میدیدیم دیدیم. شاکله حدود ۷۰ درصدی تیم ملی در سال ۱۴۰۲ باید مشخص شود. دیگر جای آزمون و خطا نیست. ما آزمون و خطا‌های خودمان را انجام دادیم. تورنمنت‌های مختلف و خوبی را پشت سر گذاشتیم. باید آماده شویم برای تورنمنت برزیل که بسیار مهم است. ما حتی شب قبل از تورنمنت تایلند هم نمیدانستیم که اعزام می‌شویم یا خیر. اما با تلاش فدراسیون فوتبال هر طوری که بود وارد تورنمنت تایلند شدیم.

سرمربی تیم ملی تصریح کرد: ما دیگر حق اشتباه نداریم وقتی در گذشته یکبار مقابل برزیل و اشپانیا این اشتباه را کرده‌ایم، اما دیگر بعد از این چنین چیزی را رقم نخواهیم زد. از زمانی که کار را آغاز کردیم با برزیلی‌ها که صحبت کردیم به ما گفتند شما یکبار قولی کردیدو اگر میخواهید مانند گذشته باشید ما روز تیم ملی ایران برنامه ریزی نکنیم. تیم ملی فوتسال ایران باید شهریورماه به برزیل سفر کند چه من باشم و چه نباشم باید این سفر انجام شود چرا که اعتبار بین المللی ما در میان است و نباید اشتباه کنیم. من از فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال می‌خواهم با توجه به اعتباری که فوتسال ایران در جهان دارد این اتفاق رقم بخورد.

شمسایی در ادامه گفت: من لیست تیم‌ها را که نگاه می‌کردم گفتم‌ای کاش به جای تیم‌های آسیایی تیم‌های بزرگ هم حضور داشتند. چرا که با تیم‌های بزرگ تنه به تنه شدن خوب است. شاید بار اول و دوم مقابل این تیم‌ها شکست بخوریم، ولی بار سوم یقه آن‌ها را می‌گیریم. همانطور که در گذشته این کار را درباره برزیل انجام دادیم.. امیدوارم با رفتن به تورنمنت برزیل اعتبار فوتسال ایران در دنیا را حفظ کنیم. از ۸ ماه پیش مذاکرات را آغاز کردیم و یک ماه پیش حضور ما در این تورنمنت قطعی شد و آماده ایم که برنامه ریزی‌ها انجام شود تا به این تورنمنت برویم.

سرمربی تیم ملی فوتسال در مورد اینکه مدام اعلام می‌کند اگر باشم، گفت: در ایران کلا ما با اگر زندگی می‌کنیم. روز اولی که آمدم دستم را روی زانوی خودم گذاشتم و از خدا خواستم تا روزی که هستم با تمام وجودم کار کنم. اهل تملق و چاپلوسی نیستم. احتیاجی به کسی ندارم. درزندگی هم هیچ کم و کسری ندارم. پول فوتسال هم هیچ موقع من را ارضا نکرده، چون هزار برابرش درآمد دارم. به همین خاطر، چون زیر دین این رشته هستم با عشق تلاش کردم. اگر در جامعه یکی دو نفر به من احترا می‌گذارند به واسطه این رشته است. پس وقتی این سکان را به من دادند با تمام وجودم کار می‌کنم. این اگر را تا لحظه‌ای می‌گذارم که خواسته‌هایم تامین شوند.

وی افزود: خواسته‌های من غیر معقول نیست، ولی این‌ها صحبت دارد. قرار شد با مهدی تاج و اصولی صحبت کنیم و کلیات را ببندیم. به جلساتی احتیاج داریم که از آن برنامه بیرون بیاید و هدفمند باشد. بدون برنامه و هدف نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم. آینده فوتسال حداقل برای چندسال تضمین شده است. چه وحید شمسایی باشد چهه مربی دیگر، الان بازیکن متولد ۷۸، ۷۹ و ۸۰ داریم. دروازه‌بان ۷۹‌ای داریم. بازیکن با تجربه یکی- دو نفر داریم. کاری که باید از قبل انجام می‌شد.

شمسایی گفت: هیچ فشاری روی من نیست. فشار را خودمان ایجاد می‌کنیم. من همیشه صادقانه و شفاف صحبت می‌کنم، اما برخی سایت‌ها مبنایشان مشخص است. من نشستم که انتقاد پذیر باشم، اما بدون کینه ورزی، تا لحظه‌ای که اینجا هستم به بازیکنم وظیفه می‌دهم برای این پیراهن و پرچم کشور باید سرش را بدهد. خودم سرم و وقتم را می‌گذارم. حامی تک تک بازیکنان و مربی و سرپرست هم هستم. واقعیتی را هم که با چشمم ببینم می‌گویم.

وی در مورد حسین طیبی عنوان کرد: با او همبازی بودم و الان مربی‌اش هم هستم. ۱۸-۱۷ سالش بود که به اصفهان آمد. در تیم ملی هم خیلی جوان بود. حالا الان چندسال است اسپانسر پیدا کرده و عکس می‌گذارد! در اولین تورنمنت بین آن همه با تجربه دستش را گرفتم و گفتم این اسپانسر باید با حسن هم قرارداد ببندد. خیلی‌ها ناراحت شدند. اینکه چرا اسپانیا می‌خواهد به خاطر عملکرد حسین طیبی است. ۱۱ سال در اروپا بازی کردن و فینال‌های مختلف را دیدن از عهده کمتر کسی بر می‌آید. می‌تواند الگوی رفتاری برای جوانان باشد. فوق العاده رهبر است. وقتی برای اولین بار کاپیتان تیم شد خودم ۵۰-۵۰ بودم، ولی الان می‌بینم که خیلی اشتباه کردم. او رهبری قوی است.

سرمربی تیم ملی فوتسال در مورد اینکه اخبار ناامید کننده‌ای شنیده می‌شود، اما به نظر می‌رسد احسان اصولی به همه چیز فکر می‌کند جز فوتسال، اظهار داشت: روی نیروی انسانی فشار زیادی می‌گذاریم. ساختار و نیروی انسانی ما برابر نیستند. مثلا والیبال سوم دنیا می‌شود، اما دو سه بار حذف می‌شود. فوتسال ۱۶ سال حذف می‌شود سوم دنیا می‌شود، اما بعد از آن حذف می‌شود. به خاطر اینکه ساختار و برنامه ریزی ما با نیروی انسانی هم خوانی ندارد. این‌ها باید نزدیک هم باشند. به صورت شفاهی به تاج و اصولی برنامه دادم. با سفال منش گفتیم اگر قرار است چهارمی دنیا را نبینیم سمت تیم ملی نرویم.

وی تصریح کرد: اگر برنامه‌ای که دادم انجام شود، بازی تدارکاتی که خواستیم، برزیل رفتن و آمدن برزیل به ایران، از فیفا دی‌ها به نحو احسن استفاده کردن... در مورد هتل بگذارید شفاف بگویم. ما را بیرون نکردند. تیم ملی جوانان و بانوان تغییر جا دادند. برای ما هم هتل کادمی را آماده کردند. با تاج تلفنی صحبت کردم گفت شما کارتان را انجام بدهید با ممبینی صحبت شده است. گفتم به تیم لباس نداده‌اند. ما یک شب نان و ماست می‌خوریم، ولی هر هفته که نه، یک بار هم نان و نوشابه! قدیم بازی می‌کردیم به عشق بربری یا کیک با نوشابه!

شمسایی افزود: مثلا می‌گفتند بیا برای ما بازی کن کیک و نوشابه‌ات با من! اندازه ما آن موقع انقدر بود، ولی خواسته من همیشه برای فوتسال بالاترین است. فدراسیون فوتبال طلب زیادی از AFC و فیفا دارد، اما نمی‌توانیم به پولش برسیم. تاج در تایلند گفت می‌رویم کاری کنیم مبلغی بگیریم بعد هرروز می‌بینیم فدرسیون با مبالغ مختلف جریمه می‌شود. این ناامید کننده است. تا دو مورد درست نشود این پولی که می‌رود و می‌آید اهمیتی ندارد. از صداوسیما می‌خواهم بخش تلویزیونی را درست کند تا برای فدراسیون فوتبال درآمدزایی شود. دوم اینکه ما کپی رایت نداریم. در ایران هر برندی بخواهید می‌توانید استفاده کنید. هیچ شرکتی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد. چند وقت پیش می‌خواستم ۱۰ پیراهن هدیه بدهم یکی از دوستانم کنارم بود گفت ۱۰ پیراهن از همین برند برایت می‌آورم. چه برندی را دوست داری الان بزنیم؟ شرایط مالی فدراسیون خوب نیست. من احتیاج به قرارداد ندارم، اما خیلی از همکارانم به پولشان احتیاج دارند. هیچ وقت گله نمی‌کنیم، ولی اگر می‌خواهیم موفقیت باشد ساختار و درآمدزایی و هزینه کردمان باید درست باشد. توقع‌مان باید به اندازه هزینه کردنمان باشد.

سرمربی تیم ملی فوتسال تصریح کرد: هزینه نمی‌کنیم دنبال قهرمانی آسیا یا چهارمی دنیا هستیم. روزی هم فوتبال در آسیا قهرمان شد، الان دنبال این هستیم که ۴ تا را ببینیم. می‌گوییم روزی ستاره آسیا روی سینه باشگاه‌های ما بوده الان دنبال گرفتن مجوز هستیم. کلی برنامه هم می‌بینیم و حرف‌های ناامید کننده می‌شنویم. در این آشفته بازار فقط ورزش کشور است که می‌تواند امید بیاورد. ساحلی قهرمان شد با عشق نگاه می‌کردم. بانوان، فوتبال، والیبال یا بسکتبال می‌روند. شوروشعف در آن‌هاست. ما را دعا کنید. کار سختی داریم، اما بدون برنامه، ساختار و منابع مالی به جایی نمی‌رسیم. سفال منش و طیبی هم هستند. پول بلیتش هم داده شده است. از هتل هم بیرون‌مان نکرده‌اند. البسه مجید هم تنمان است. از تاج هم به واسطه تلفنی که زدم و با اولین زنگ صادقانه جواب داد و پیگیر کار‌ها بود ممنون هستم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین