کد خبر: ۸۳۴۸۱۵
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۹

هواشناسی ۲۷ فروردین ۱۴۰۲/هشدار فعالیت سامانه بارشی همراه با نفوذ توده هوای سرد در ۸ استان

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی با صدور سه هشدار زرد، از فعالیت سامانه بارشی همراه با نفوذ توده هوای سرد به کشور طی امروز تا پایان روز سه‌شنبه در ۸ استان خبر داد.
هواشناسی ۲۷ فروردین ۱۴۰۲/هشدار فعالیت سامانه بارشی همراه با نفوذ توده هوای سرد در ۸ استان
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس هشدار زرد سازمان هواشناسی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، همراه با کاهش نسبی دما و در نواحی مستعد تگرگ از امروز (یکشنبه) تا روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین ماه، بخش‌هایی از شمال و غرب کشور را در برمی‌گیرد.

‌امروز در گیلان، مازندران، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، نیمه شمالی فارس و فردا (دوشنبه) مجدداً در گیلان، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات سیستان و بلوچستان، ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بارندگی خواهیم داشت.

سازمان هواشناسی اعلام کرده است که روز (سه‌شنبه) نیز در ارتفاعات جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان همین شرایط آب و هوایی تکرار می‌شود.

لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی پیش‌بینی شده است.

هشدار زرد هواشناسی درباره افزایش سرعت باد

به نوشته ایرنا؛ سازمان هواشناسی همچنین در هشدار زرد رنگ دیگری از افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک از امروز تا روز سه‌شنبه خبر داده است.

بر این اساس امروز (یکشنبه) در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و روز دوشنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان وزش شدید باد پیش‌بینی می‌شود.

روز سه‌شنبه نیز در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی وزش باد شدید در ساعت عصر پیش‌بینی می‌شود. اثر مخاطره در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال است.

کاهش دما تا ۱۰ درجه

هواشناسی همچنین در سومین هشدار رنگ زرد خود از نفوذ توده هوای نسبتاً سرد از صبح یکشنبه تا صبح روز چهارشنبه ۳۰ فروردین و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه دما و احتمال آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان و محصولات سطح زمین است.

این شرایط امروز (یکشنبه) در خراسان شمالی، روز (دوشنبه) در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

فردا (سه‌شنبه) نیز در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان همین شرایط آب و هوایی را خواهیم داشت. روز (چهارشنبه) نیز در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان انتظار کاهش دما وجود دارد.

خیزش گرد و خاک در شرق کشور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا نیز از وقوع رگبار و رعد و برق در برخی نقاط کشور، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در شرق، شمال شرق و جنوب شرق کشور خبر داد.

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: امروز (۲۷ فروردین) در گیلان، مازندران و برخی نقاط استان اردبیل بارش همراه با کاهش دما و در ارتفاعات شمالی قزوین و برخی نقاط آذربایجان شرقی رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. در ارتفاعات مرکزی کرمان و برخی نقاط در نیمه‌شمالی فارس افزایش ابر، وزش باد و رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد رخ می‌دهد. 

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا دوشنبه (۲۸ فروردین) علاوه بر بارش در سواحل شمالی در برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل زنجان و شمال کردستان رگبار باران و وزش باد انتظار می‌رود در ضمن در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال هرمزگان نقاطی از خراسان جنوبی و برخی نقاط سیستان و بلوچستان رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. 

وی ادامه داد: سه‌شنبه (۲۹ فروردین) در ارتفاعات مازندران، غرب گلستان، برخی نقاط از شرق و شمال فارس، جنوب کرمان، شمال هرمزگان و برخی مناطق نیمه‌جنوبی سیستان و بلوچستان به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر رگبارو رعد و برق و وزش باد شدید موقتی رخ می‌دهد و در سایر مناطق کشور جوی آرام حاکم می‌شود. 

ضیاییان در ادامه گفت: چهارشنبه (۳۰ فروردین) در ارتفاعات جنوب و غرب کرمان، شرق و شمال فارس، ارتفاعات البرز مرکزی، جنوب آذربایجان غربی، زنجان و شمال کردستان رگبار پراکنده رخ می‌دهد. پنجشنبه (۳۱ فروردین) نیز برای بخش‌هایی از شمال غرب و ارتفاعات کرمان بارش و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.  از امروز تا چهارشنبه در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید رخ می‌دهد و باعث خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود. دوشنبه شدت وزش باد در منطقه زابل بیشتر است. در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و نیمه‌شمالی سیستان و بلوچستان طی دوشنبه و سه‌شنبه به‌طور نسبی ۵ تا ۱۰ درجه کاهش دما خواهند داشت. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: یکشنبه و دوشنبه دریای خزر مواج است و طی این مدت در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی کاهش دمای هوا بین ۵ تا ۱۰ درجه رخ می‌دهد. 

ضیاییان گفت: طی سه روز آینده خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۸ فروردین) صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد، به‌تدریج افزایش ابر و اواخر وقت افزایش باد با حداقل دمای ۱۲ و حداکثر دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و روز سه‌شنبه (۲۹ فروردین) نیمه‌ابری تا ابری، گاهی وزش باد و به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۱۳ و حداکثر دمای ۲۱ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. طی امروز و فردا (۲۸ فروردین) بندرعباس، اهواز و زاهدان با دمای ۳۰ درجه سانتیگراد و فردا (۲۸ فروردین) اهواز با دما ۳۲ گرمترین مراکز استان کشور هستند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین