کد خبر: ۸۳۵۱۴۹
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۶

رئیس جنبش مردمی آزادسازی سودان: طرد و ناسازگاری دلیل وخامت اوضاع است

رئیس جنبش مردمی آزادسازی سودان امروز دوشنبه اعلام کرد، شتاب در انعقاد توافق چارچوب سیاسی و عدم تلاش جدی برای دستیابی به توافقی گسترده‌تر از دلایل اصلی نابسامانی وضعیت کشور و درگیری موجود میان نیرو‌های واکنش سریع و ارتش است تا جایی که نیرو‌های نظام سابق از هر راهی برای تنش زایی استفاده می‌کنند.
رئیس جنبش مردمی آزادسازی سودان: طرد و ناسازگاری دلیل وخامت اوضاع است
آفتاب‌‌نیوز :

آنچه رخ داده ممکن است به دلیل شکست مکانیسم سه جانبه به رهبری فولکر پرتز، رئیس هیات نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از مرحله انتقالی در سودان باشد که توافق چارچوب سیاسی را بدون توجه به ایجاد اجماع گسترده‌تر با شتاب و عجله منعقد کرد در حالی که می توانست کمیته‌های مقاومت، فراکسیون تغییر رادیکال و ائتلاف آزادی و تغییر (فراکسیون دموکراتیک) را هم در این توافق بگنجاند.

محمد مصطفی، رئیس این جنبش در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت، وی افزود، تمایز بین دو بخش نهاد نظامی (نیروهای واکنش سریع و نیروهای مسلح) و گنجاندن آنها به عنوان گروه هایی برای امضای توافق چارچوب پس از همگرایی واضح میان فرمانده نیروهای واکنش سریع با ائتلاف آزادی و تغییر شورای مرکزی، وقوع برخی مشاجره رسانه ای بین فرماندهی نیروهای مسلح و نیروهای واکنش سریع و بسیج و تقویت نظامی که به ویژه توسط نیروهای واکنش سریع در خارطوم و برخی شهرهای سودان صورت گرفت اوضاع را وارد مرحله انفجاری کرده که بسیاری نسبت به آن هشدار داده بودند.

رئیس جنبش مردمی گفت، عقل اقتضا می کند که گروه های سیاسی به توافق برسند و با نهاد نظامی به صورت یک بلوک واحد بدون دو قطبی سازی منفی تعامل کنند، چرا که دوقطبی سازی موجب بروز درگیری می‌شود که ممکن است به عناصر رژیم منحل فرصت بدهد از در جنگ وارد شوند و بعد هم همین گروه های سیاسی بابت بازگشت رادیکال ها ابراز نگرانی کنند.

وی خاطرنشان کرد که جنبش مردمی آزادسازی سودان بهترین پیشنهاد عملی را برای دستیابی به اجماع ارائه کرد اما گروه های سیاسی آنقدر لجبازی کردند که بدترین سناریو رخ داد. این درگیری ادامه خواهد داشت تا زمانی که یکی از دو قدرت غالب شود یا اینکه هر دو در اثر این درگیری ضعیف شوند اما با وجود شرایط فعلی که ممکن است وضعیت کشور را به قبل بازگرداند، فرصتی برای پایان دادن به جنگ وجود ندارد.

از روز شنبه درگیری های خشونت آمیز و گسترده ای میان ارتش و نیروهای واکنش سریع در مناطق مختلف سودان جریان دارد و دو طرف تلاش می کند پایگاه های حیاتی کشور از جمله کاخ ریاست جمهوری در خارطوم، مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح، مقر فرماندهی کل نیروهای واکنش سریع و برخی از فرودگاه های نظامی و مدنی را تصرف کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین