کد خبر: ۸۳۵۳۹۵
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲

واکنش معاون حقوقی رییس‌جمهور به انتقاد‌ها در خصوص حکم سرنگونی هواپیمای اوکراینی

معاون حقوقی رییس جمهور در پی صدور رای پرونده سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفت: برخی کشور‌ها از این موضوع به ناحق سوء استفاده می‌کنند و نباید گذاشت دشمنان از آن به نفع خود بهره برداری کنند.
واکنش معاون حقوقی رییس‌جمهور به انتقاد‌ها در خصوص حکم سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آفتاب‌‌نیوز :

محمد دهقان این اظهارات را سه شنبه شب در گفتگو با خبرنگاران ایرنا و صداوسیما بیان کرد و اظهار داشت: واقعه تلخ سقوط پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین در حوالی تهران هم برای مردم، رهبر معظم انقلاب و مسئولان کشور تلخ و غمبار بود.

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه این سانحه دارای دو بعد داخلی و بین المللی است، اظهار داشت: از بُعد داخلی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری حقوقی پیگیر آن بود که سازمان قضایی نیرو‌های مسلح رای خود را صادر کند؛ البته این معاونت در پرونده قضایی حق دخالت نداشت و قضات پرونده می‌بایست بر مبنای قانون رای صادر می‌کردند که در این ارتباط جلسات متعددی برگزار و رای صادر شد.

دهقان اظهار داشت: رای صادره این پرونده به طور حتم در بُعد خارجی آن نیز موثر است، زیرا برخی کشور‌ها از موضوع سقوط هواپیمای اوکراین، به ناحق سوءاستفاده می‌کنند.

دهقان به بُعد بین بین المللی این سانحه پرداخت و گفت در بخش خارجی آن پرونده، باید به رای صادره ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی) و شورای مربوطه توجه داشت که این کار را از لحاظ فنی سهوی دانسته و به هیچ وجه آن را عمدی تلقی نکرده‌است؛ هیچ آدم عاقلی این طور قضاوت نمی‌کند که به طور عمدی باعث سقوط هواپیما شدیم، اما دشمنان بخاطر کینه‌ای که از ایران دارند، از موضوع سوءاستفاده می‌کنند.

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه در بُعد حقوقی بین المللی پرونده مجزایی داریم، اظهار داشت: ما وظیفه داریم آن را پیگیری کنیم و حقانیت جمهوری اسلامی را ثابت کنیم هرچند از این سانحه غمگین و متاثر هستیم.

دهقان این را گفت که با بازماندگان قربانیان این سانحه ارتباط برقرار کردیم و از طریق سازوکار‌هایی که در دولت طراحی شده، بخشی از غرامت را پرداخت می‌کنیم که تاکنون به تعدادی از آن‌ها پرداخت شده است.

معاون حقوقی رییس جمهور افزود: این عزیزان حتما بداند دشمنان دلسوز این‌ها نیستند و هدف آن‌ها بهره برداری از این سانحه است؛ ما باید در کشور خود مشکلات را حل کنیم و نگذاریم دشمنان سوء استفاده کنند.

 یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی سال ۱۳۹۸ از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک پدافند هوایی حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

۳۰ آبان سال ۱۴۰۰ نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سانحه با حضور متهمان، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آن‌ها به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران برگزار شد و در این جلسه از دادگاه که ۱۰ متهم از رده‌های مختلف نظامی حضور داشتند، کیفرخواست پرونده توسط نماینده دادستان قرائت شد.

روز یکشنبه ۲۷ فروردین، پس از برگزاری ۲۰ جلسه دادگاه اعلام شد که در پی صدور رأی پرونده هواپیمای اوکراینی، متهم ردیف اول به ۱۳ سال حبس محکوم شد که ده سال آن اجرا خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین