کد خبر: ۸۳۵۳۹۹
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱

توصیه هایی برای نگهداری برنج پخته‌شده در یخچال

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان "برنج پخته بیرون یخچال به دلیل رطوبت فراوان شرایط بسیار مناسبی برای رشد باکتری دارد" شرایط مناسب برای نگهداری برنج پخته‌شده را تشریح کرد.
توصیه هایی برای نگهداری برنج پخته‌شده در  یخچال
آفتاب‌‌نیوز :

گلبن سهراب با بیان اینکه برنج پخته بیرون یخچال به دلیل رطوبت فراوان شرایط بسیار مناسبی برای رشد باکتری دارد، اظهار کرد: در صورت نگهداری در دمای بالای پنج درجه، برنج خیلی زود خراب می‌شود. برنج خام می‌تواند حاوی اسپور‌های باکتری به اسم Bacillus Cereus باشد؛ وقتی برنج را می‌پزیم این اسپور‌ها زنده مانده و در دمای اتاق تبدیل با باکتری می‌شوند.

وی به نقل از پژوهش‌هایی که در فدراسیون برنج آمریکا انجام شده تاکید کرد: برنج پخته شده را می‌توان برای سه تا چهار روز در یخچال نگهداری کرد.

سهراب با اشاره به این‌که این باکتری‌ها در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد در عرض ۲۰ دقیقه دو برابر می‌شوند، ادامه داد: در نهایت سمی تولید می‌شود که پس از مصرف برنج مانده فرد دچار اسهال و استفراغ شدید می‌شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این‌که معمولاً علامت‌های مسمومیت بین ۳۰ دقیقه تا ۶ ساعت بعد از خوردن برنج آلوده دیده می‌شود؛ گفت: این مسمومیت غذایی را fried rice syndrome هم می‌گویند که معمولا پس از ۲۴ ساعت برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: برای پیشگیری ازمسمومیت با برنج، باید پرنج پخته شده در کمتر از دو ساعت به یخچال با دمای کمتراز پنج درجه سانتی‌گراد منتقل شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین