کد خبر: ۸۳۵۴۹۴
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۳

عبور قایق بدون سرنشین آمریکا برای اولین بار از تنگه هرمز/ایرانی‌ها در سکوت نگاه کردند

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه برای اولین بار یک قایق بدون سرنشین را از تنگه هرمز واقع در خلیج فارس عبور داد.
عبور قایق بدون سرنشین آمریکا برای اولین بار از تنگه هرمز/ایرانی‌ها در سکوت نگاه کردند
آفتاب‌‌نیوز :

تیموتی هاوکینز، سخنگوی فرماندهی نیروی دریایی ایالات متحده گفت که عبور این قایق مجهز به دوربین و حسگر، توجه نیروهای سپاه پاسداران ایران را به خود جلب کرد اما برخوردی بین دو طرف روی نداد. دو قایق متعلق به گارد ساحلی آمریکا قایق بدون سرنشین این کشور را که طول آن ۱۳ متر است هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی می‌کردند.

به گزارش یورونیوز، مقام‌های ایران طی سال‌های اخیر چند بار تهدید کردند که تنگه هرمز را مسدود خواهند کرد. یک پنجم از نفتی که در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد از تنگه هرمز عبور می‌کند.

سخنگوی فرماندهی نیروی دریایی آمریکا گفت: «ایرانی‌ها نظاره‌گر عبور قایق بدون سرنشین بودند که عبورش طبق حقوق بین‌الملل صورت گرفت.»

وی افزود که سپاه پاسداران ایران با یک فروند پهپاد و یک شناور تندروی تهاجمی، وضعیت در تنگه هرمز را زیر نظر داشت.

مقام‌های ایران بارها از حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس انتقاد کرده‌اند و آن را با حضور احتمالی نیروهای خود در خلیج مکزیک در نزدیکی ساحل ایالات متحده مقایسه کرده‌اند. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است سال گذشته تصمیم به تشکیل گروه ضربت متشکل از قایق‌های بدون سرنشین در خلیج فارس گرفت.

نیروی دریایی ایالات متحده در همین راستا در نظر دارد تا از حدود یکصد قایق بدون سرنشین که هم قادر به دریانوردی هستند و هم توانایی عبور از زیر آب دارند استفاده کند. ایران تابستان گذشته برای مدت کوتاهی چند پهپاد دریایی آمریکا را توقیف کرده بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین