کد خبر: ۸۳۵۶۳۳
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۲

ارتش ایران: به زیردریایی هسته‌ای آمریکا هشدار دادیم/ آمریکا: ادعای ایران کاملاً نادرست است

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: زیردریایی هسته‌ای آمریکا با هشدار نیروی دریایی، به روی آب آمد و مسیر خود را تغییر داد. فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا نیز در واکنش به گزارش فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران در خصوص هشدار به زیردریایی آمریکایی در تنگه هرمز مدعی شد که اطلاعات این گزارش غلط است.
ارتش ایران: به زیردریایی هسته‌ای آمریکا هشدار دادیم/ آمریکا: ادعای ایران کاملاً نادرست است
آفتاب‌‌نیوز :

امیر دریادار ایرانی با اشاره به جزئیاتی از شناسایی و هشدار به زیردریایی آمریکایی توسط نیروی دریایی ارتش اظهار کرد: این زیردریایی در سکوت کامل و در زیر آب در حال نزدیک شدن به تنگه هرمز بود که توسط زیردریایی تمام ایرانی و بومی فاتح رصد و شناسایی شد.

وی در ادامه افزود: زیردریایی فاتح، این زیردریایی آمریکایی را با مانور‌های ایذایی مجبور کرد تا به سطح آب بیاید و مسیر تنگه هرمز را در سطح آب عبور کند.

این زیردریایی آمریکایی تا حدودی به آب‌های سرزمینی ایران نزدیک شده بود، از این‌رو هشدار‌های لازم به زیردریایی داده شد و همراه یک اسکورت، مسیر خود را تغییر داد و مسیر خود را ادامه دادند.

امیر دریادار ایرانی با تأکید بر اینکه زیردریایی آمریکایی با تمام تجهیزات به‌روزی که داشت تمام سعی و تلاش خود را کرده بود تا بدون صدا و اثر از تنگه هرمز عبور کند، گفت: در این شرایط، با گشت‌زنی زیردریایی فاتح، این زیردریایی آمریکایی شناسایی و رصد شد.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید توضیح دهند که چرا در یک آبراهه مهم دریایی نقض قوانین کردند و هشدار اخیر نیروی دریایی ایران به آمریکا این است که باید از این پس به تمام قوانین بین‌المللی پایبند باشند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خاطرنشان کرد: زیردریایی آمریکایی که در حال گذر از تنگه هرمز بود، یک زیردریایی به‌روز هسته‌ای به نام «فلوریدا» بود.

واکنش ادعایی آمریکا درباره هشدار به زیردریایی این کشور در تنگه هرمز

پس از انتشار این گزارش از سوی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در پیام خود مدعی شد: ادعای ایران کاملاً نادرست است. زیردریایی آمریکا امروز یا به تازگی از تنگه هرمز عبور نکرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در ادامه واکنش ادعایی خود افزود: این ادعا نشان دهنده اطلاعات نادرست بیشتر از سوی ایران است که منطقه را بی ثبات می‌کند. ناوگان پنجم ایالات متحده در هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شهپاد (شناور هدایت‌پذیر از دور) ۱۳ متری خود موسوم به "مست-۱۳" را از تنگه هرمز عبور داده است.

تیمونی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در این باره خاطرنشان کرد که در حین عبور این شهپاد از تنگه هرمز، نظر سپاه پاسداران ایران به این شناور جلب شده، اما اتفاقی رخ نداده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشتدپرس، دو کشتی گشتی گارد ساحلی ایالات متحده به نام‌های "یواس‌سی‌جی‌سی جان شویرمن" و "یواس‌سی‌جی‌سی چارلز مالتروپ" این شهپاد را همراهی می‌کردند. ایرانیان عبور این شناور بدون سرنشین را از تنگه تماشا کردند.

وی همچنین بیان کرد که یک پهپاد ایرانی و حداقل یک شناور از مدل تندر، شهپاد آمریکایی را تحت نظر داشتند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین