کد خبر: ۸۳۹۹۲۰
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۲

کیفیت مطلوب هوای تهران طی امروز

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۲۴ اردیبهشت‌ماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما با افزایش تردد خودروها کیفیت هوا در مناطق پرتردد برای گروه‌های حساس ناسالم خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (24 اردیبهشت ماه) با توجه به کاهش نسبی تندی باد همراه با افزایش تردد خودروها بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، علاوه براین وزش باد نسبتاً شدید در ساعات بعدازظهر سبب گسیل گردوخاک در مناطق مستعد و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی یکشنبه کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق را به دنبال خواهد داشت.

کاهش نسبی تندی باد تا صبح فردا (۲۵ اردیبهشت) همراه با افزایش ترافیک صبحگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد خواهد شد.

شکل‌گیری ناپایداری جوی و افزایش تندی باد در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد. با تداوم این شرایط جوی و وزش باد مؤثر تا اواخر وقت دوشنبه برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

 بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۸۵ است و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «دی‌اکسیدنیتروژن» با میانگین ۶۷ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین