کد خبر: ۸۴۰۰۲۶
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۳
تبلیغات

استیبل‌کوین تتر چه تفاوتی با سایر رمزارز‌ها دارد؟

استیبل‌کوین تتر (USDT) نوعی ارز دیجیتال است که مهم‌ترین تفاوت آن با سایر رمزارزهای بازار ارزها دیجیتال، ثبات قیمتی آن است. استیبل‌کوین‌های بر خلاف ارزهای دیجیتال از یک دارایی با ارزش مانند دلار یا طلا برای پشتیبانی از توکن خود استفاده می‌کنند که این باعث می‌شود تا آن دارایی دیجیتال دچار نوسانات شدید نشود.
استیبل‌کوین تتر چه تفاوتی با سایر رمزارز‌ها دارد؟
آفتاب‌‌نیوز :

تتر به دلار آمریکا متصل است و هر توکن آن معادل یک دلار آمریکا است. استیبل‌کوین‌ها رمزارز‌هایی هستند که برای به حداقل رساندن روند نوسانات قیمتی یک ارز دیجیتال طراحی شده‌اند تا کاربران بتوانند ارزش دارایی‌های نقدی خود را حفظ و از آن به عنوان پناهگاهی امن در برابر تورم استفاده کنند.

مقدمه‌ای بر تتر و استیبل‌کوین‌ها

همان‌طور که گفته شد، استیبل‌کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که با استفاده از دارایی‌های با ارزشی، چون دلار و طلا به عنوان پشتوانه، از نوسانات شدید قیمتی جلوگیری کرده‌اند. این ارز دیجیتال یکی از ۶ ارز دیجیتال بازار با بیشترین حجم خرید است. استیبل‌کوین‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال، دارایی‌های مالی جذابی برای سرمایه‌گذاران هستند که بیشتر با هدف حفظ ارزش دارایی در برابر تورم و نوسانات به سوی آن می‌آیند. همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از کاربران برای انجام تراکنش‌های مالی در فضای بلاک‌چین از تتر استفاده می‌کنند چرا که کارمزد پایین و سرعت بالایی دارد.

استیبل‌کوین‌ها به طور کلی برای پایدار ماندن طراحی شده‌اند و هدفشان فراهم کردن شرایطی است که کاربران بتوانند از تمامی خدمات و ویژگی‌های فناوری بلاک‌چین نهایت استفاده را ببرند. تتر اولین استیبل‌کوین در بازار ارز‌های دیجیتال است که از دلار ایالات‌متحده آمریکا به عنوان پشتوانه توکن خود استفاده می‌کند. شرکت تتر قصد دارد تا با افزایش دارایی نقدی خود، نسبت ۱ به ۱ توکن تتر با دلار را تحت هر شرایطی حفظ کند. لازم به ذکر است که شرکت تتر ادعا می‌کند که از نظر مالی یک شرکت کاملاً شفاف محسوب می‌شود چرا که روزانه گزارش‌هایی از ارزش ذخایر نقدی خود منتشر می‌کند.

تتر چگونه کار می‌کند؟

تتر بر روی پروتکل اومنی (Omni) راه‌اندازی شده است و از الگوریتم آن استفاده می‌کند. الگوریتم پروتکل اومنی به کاربران این اجازه را می‌دهد تا قراردادی هوشمند و سایر قابلیت‌ها در بلاک‌چین را ایجاد و استفاده کنند. همچنین این پروتکل انجام تراکنش‌های همتا به همتا را بین کاربران تسهیل می‌کند. لازم به ذکر است که پروتکل اومنی بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین راه‌اندازی شده است و از ویژگی‌های مبادلاتی گسترده در صرافی‌های غیرمتمرکز، ارز‌های دیجیتال سفارشی، قرارداد‌های هوشمند و دیگر موارد پشتیبانی می‌کند. پروتکل اومنی با توجه به اینکه در بلاک‌چین بیت‌کوین میزبانی می‌شود، دارای توکن نیست و توسعه‌دهندگان در فضای بلاک‌چین مجبور به اعمال تغییرات اساسی در تنظیمات پروتکل آن نیستند.

نحوه استفاده از توکن‌های تتر چگونه است؟

کاربران می‌توانند از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، دارایی‌های نقدی خود را به تتر تبدیل کنند. در روند تبدیل دارایی نقدی به تتر، ارزش پول کاربر به طور کامل حفظ می‌شود. برای مثال، اگر ارزش دارایی نقدی کاربری ۵ دلار باشد، با تبدیل آن به تتر ۵ توکن تتر دریافت می‌کند. همچنین هنگامی که کاربران توکن‌های تتر را با پول نقد معامله می‌کنند، توکن‌های تتر نقد شده از بین می‌روند و از عرضه‌ی در گردش حذف می‌شوند.

به طور کلی، کاربران بازار ارز‌های دیجیتال می‌توانند توکن‌های تتر را مانند هر ارز دیجیتال دیگری خریداری کنند، بفروشند و انتقال دهند و از آن برای انجام تراکنش‌های همتا به همتا در سراسر بلاک‌چین‌هایی، چون اتریوم (ETH)، بیت‌کوین (BTC)، ترون (TRC) و دیگر موارد استفاده کنند. یکی از بزرگ‌ترین موارد استفاده از تتر این است که به عنوان یک ذخیره‌ی پایدار برای حفظ ارزش دارایی‌ها در برابر نوسانات در بین کاربران عمل می‌کند.

استیبل‌کوین تتر چه تفاوتی با سایر رمزارز‌ها دارد؟

تر در مقایسه با سایر ارز‌های دیجیتال چه مزایا و معایبی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، تتر اولین استیبل‌کوین در بازار ارز‌های دیجیتال است که مفهومی نوآورانه و انقلابی را وارد دنیای ارز‌های دیجیتال کرده است. استیبل‌کوین تتر در مقایسه با ارز‌های دیجیتال معمولی دارایی مزایا و معایبی است که به شرح زیر هستند:

فواید استیبل‌کوین تتر

  • تتر بر خلاف سایر ارز‌های دیجیتال، با این هدف طراحی شده است که نوسان نداشته باشد، به این معنی که همیشه در تلاش است تا با برابر نگه داشتن ذخایر نقدی خود، قیمت توکن خود را برابر با یک دلار آمریکا نگه دارد.
  • تتر به عنوان اولین استیبل‌کوین بازار ارز‌های دیجیتال و سومین رمزارز بزرگ از نظر ارزش بازار، محبوبیت بسیار قابل توجهی در میان کاربران دارد که این منجر به پذیرش گسترده و فهرست شدن آن در صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز ارز‌های دیجیتال شده است.
  • همان‌طور که گفته شد، تتر به واسطه محبوبیت بسیارش، تقریباً در تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز فهرست شده است، به این معنی که هر کسی می‌تواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد و تتر معامله کند.
  • تتر دارای سرعت بالا و کارمزد بسیار پایین است. کاربران می‌توانند تنها در عرض چند دقیقه آن را خرید و فروش کنند و بدون پرداخت کارمزد بین کیف پول‌های ارز دیجیتال مختلف انتقال دهند.

معایب استیبل‌کوین تتر

  • بسیاری از کاربران در بازار ارز‌های دیجیتال نسبت به شفافیت مالی شرکت تتر تردید دارند و مشروعیت ذخایر پشتوانه آن را زیر سؤال برده‌اند.
  • در میان بسیاری از کاربران و نهاد‌های نظارتی نگرانی‌ای وجود دارد که بیان می‌کند هدف واقعی تتر، حفظ قیمت بالای بیت‌کوین است که این امر منجر به مطرح شدن اتهام دست‌کاری بازار به شرکت تتر شده است.

تتر در مقایسه با سایر استیبل‌کوین‌ها چه تفاوت‌هایی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، تتر اولین استیبل‌کوین بازار ارز‌های دیجیتال و پرکاربردترین رمزارز در جهان بعد از بیت‌کوین و اتریوم است. این موضوع تتر را در مقایسه با سایر استیبل‌کوین از جمله یو‌اس‌دی‌کوین (USDC)، بایننس‌یو‌اس‌دی (BUSD)، ترا‌یو‌اس‌دی (TUSD) و دیگر موارد به برتری قابل توجهی رسانده است. از تمامی استیبل‌کوین‌های ایجاد شده در سال ۲۰۱۴ میلادی، تنها ۲۰ درصد از آن‌ها تا به امروز همچنان در بازار وجود دارند که این برتری تتر را به وضوح نشان می‌دهد.

تتر از یک دارایی نقدی یعنی دلار برای پشتیبانی از توکن‌های خود استفاده می‌کند، این در حالی است که سایر استیبل‌کوین‌ها از دیگر دارایی‌های با ارزش مانند وثیقه، طلا و دیگر موارد برای پشتیبانی از توکن‌های خود استفاده می‌کنند. همچنین استیبل‌کوین‌های الگوریتمی‌ای نیز وجود دارند که بر اساس الگوریتم‌های پاسخ‌دهنده به تصمیمات بازار و فعالیت معامله‌گران، سعی می‌کنند با افزایش و کاهش میزان عرضه‌ی توکن خود قیمت خود را ثابت نگه دارند.

تتر همچنین یک استیبل‌کوین متمرکز محسوب می‌شود، به این معنی که یک واسطه مانند یک بانک بر توکن‌های آن نظارت دارد. سایر استیبل‌کوین‌ها ممکن است غیرمتمرکز باشند، به این معنی که هیچ شرکت یا شخص ثالثی بر توکن‌های آن نظارت ندارد و کاملاً توسط کاربران مدیریت می‌شود.

استیبل‌کوین تتر چه تفاوتی با سایر رمزارز‌ها دارد؟

جمع‌بندی

تا به امروز، تتر علیرغم حواشی و مشکلات قانونی پیرامون آن به خوبی موفق شده است تا قیمت تتر را برابر یک دلار آمریکا نگه دارد. اگرچه مواردی نیز بوده است که باعث کاهش قیمتِ ناچیز تتر نسبت به یک دلار شده است که خیلی زود به همان قیمت یک دلار بازگشته است. تتر اولین استیبل‌کوین در بازار ارز‌های دیجیتال است و محبوبیت آن به اندازه‌ای است که تقریباً در هر صرافی ارز دیجیتال قابل خریداری است. تتر اگر بتواند مشکلات قانونی پیرامونش را برطرف کند و شفافیت مالی‌اش را بالا ببرد، می‌تواند به پادشاه بی‌چون و چرا استیبل‌کوین‌ها تبدیل شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین