کد خبر: ۸۴۰۳۰۳
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۶

نقش عراق در بازار ارز ایران چیست؟

درباره بازار عراق در بازار دوشنبه معامله‌گران یک چیز دیگ هم می‌گفتند، یکسری از آن‌ها مدعی بودند بخشی از منابع ایران در عراق به امارت منتقل و به درهم تبدیل شده است. این انتقال منابع دست بازارساز را در حواله بالا برده و از دو مسیر در دلار سقف زده است. تزریق حواله درهم از امارات، عرضه اسکناس در بازار‌های نقدی مثل تهران و هرات.
نقش عراق در بازار ارز ایران چیست؟
آفتاب‌‌نیوز :

دلار هرات در مرز حمایت ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان باز شد و تا قبل از ظهر دوشنبه بین ۵۱ هزار و ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان نوسان داشت. اما از ظهر به بعد یعنی در نیمه دوم، بازار صعودی شد و به مرز کانال ۵۲ هزار تومان رسید. این حرکت هرات باعث شد تا خیلی‌ها رکب بخورند. این دسته تصور می‌کردند هرات مثل دو روز گذشته پس از تسویه روزانه در ظهر، شروع به کاهش می‌کند، اما بعد از تسویه مقاومت ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان را شکست و بالا رفت.

در بازار ارز هرات فعلا نرخ ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان کف قیمت دلار در اردیبهشت است. البته درمورد کف دو نظر وجود دارد. گروه اول می‌گویند که این نرخ کف مطلق نیست و بازگشت دوشنبه، برای تخلیه اشباع فروش بوده است. این دسته معتقدند که تا نرخ بالای ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت ندهد نمی‌شود گفت که این کف‌زنی کف مطلق است. اما یکسری‌ها می‌گویند حتی این نرخ کف مطلق سال است و امکان اینکه نرخ به این سطح برسد کم است. این گروه معتقدند که نرخ به دلیل کمبود پول در آخر ماه و ثبت‌نام خودرو جان افزایش ندارد و بعد از تمام شدن این دو موضوع، توان افزایش بیشتر خواهد شد.

در طلای آبشده هم فعلا ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کف بوده و نرخ بعد از لمس این سطح بالا برگشته است. اگر ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان پرقدرت بشکند میل صعود بازار زیاد می‌شود و اگر دوباره نرخ به کف برگردد و آن را از دست دهد توانایی کاهش تا ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار را دارد.

طبق نگاه تکنیکال‌کاران اگر در بازار ارز تثبیت بالای ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان داشته باشیم روند نزولی متوقف می‌شود و اگر کف ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان بشکند احتمال از دست رفتن ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان وجود دارد. طبق این دیدگاه اگر این نرخ هم از دست برود می‌شود گفت آخرین سنگر در دامنه ۵۰ از دست رفته و با ورود دلار به دامنه ۴۰ هزار هیجان فشار فروش هم در بازار زیاد خواهد شد. البته از دید فنی‌ها فعلا در چارت نشانه‌های صعود دیده نشده است. در چارت دلار یک گپ در دامنه ۴۷ و تا ۵۰ هزار دیده می‌شود که یکسری‌ها می‌گویند نرخ می‌تواند با کاهش آن را پر کند. در مقابل این‌ها هم گروهی قرار دارد که می‌گوید دلار در دامنه ۴۰ به ضرر بازارساز و دولت است، پس نمی‌گذارد که به آن دامنه برود.

معامله‌گران می‌گویند در روز یکشنبه کسی خریدار نبود و دوشنبه کسی فروشنده. به عقیده آن‌ها خبر‌ها طوری طراحی شده‌اند که در کاهش نرخ و کف کسی خریدار نشود و در بالایی کسی فروشنده نباشد. یعنی خبر همراه با روند باعث می‌شود که معامله‌گران به اشتباه در کف فروشنده شوند و در صعود و مرز مقاومت، خریدار.

اما از تکنیکال و عدد و رقم که بگذریم، در بازار کم عمق این روز‌ها خبرهم زیاد شده است و حتی می‌بینیم که بعضا این خبر‌های فیک روی نرخ تاثیرگذار است. یکی از همین خبرها، شبه خبر سفر سلطان فوت شده عمان بود که که در روز یکشنبه این اتفاق نیفتاد و معامله‌گران می‌گویند که این خبر فیک بوده است. با این نگاه یکسری‌ها برگشت نرخ دوشنبه را به این اتفاق ربط می‌دهند. البته در بازار دوشنبه این خبر بیشتر سوژه شده بود. یکسری از معامله‌گران می‌گفتند که داستان ۷ میلیارد کره بعد از نخ‌نما شدن تمام شد و داستان جدید داریم و این قسمت سفر سلطان عمان به ایران است؛ و دیدگاه مقابل می‌گفت شخی شوخی جدی می‌شود.

در بازار پرخبر دوشنبه دو خبر دیگر هم دست به دست می‌شد. خبر اول تکراری بود و درمورد عدم همکاری بانک‌ها و صرافی‌های عراقی با ایران است. خبر دوم هم، چنان بی‌ربط با همین خبر اول نبود. در بازار گفته می‌شد که یک نفر در حال انتقال ۵۰۰ هزار دلار از عراق به ایران بوده که دستگیر شده است. این خبر هم سوژه شده بود. یکسری‌ها می‌گفتند نیم میلیون دلار چیزی نیست که بخواهد روی بازار تاثیر بگذارد. در مقابل می‌گفتند که وقتی یک دلال با ۶۰ هزار دلار می‌تواند به نرخ نوسان بدهد قطعا توان نیم میلیون دلار فراتر از آن خواهد بود.

درباره بازار عراق در بازار دوشنبه معامله‌گران یک چیز دیگ هم می‌گفتند، یکسری از آن‌ها مدعی بودند بخشی از منابع ایران در عراق به امارت منتقل و به درهم تبدیل شده است. این انتقال منابع دست بازارساز را در حواله بالا برده و از دو مسیر در دلار سقف زده است. تزریق حواله درهم از امارات، عرضه اسکناس در بازار‌های نقدی مثل تهران و هرات.

نکته اول بازار نرخ سلیمانیه برای چهارشنبه بود که ۵۲ هزار و ۵۰۰ عنوان می‌شد که با نرخ دوشنبه فاصله داشت. نکته دوم هم این بود در بازار گفته می‌شد باند‌های هرات بعد از کف‌زنی یکشنبه، در حال مال جمع کردن هستند.

منبع: اکوایران

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین