کد خبر: ۸۴۰۵۴۶
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸

وزیر دفاع آمریکا: جنگ اوکراین درس‌هایی برای تایوان دارد

وزیر دفاع آمریکا گفت، جنگ اوکراین علیه نیرو‌های روسیه درس‌هایی برای تایوان داشته و نشان می‌دهد چطور یک ارتش کوچکتر می‌تواند با موفقیت در برابر یک ارتش بزرگتر از خود دفاع کند.
آفتاب‌‌نیوز :

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در یک نشست استماع در مجلس سنای آمریکا با پرسش درباره استراتژی‌ها برای دفاع از تایوان در برابر اقدام نظامی بالقوه چین مواجه شد. او گفت:‌ "ما از جنگ اوکراین با روسیه درسهای مهمی را فرا گرفته‌ایم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او گفت:‌ "یکی از این درسهای این است که یک نیروی نظامی کوچکتر، با توانمندی‌های نامتقارن و تاکتیک‌ها و تکنیک‌های نامتقارن می‌تواند عملکردی واقعا خوب در زمینه دفاع از خودش در برابر یک نیروی بزرگتر داشته باشد."

نیروهای اوکراینی با دریافت حمایت‌های بین‌المللی در شکل تسلیحات، تدارکات و آموزش، نه فقط جلوی تصرف این کشور از سوی نیروهای روسیه را گرفته‌، برخی مناطق تصرف شده توسط مسکو را نیز بازپس گرفته‌اند.

لوید آستین همچنین به قانونگذاران آمریکایی خاطرنشان کرد، این که دولت با مجوز کنگره اختیار برداشت تسلیحات از انبارهای ارتش آمریکا و ارائه  آنها به تایوان را همچون مورد اوکراین، داشته باشد "امری حیاتی برای تلاشهای ما به منظور ارائه ملزومات مورد نیاز تایوان برای دفاع از خودش است."

او بدون ارائه یک تاریخ مشخص بیان کرد: "ما داریم روی این ابتکار عمل کار می‌کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک دست به اقدام بزنیم."

چین از تایوان دموکراتیک و خودمختار به عنوان بخشی از خاکش که یک روز در صورت لزوم می‌تواند با توسل به زور آنها را  باز پس بگیرد یاد می‌کند.

این جزیره تحت نگرانی مداوم حمله چین قرار داشته و در سالهای اخیر چین فعالیتهای نظامی و حملات لفظی خود را پیرامون تایوان تشدید کرده است.

سال گذشته میلادی بعد از آنکه چین یک رزمایش نظامی بزرگ را در پاسخ به سفر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان اطراف این جزیره اجرا کرد، تنشها بین تایپه و پکن تشدید شد.

ماه گذشته میلادی نیز پکن در اعتراض به برگزاری دیداری بین تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان و کوین مک کارتی، رئیس جدید مجلس نمایدگان آمریکا در کالیفرنیا، رزمایشی را با شبیه سازی محاصره  این جزیره به اجرا در آورد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین