کد خبر: ۸۴۰۶۲۱
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۶

شلوغی و عزاداری در نمایشگاه کتاب

هفتمین روز از نمایشگاه کتاب تهران که با تعطیلی رسمی همراه بود، شلوغی زیادی را تجربه کرد.
شلوغی و عزاداری در نمایشگاه کتاب
آفتاب‌‌نیوز :

هفتمین روز از سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (سه‌شنبه، بیست و ششم اردیبهشت‌ماه) که به مناسبت شهادت امام صادق (ع) در تقویم رسمی تعطیل بود، با شلوغی زیادی مواجه شد؛ البته پیش‌تر گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر استقبال بازدیدکنندگان در  این روز می‌شد اما به گفته مسئولان برگزاری این رویداد فرهنگی، این حد از استقبال دور از ذهن بود.

به گفته مسئولان نمایشگاه کتاب و بازدیدکنندگان، ظرفیت پارکینگ‌های تعبیه‌شده در ساعت‌های اولیه شروع نمایشگاه، تکمیل شده بود، خیابان‌های منتهی به مصلی بسته بود و پلیس راهور مردم را برای پارک کردن ماشین‌ها به اتوبان‌ هدایت می‌کرد؛ در اتوبان‌های مدرس و شهید سلیمانی تا سیدخندان و هفت تیر ماشین‌های بازدیدکنندگان پارک شده بود.

بازدیدکنندگان پیش از ساعت رسمی شروع نمایشگاه کتاب در ۱۰ صبح، در مصلی حضور یافته بودند و حضورشان تا ساعت ۲۱ ادامه داشت.

 امروز  رئیس‌جمهور از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کرد؛ او همراه با محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازدید دو ساعت و نیمه‌ای از بخش کودک و نوجوان داشت.

قبلا کمتر سابقه داشت که رییس جمهور وقت از بخش کودک و نوجوان نمایشگاه کتاب دیدن کند که در این دوره رخ داد. البته دو روز پیش و حین بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب، ایشان نسبت به حجم بسیار زیاد کتاب‌های ترجمه در حوزه کودک و نوجوان انتقاد کرده بودند. رئیسی در جریان این بازدید در گفت‌وگو با ناشران و فعالان حوزه کتاب با تاکید بر «پرهیز از غلبه ترجمه بر تألیف در حوزه نشر» به کارهای انجام‌شده توسط مؤلفان و ناشران حوزه کودک و نوجوان اشاره و بیان کرد: همان‌طور که نسبت به تغذیه و سلامت جسمی کودکان و نوجوانان حساس هستیم، باید نسبت به سلامت فکری و اندیشه آن‌ها نیز با حساسیت ویژه برنامه‌ریزی کنیم.

او همچنین گفت با توجه به امکانات کشور و تدابیری که اندیشیده شده، ناشران به زودی خبرهای خوشی درباره «تأمین کاغذ باکیفیت و ارزان‌قیمت» خواهند شنید.

حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی پورمحمدی، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی ارتش از دیگر بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب در هفتمین روز برپایی بودند.

 علی رمضانی، سخنگوی نمایشگاه نیز  درباره میزان فروش کتاب در نمایشگاه کتاب در بخش حضوری و مجازی گفت: تا ساعت ٢٠ روز دوشنبه ٢۵ اردیبهشت‌ماه، ١۴۴ میلیارد تومان فروش داشتیم. در بخش حضوری ۶٧ میلیارد تومان فروش در کارتخوان‌های رسمی و ٢٠ میلیارد تومان فروش در کارتخوان‌های غیررسمی و به صورت نقدی بوده است. در بخش مجازی مجموعاً ۵٧ میلیارد تومان فروش داشتیم که ۴۴ میلیارد تومان فروش برای ناشران و ١٣ میلیارد تومان برای کتابفروشان بوده است. در مجموع در بخش مجازی ۴٨٠ هزار نسخه کتاب به فروش رسیده است.

در روز سه‌شنبه همچنین به مناسبت شهادت امام ششم شیعیان، دسته عزاداری کودکان در حیاط مصلی و صحن به عزاداری پرداختند.

ناشران هم روز شلوغی را به لحاظ مخاطب تجربه کردند و برخی از ناشران می‌گفتند موجودی کتاب‌های‌شان را تمام کرده و مجبور شده‌اند دوباره کتاب‌ بیاورند. البته ناشری که از شهرستان آمده بود، می‌گفت امکان شارژ کتاب را تا پایان نمایشگاه ندارد.

 اما در شبستان، فقط در برخی غرفه‌ها نبود که کتاب‌ها را بعضا با تخفیف نامتعارف می‌فروختند بلکه تراکت‌های تبلیغاتی هم بود که ناشران را با تخفیف ۵۰ درصد تبلیغ می‌کرد.

ناشران بخش دیجیتال نمایشگاه هم می‌گویند بیشتر مخاطبان‌شان گذری هستند و با هدف آشنایی به آن‌جا قدم می‌گذارند و شناخت قبلی ندارند.

بعضا فروش محصولاتی غیر از کتاب در میان ناشران دیده می‌شود که یک تخلف آشکار است؛ از قاب عکس گرفته تا لگو و بازی فکری.

از سویی غرفه‌های مجله‌های ادبی همچون بخارا، بهائی‌شناسی، آگاهی ‌نو  و... در نمایشگاه حضور دارند.

سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلی برپا خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین