کد خبر: ۸۴۰۷۶۵
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۱

انتقاد شدید ایران از "گروه هفت"

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه بیانیه‌ی اجلاس وزرای دارائی گروه هفت علیه ایران را کاملا بی اساس دانسته و آن را به شدت محکوم کرد.
انتقاد شدید ایران از
آفتاب‌‌نیوز :

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه وزرای امور مالی و روسای بانک‌های مرکزی گروه هفت در نیگاتا، ژاپن اظهار داشت: ما آن بخش از بیانیه اجلاس وزرای دارائی گروه هفت که اتهام کاملا بی پایه و موهومی را متوجه جمهوری اسلامی ایران می‌کند، به شدت محکوم می‌کنیم. 

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: به گروه هفت و ریاست و میزبان نشست‌های آن در این دوره که با اعضای محدود خود در تلاش هستند به روشی گزینشی و منسوخ، خواسته‌های خود را بر ساختار‌های چندجانبه بین‌المللی مسلط کنند، اعلام می‌کنیم به جای وارد کردن اینگونه اتهامات بی‌اساس، عملکرد تأسف‌بار خود در همراهی و مماشات با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که ناقض اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و حقوق بشر علیه ملت بزرگ ایران است را متوقف کنند. 

کنعانی تاکید کرد: اعضای این گروه می‌بایست بجای مشارکت و تأیید مواضع یکجانبه و ناعادلانه، در قبال اینگونه نقض‌های فاحش و اقدامات مغایر با مقررات بین‌المللی، به مردم شریف ایران و جامعه بین‌المللی پاسخگو باشند.

وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه هفت (G۷) روز ۲۳ اردیبشهت در بیانیه مشترک خود که پس از نشست ۳ روزه آن‌ها در "نیگاتا"، ژاپن منتشر شد، ادعا‌ها و اتهاماتی را علیه ایران و کره شمالی بیان کردند.

وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی این گروه با طرح اتهاماتی نسبت به خطرات ناشی از ایران و کره شمالی، به ویژه فعالیت‌های پیونگ یانگ در رابطه با "تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی" و پرتاب‌های اخیر موشک‌های بالستیک ابراز نگرانی کردند.

این گروه در بیانیه مشترک خود مدعی شدند: «ما عمیقا نگران ریسک تامین مالی غیرقانونی ناشی از ایران هستیم.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین