کد خبر: ۸۴۰۸۰۱
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲
تبلیغات

آیا میم‌کوین شیبا اینو ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

شیبا اینو (SHIB) اولین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی با الهام از موفقیت میم‌کوین معروف دوج‌کوین (DOGE) راه‌اندازی شد. شیبا اینو یکی از چندین میم‌کوین‌هایی است که پس از دوج‌کوین عرضه شده است و منشأش موفقیت چشمگیری است که دوج‌کوین بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ به واسطه‌ی توییت‌های میلیاردر معروف و مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک، توانست به آن دست پیدا کند.
آیا میم‌کوین شیبا اینو ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟
آفتاب‌‌نیوز :

شیبا اینو (SHIB) اولین بار در سال ۲۰۲۰ میلادی با الهام از موفقیت میم‌کوین معروف دوج‌کوین (DOGE) راه‌اندازی شد. شیبا اینو یکی از چندین میم‌کوین‌هایی است که پس از دوج‌کوین عرضه شده است و منشأش موفقیت چشمگیری است که دوج‌کوین بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ به واسطه‌ی توییت‌های میلیاردر معروف و مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک، توانست به آن دست پیدا کند. با این حال، در میان تمامی میم‌کوین‌های عرضه شده، شیبا اینو تنها میم‌کوینی است که موفق شده است دوج‌کوین را به چالش بکشد و حتی لقب قاتل دوج‌کوین را بگیرد.

مقدمه‌ای بر شیبا اینو

همان‌طور که گفته شد، ارز دیجیتال شیبا اینو در آگوست سال ۲۰۲۰ توسط فردی ناشناس به نام ریوشی (Ryoshi) راه‌اندازی شد. هویت بنیان‌گذار میم‌کوین شیبا اینو مشابه با بیت‌کوین (BTC)، همچنان تا به امروز ناشناس باقی مانده است. ریوشی یک نام مستعار است و ممکن است نام یک شخص یا حتی گروهی از افراد باشد. شیبا اینو مشابه با دوج‌کوین از سگی ژاپنی از نژاد شیبا اینو الهام گرفته است و یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز محسوب می‌شود. شیبا اینو همچنین مشابه با دوج‌کوین یک پروژه‌ی جامعه‌محور است.

بسیاری از کاربران در بازار ارز‌های دیجیتال، شیبا اینو را قاتل دوج‌کوین معرفی می‌کنند چرا که از بسیاری از جنبه‌ها شباهت‌های بسیاری به دوج‌کوین دارد و حتی در موارد استفاده نیز قوی‌تر عمل کرده است. پس از موفقیت دوج‌کوین و افزایش قیمت سرسام‌آور آن، توجه‌ها به سمت میم‌کوین‌ها بیشتر شد و شیبا اینو نیز مشابه با دوج‌کوین، موفق شد که افزایش قیمت‌های قابل توجهی کسب کند.

چرا به شیبا اینو لقب قاتل دوج‌کوین را داده‌اند؟

شیبا اینو اکنون در زمان نگارش این مقاله، در جایگاه ۱۵ برترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد که در گذشته به واسطه‌ی موفقیت دوج‌کوین، موفق شده بود که خودش را به جایگاه ۵ ارز دیجیتال برتر نیز برساند. البته در مقاله دیگر در مورد ۶ ارز دیجیتال با بیشترین حجم بازار نیز صحبت کرده‌ایم. دلیل محبوبیت دوج‌کوین ارزان قیمت بودن، امکان استخراج آسان و انتقال راحت است که باعث شده است که طیف وسیعی از کاربران به استفاده از آن روی بیاورند. با این حال، بسیاری از تحلیلگران بازار ارز‌های دیجیتال ادعا می‌کنند که قیمت دوج‌کوین واقعی نیست و ناشی از تحرکات شبکه‌های اجتماعی و حمایت افراد مشهور است.

تحلیلگران به دلیل اینکه دوج‌کوین جز یک ارز دیجیتال معمولی بودن استفاده‌ی چندان زیادی در فضای بلاک‌چین ندارد، به چنین دیدگاهی باور دارند و معتقدند که اگر دوج‌کوین ویژگی‌های جدیدی به شبکه‌ی خود اضافه نکند، در دراز مدت بخش اعظمی از ارزشش را از دست می‌دهد. به همین دلیل، بسیاری شیبا اینو را سرمایه‌گذاری بهتری نسبت به دوج‌کوین می‌دانند چرا که علاوه بر اینکه موارد استفاده‌اش بیشتر است، ایجاد بلوک در شیبا اینو نیز سریع‌تر، عرضه توکن بیشتر و ارزش بازار آن کمتر است که این ارزش بازار کم به عقیده‌ی کاربران، نوید آینده درخشان را می‌دهد.

شیبا اینو چه مزایا و معایبی دارد؟

شیبا اینو برای اعتبار‌سنجی و حفظ امنیت شبکه از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند که مهم‌ترین مزیت آن، امنیت بسیار بالای شبکه است که جلوی حمله هکر‌ها را می‌گیرد و شرایط را برای آن‌ها سخت می‌کند. علاوه بر این، شبکه‌ی شیبا اینو دارای یک جامعه بسیار فعال و وفادار است که به سرعت می‌توانند به هر خطری که شبکه را تهدید می‌کند پاسخ دهند. در کنار دیگر مکانیسم‌های داخلی شبکه که امنیت شیبا اینو را بالاتر برده‌اند، این میم‌کوین مزایا و معایبی دارد که به شرح زیر هستند:

مزایای شیبا اینو

پلتفرم شیبا اینو امکانات بسیاری را برای کاربرانش فراهم کرده است و به آن‌ها اجازه داده است تا بتوانند تجربه‌شان در پلتفرم را شخصی‌سازی کنند. همچنین همان‌طور که گفته شد، شبکه شیبا اینو به گونه‌ای طراحی شده است که ایمن و مطمئن باشد و از اطلاعات کاربران محافظت کند.

معایب شیبا اینو

پلتفرم شیبا اینو همچنان در حال توسعه است و بسیاری از ویژگی‌های اساسی‌اش که وعده داده شده بود، همچنان به مرحله عملیاتی نرسیده‌اند. همچنین لازم به ذکر است که ویژگی‌های حریم خصوصی پلتفرم شیبا اینو ممکن است آن‌طور که تصور می‌شود چندان مطمئن و قوی نباشد.

آینده شیبا اینو چگونه خواهد بود؟

شیبا اینو با وجود اینکه یک میم‌کوین محسوب می‌شود، اما به دلیل علاقه‌ی مردم به این دسته از ارز‌های دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن‌ها باعث شده است که میم‌کوین‌هایی همچون شیبا اینو، آینده‌ی متفاوت‌تری را پیش روی خودشان داشته باشند. تحلیلگران بازار ارز‌های دیجیتال بر این باورند که اگر بازار در سال ۲۰۲۳ بر بازار نزولی سال گذشته غلبه کند و شرایط صعودی به خود بگیرد، می‌توان نسبت به افزایش قیمت شیبا اینو تا حدود ۰.۰۰۰۰۲۲۷۱ دلار امیدوار بود. در زمان نگارش این مقاله، توکن شیبا اینو در قیمت ۰.۰۰۰۰۱۰۲۴ دلار معامله می‌شود.

تحلیلگران همچنین پیش‌بینی می‌کنند که توکن شیبا اینو ممکن است در سال جاری یک افزایش خیره‌کننده‌ی دیگر تجربه کند. به عقیده‌ی این دسته از تحلیلگران، جامعه‌ی شیبا اینو می‌تواند نقش بسزایی در تحقق یافتن این پیش‌بینی ایفا کند. اگر بازار روند صعودی به خودش بگیرد و فعال‌تر شود، ارزش شیبا اینو بالا خواهد رفت. شیبا اینو ممکن است که در حال حاضر ارزش قابل توجهی نداشته باشد، اما به لطف محبوبیت روزافزون آن، می‌توان نسبت به آینده‌ی پرسود آن امیدوار بود.

تحلیلگران در خصوص قیمت شیبا اینو چه می‌گویند؟

کارشناسان حوزه مالی و تحلیلگران می‌گویند که دوج‌کوین محبوبیتش را تا حد زیادی مدیون حمایت‌ها و توییت‌های ایلان ماسک است، قهرمانی که متأسفانه شیبا اینو از شخصی مشابه به آن بی‌بهره است. به عقیده‌ی کارشناسان حوزه مالی، شیبا اینو با وجود اینکه به عنوان قاتل دوج‌کوین در میان کاربران شناخته می‌شود، اما فاصله‌ی بسیار زیادی تا رسیدن به ارزش بازار دوج‌کوین و قیمت توکن آن دارد. البته نباید فراموش کرد که شیبا اینو بر خلاف دوج‌کوین، عرضه‌ی محدودی دارد و می‌توان نسبت به آینده‌ی قیمتی آن امیدوار بود. شیبا اینو در زمان نگارش این مقاله، دارای ارزش بازار ۶ میلیارد دلاری است و در فهرست ۵۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد که این با توجه به اینکه شیبا اینو یک ارز دیجیتال نسبتاً جدید محسوب می‌شود، آمار بسیار خوبی است.

جمع‌بندی

شیبا اینو یک میم‌کوین نسبتاً جدید است و همچنان به نقطه عطف قابل توجهی در طول عمر خود نرسیده است. ‏شیبا اینو علیرغم اینکه یک میم‌کوین است، اما هدف دارد و می‌خواهد ثابت کند که مدیریت یک پروژه رمزارز بدون ‏یک گروه توسعه‌دهنده متمرکز، ممکن است. جامعه‌ی شیبا برنامه‌های بسیاری دارد و می‌خواهد در زمینه‌هایی، چون ‏متاورس، بلاک‌چین اختصاصی، بازار توکن‌های غیرقابل معاوضه و دیگر موارد خودنمایی کند. نمی‌توان گفت که آیا ‏شیبا اینو حریف دوج‌کوین خواهد شد یا خیر، اما با توجه به مواردی که گفته شد، می‌توان نسبت به آینده‌ی پرسود آن امیدوار بود و با توجه به قیمت شیبا، خرید و فروش شیبا می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین