کد خبر: ۸۴۱۰۹۵
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۴

درخواست شهریاری از رئیس شورای مفتیان روسیه

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با رئیس شورای مفتیان روسیه با اشاره به افزایش ارتباط ایران و روسیه در دوران کنونی بر توسعه تعاملات میان علما و اندیشمندان دو کشور همپای توسعه ارتباطات در سایر حوزه‌ها تأکید کرد.
درخواست شهریاری از رئیس شورای مفتیان روسیه
آفتاب‌‌نیوز :

در دیدار مفتی شیخ راویل عین‌الدین با حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری که در حاشیه نشست گروه راهبردی روسیه و جهان اسلام در شهر قازان پایتخت جمهوری تاتارستان برگزار شد، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به افزایش ارتباط ایران و روسیه در دوران کنونی بر توسعه تعاملات میان علما و اندیشمندان دو کشور همپای توسعه ارتباطات در سایر حوزه‌ها تاکید کرد.

شهریاری با اعلام آمادگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای پذیرش هیئت‌های علمایی روسیه در ایران و اعزام متقابل این هیئت‌ها به روسیه خاطرنشان کرد: آشنایی بی‌واسطه اندیشمندان دینی با ظرفیت‌ها و واقعیت‌های دو کشور در توسعه روابط فرهنگی بسیار تأثیرگذار است.

همچنین دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برپایی نشست‌ها و کنفرانس‌های مشترک در ایران و روسیه را یکی دیگر از جلوه‌های همکاری دانست و حضور برجسته و فعال علمای دینی دو کشور در این نشست‌ها را موجب غنای آنها دانست.

در این دیدار مفتی شیخ راویل عین‌الدین رئیس شورای مفتیان و رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه گفت: روابط سیاسی بین رؤسای‌جمهور در حال گسترش است و این وظیفه ما را برای توسعه ارتباط میان علما و نهادهای دینی دو کشور سنگین می‌کند.

وی افزود: همانگونه که شما اشاره کردید روابط دو کشور در سطح بزرگان عمیق هست و این موضوع قبل از همه چیز، مایه مسرت مسلمانان روسیه است. ما باید فرصت فراهم شده در نزدیکی دو کشور را قدر بدانیم.

مفتی شیخ راویل عین‌الدین گفت: ما از موفقیت ایران در سطح بین‌الملل و ترمیم روابط با برخی کشورها خرسندیم و آنها را نمادی از اتحاد کشورهای اسلامی می‌دانیم. همه این درک را دارند که ملت ایران ملت قهرمانی هستند. اگر روسیه، ایران، ترکیه و کشورهای عربی در کنار هم باشیم قدرت بسیاری خواهیم داشت و غرب از این واهمه دارد و یقین دارم آنها موانعی ایجاد می‌کنند چون از اتحاد و نزدیکی ما می‌ترسند ما ولی باید به منافع خودمان فکر کنیم.

رئیس شورای مفتیان روسیه با اشاره به پیشنهادهای دکتر شهریاری، گفت: از تبادل هیئت‌های علمایی استقبال می‌کنیم و همچنین علاقه داریم اندیشمندان و علمای روس در دوره‌ها و نشست‌های علمی و دانش‌افزایی در ایران مشارکت داشته باشند. این موضوع به درک صحیح ما از وضعیت فرهنگی و دینی ایران کمک می‌کند.

وی افزود: مجمع مسلمانان روسیه با پیشنهاد مرحوم آیت‌الله تسخیری و مفتی ازبکستان به سطح بین‌المللی ارتقا پیدا کرد. علاقمند هستیم مجمع تقریب مذاهب اسلامی در تمامی ارکان این همایش مشارکت کند. روسیه، ایران و ترکیه پایه‌گذاران این همایش هستند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی همچنین در دیدار با عبدالرمضان لطیپف نماینده دایمی روسیه در سازمان همکاری اسلامی نقش‌آفرینی کشورهای مسلمان در منظومه جدید نظم جهانی را مهم و برجسته خواند و با اشاره به تغییرات مختلف در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، ارتباطی و اقتصادی در جوامع اسلامی بر آمادگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای توسعه تعاملات با روسیه در حوزه‌های مرتبط با مسلمانان تاکید کرد.

وی مقوله «حلال» را با توجه به توسعه مفهومی و مصداقی آن، یکی از موضوعات مشترک برای همکاری ذکر کرد و گفت: حلال مسأله مهمی در جهان اسلام است و دامنه آن روز بروز گسترده خواهد شد. حلال امروز فقط در مسأله خوراک نیست و عرصه‌های دیگر مانند پوشاک و گردشگری هم به آن افزوده شده است.

عبدالرمضان لطیپف نماینده دایمی روسیه در سازمان همکاری اسلامی نیز در این دیدار، ایران را یک کشور مهم و شریک قابل احترام برای روسیه دانست و علاوه بر آن ایران یک کشور اصلی و کلیدی در سازمان همکاری اسلامی است.

لطیپف افزود: در زمانه فعلی مسلمانان باید با گذر از مسایل گذشته درباره موضوعات راهبردی مانند اهداف مشترک برای ساخت دنیای آینده با هم گفت‌وگو کنند. 

وی گفت: تدوام این نشست‌ها و گفت‌وگوها می‌تواند علاوه بر نزدیکی دیدگاه‌ها به اجرایی شدن آنها کمک کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین