کد خبر: ۸۴۲۳۰۰
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۳
ادعاهای کذب نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک

واکنش اتحادیه املاک به ثبت رایگان قرارداد اجاره: ثبت قرارداد‌ها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای ندارد!

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه "ما حذف شدنی نیستیم"، گفت: با حذف مشاوران املاک از فرآیند پیش‌فروش ساختمان، این راهکار جذب سرمایه‌ها از بین رفت.
واکنش اتحادیه املاک به ثبت رایگان قرارداد اجاره: ثبت قرارداد‌ها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای ندارد!
آفتاب‌‌نیوز :

داوود بیگی‌نژاد در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص رونمایی از سامانه ثبت رایگان قرارداد‌های اجاره مسکن، صدور رایگان کد رهگیری و اظهارات معاون وزیر راه درباره کاهش هزینه‌های مالک و مستأجر با این اقدام، اظهار کرد: ثبت قرارداد‌ها در بنگاه‌های املاک نیز هزینه‌ای نداشته و ندارد. صدور کد رهگیری نیز برای متعاملین رایگان بوده(ااین ادعا نادرست است) و مشاوران املاک هزینه خدمات ارائه شده را در قالب تعرفه‌های مصوب دریافت می‌کنند. این تعرفه‌ها نیز یک عدد بسیار جزیی است که موجر و مستأجر بابت کار‌های مربوط به مشاوره، بازدید، جذب مشتری و در نهایت تنظیم قرارداد به مشاور املاک پرداخت می‌کند.

در حالی که مشاوران املاک هزینه کد رهگیری را جداگانه محاسبه و دریافت می کنند، وی با تاکید بر این‌که صدور کد رهگیری برای معاملات آخرین مرحله از قرارداد‌های اجاره مسکن است، تصریح کرد: هزینه صدور کد رهگیری تا ۵ هزار تومان است که آنرا بنگاه‌های املاک پرداخت می‌کردند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با یادآوری این‌که دولت در تلاش است هزینه موجر و مستأجر را کاهش دهد، بیان کرد: دستمزد مشاوران املاک هزینه‌ای را در سبد خانوار ایجاد نمی‌کند.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که قیمت تمام شده خانه‌های اجاره‌ای در کشور بالاست، گفت: باید قبول کنیم قیمت نهایی را مالک تعیین می‌کند و تصمیمات نهایی برای کنترل بازار باید به‌گونه‌ای باشد تا مالکان، جامعه هدف باشند.

وی در ادامه با اشاره به برخی اظهارنظر‌ها در خصوص تاثیرگذاری مشاوران املاک در افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد: به‌گواه همکاران و آمار، بسیاری از مشاوران املاک از ابتدای امسال تاکنون نتوانسته اند حتی یک قرارداد تنظیم کنند، با توجه به این مسئله مشاوران چه تاثیری می‌توانند بر قیمت‌ها داشته باشند؟

وی با تاکید بر این‌که ما زنده‌ایم، گفت: سامانه املاک و مستغلات سال‌هاست وجود داشته و ما کد رهگیری را به مردم ارائه کرده‌ایم. مشاوران املاک در لایه‌های مختلف اجتماع با مردم زندگی و خدمات بخش مسکن را ارائه می‌کنند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: ریل استیت (Real estate) همیشه بازوان پرتوان بازار مسکن بوده که باعث شده‌اند سرمایه‌های خُرد به سمت تولید مسکن حرکت کند. از این رو تضعیف این صنف به کسی کمک نمی‌کند و خُسران را به همراه دارد.

بیگی‌نژاد با بیان این‌که مشاوران املاک جزء اصول اصلی ساختمان هستند، گفت: در قانون پیش‌فروش ساختمان، قانونگذار مشاوران املاک را حذف کرد بعد از این اتفاق آیا پیش فروش رونق پیدا کرد. این نوع ساخت و ساز متاسفانه از بین رفت و یکی از راهکار‌های جذب سرمایه از کف بازار بلااستفاده مانده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین