کد خبر: ۸۴۲۳۷۰
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳

تصاویر| کاخ موزه سلیمانیه

کاخ سلیمانیه یکی از کاخ‌های به جا مانده از دوران قاجار است. ساخت این کاخ همزمان با تولد سلیمان میرزا فرزند سی و چهارم فتحعلی شاه پایان یافت و به همین دلیل این کاخ  سلیمانیه نام گرفت. اهمیت این کاخ در وجود نقاشی دیواری‌های تالار اصلی آن است که به دستور فتحعلی شاه قاجار توسط عبدالله خان نقاش باشی ترسیم شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

نقاشی دیوار غربی، فتحعلی شاه دومین شاه سلسله قاجار، را روی تخت و ۱۴ تن از پسران وی را در کنار او به تصویر کشیده است و نقاشی دیوارشرقی، سر سلسله قاجار آقا محمد خان به همراه سران ایل قاجار است، که این نقاشی تنها تصویر منصوب و بسیار نزدیک به موسس سلسله قاجاریه است. ابعاد این نقاشی‌ها که به صورت ایرانی ترسیم شده‌اند شش متر و ۸۵ سانتیمتر در دو متر و ۴۰ سانتیمتر است و رنگ‌های به کار رفته در آن‌ها معدنی هستند.

علاوه بر این، کاخ سلیمانیه جز اولین بناهایی است که به سبک پیلوت (بر روی پایه) احداث شده است. در گذشته در اطراف این کاخ ساختمان‌های دیگری همچون ساختمان فراش‌آباد، عمارت کلاه فرنگی، عمارت کلاه گلشن و عمارت در قرمزی وجود داشته است که امروزه هیچ اثری از آن‌ها باقی نمانده است. همچنین برج ۵ طبقه‌ای در ضلع شرقی کاخ قرار داشته که در حال حاضر تنها ویرانه‌ای از طبقه همکف آن باقی مانده است. این کاخ در سال ۱۳۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است و در سال ۱۳۸۹ به کاخ موزه سلیمانیه تبدیل شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین