کد خبر: ۸۴۲۴۸۴
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۲

درخواست ناتو از کوزوو برای توقف هرچه‌سریعتر تنش‌ها

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با ابراز نگرانی از تصمیم صربستان برای افزایش سطح آمادگی نیرو‌های مسلح خود، از مقامات کوزوو خواست تا فورا تشدید تنش‌ها را متوقف کنند.
درخواست ناتو از کوزوو برای توقف هرچه‌سریعتر تنش‌ها
آفتاب‌‌نیوز :

این درخواست در بیانیه‌ای از سوی اوآنا لانگسکو، سخنگوی ناتو که امروز شنبه در توییتر منتشر کرد، بیان شد.

اوآنا لانگسکو گفت: «ما تصمیم کوزوو را برای دسترسی به ساختمان‌های شهرداری در شمال کوزوو علی‌رغم دعوت ما به خویشتن‌داری محکوم می‌کنیم.»

به گزارش اسپوتنیک، وی افزود: «ما از مقامات کوزوو می‌خواهیم که فوراً عقب‌نشینی کنند و تنش‌ها را کاهش دهند و از نزدیک با هیئت حاکمیت قانون اتحادیه اروپا در کوزوو هماهنگی‌ها را به عمل آورند».

او ادامه داد: "ما حملات به هیئت حاکمیت قانون اتحادیه اروپا در زوکان را محکوم می کنیم."

وی در پایان گفت: ما نگران تصمیم صربستان برای افزایش سطح آمادگی نیروهای مسلح خود در مرز با کوزوو هستیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم حداکثر خویشتنداری را به خرج دهند و از لفاظی‌های تحریک‌آمیز خودداری کنند.

دیروز جمعه، ووچیچ به عنوان فرمانده عالی نیروهای مسلح، دستور بالاترین سطح آماده باش یگان‌های ارتش صربستان و حرکت فوری به سمت خط اداری با کوزوو و متوهیا را صادر کرد.

رئیس جمهور صربستان به ارتش فرمان داد تا با توجه به وضعیت کوزوو و متوهیا ناشی از اقدامات یکجانبه پریشتینا، حداکثر آمادگی رزمی را به کار گیرند.

در پی این فرمان، «میلوش ووچویچ» وزیر دفاع و معاون نخست‌وزیر صربستان تأکید کرد که به نیروهای مسلح این کشور دستور داده شده تا به سرعت به سمت مرز کوزوو و منطقه متوهیا پیشروی کنند.

انگلیس، فرانسه، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا و آلمان وضعیت کوزوو را محکوم و اعلام کردند: ما تصمیم کوزوو را برای بازگشایی اجباری ساختمان‌های شهرداری در شمال کوزوو، علی‌رغم درخواست برای خویشتن‌داری، محکوم می‌کنیم.

در این بیانیه‌ها از همه طرف‌های درگیر خواسته شد تا «حداکثر خویشتن‌داری را به خرج دهند و از لفاظی‌های تحریک‌آمیز خودداری کنند».

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین