کد خبر: ۸۴۲۶۵۹
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۶

ماجرای سرکوب معترضان و عصبانیت برنده نخل طلای کن

«زوستین تریه» کارگردان ۴۴ ساله از «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه به دلیل سرکوب معترضان به قانون بازنشستگی در این کشور، انتقاد کرد.
ماجرای سرکوب معترضان و عصبانیت برنده نخل طلای کن
آفتاب‌‌نیوز :

برنده جایزه نخل طلای بهترین فیلم جشنواره کن امسال در سخنرانی خود بعد از دریافت جایزه به سیاست‌های فرهنگی دولت فرانسه تاخت.

«تریه» که برای درام دادگاهی «آناتومی یک سقوط» جایزه اصلی کن را به خانه برد گفت: «تجاری‌سازی فرهنگی که این دولت نئولیبرال از آن حمایت می‌کند، در حال شکستن استثنای فرهنگی فرانسه است و بدون آن میراث فرهنگی، من اکنون اینجا نبودم».

او ضمن انتقاد از «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که ماه گذشته لایحه بحث‌برانگیز افزایش سن بازنشستگی در فرانسه را از ۶۲ به ۶۴ سال را علی‌رغم اعتراض‌های گسترده، امضا کرد، گفت: کشورش از اعتراضات تاریخی بر سر اصلاح سیستم بازنشستگی رنج برده است، اما این اعتراضات همواره نادیده گرفته شده و به شکلی تکان دهنده سرکوب شده است.

این اظهارات تند واکنش سریع «ریما عبدالمالک» وزیر فرهنگ فرانسه را به دنبال داشت و او گفت که از اعطای جایزه به یک کارگردان فرانسوی خوشحال است، اما از سخنرانی تریه متحیر شده است و در صفحه توئیتر خود نوشت: «این را فراموش نکنیم که این فیلم بدون حمایت مالی فرانسه که دارای تنوعی منحصر به فرد در جهان است، امکان ساخته شدن نداشت.»

«آناتومی یک سقوط» با بازی «سندرا هولر» که برنده نخل طلای هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن شد، دومین فیلمی است که از کارگردان فرانسوی پس از کمدی سیاه «سیبل» در بخش رقابتی کن انتخاب می‌شود. «سندرا هولر» در این فیلم در نقش نویسنده‌ای بازی می‌کند که مجبور به دفاع از خود به عنوان مظنون اصلی قتل همسرش شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین