کد خبر: ۸۴۲۷۸۹
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷

هوای تهران ناسالم شد

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۸ خرداد) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.
هوای تهران ناسالم شد
آفتاب‌‌نیوز :

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با توجه به انباشت آلاینده‌ها و عدم وزش باد مؤثر تا صبح امروز (۸ خرداد) هم‌زمان با آغاز تردد خودرو‌ها افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند همچنین با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در برخی مناطق وجود خواهد داشت.

تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت دوشنبه همراه با ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

در پی عدم وزش باد مؤثر تا صبح فردا (۹ خرداد) و افزایش تردد خودروها، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد مورد انتظار است.

شرایط نسبتاً پایدار جوی در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود می‌کند علاوه بر این تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق خواهد شد.

افزایش تندی باد تا ساعات پایانی سه‌شنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق خواهد شد، هرچند وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات می‌تواند با احتمال گسیل گردوخاک در برخی مناطق مستعد همراه باشد.
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۲۷ است و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۰۸ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین