کد خبر: ۸۴۲۹۵۷
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۶
وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در تهران و البرز

هواشناسی ۱۴۰۲/۰۳/۰۹؛ ورود سامانه بارشی و تشدید بارش‌ها

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور طی فردا و تشدید بارش‌ها در برخی مناطق نسبت به وزش باد‌های شدید در استان‌های ساحلی خلیج‌فارس هشدار داد.
هواشناسی ۱۴۰۲/۰۳/۰۹؛ ورود سامانه بارشی و تشدید بارش‌ها
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع رگبار و رعد و برق در برخی استان‌ها، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در تهران و البرز خبر داد.

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: امروز (۹ خرداد) در ساعات بعد از ظهر در شمال غرب و استان‌های همدان، مرکزی، قزوین، قم، ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات کرمان رگبار و رعدوبرق وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. 

وی افزود: چهارشنبه (۱۰ خرداد) بارش در شمال غرب کشور تشدید می‌شود علاوه بر آن در استان‌های ساحلی خزر، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و روز‌های پنجشنبه و جمعه (۱۱ و۱۲ خرداد) در نوار شمالی کشور، بخش‌هایی از مرکز، شرق و جنوب شرق کشور بارش رخ خواهد داد. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: شنبه (۱۳ خرداد) بارش در نوار شمالی و بخش‌هایی از استان‌های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و شمال هرمزگان ادامه خواهد داشت.  بعد از ظهر امروز و فردا در استان‌های البرز و تهران وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود همچنین طی این مدت در شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد و گردوخاک رخ خواهد داد. 

به گفته ضیاییان خلیج فارس روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه و دریای خزر پنجشنبه و جمعه مواج پیش‌بینی می‌شود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۰ خرداد) نیمه‌ابری تا ابری و گاهی رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و گرد و خاک و به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۲ درجه سانتیگراد و روز پنجشنبه (۱۱ خرداد) قسمتی ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۹ و ۱۰ خرداد) اهواز با دمای ۴۵ و ۴۴ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهر کرد با دمای ۸ و ۱۰ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

همچنین پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در ساعات بعدازظهر در شمال غرب، استان‌های همدان، مرکزی، قزوین، قم، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات کرمان رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در برخی نقاط گردوخاک پیش‌بینی شده است.

به نوشته تسنیم؛ روز چهارشنبه بارش‌ها در شمال غرب کشور تشدید شده و در استان‌های ساحلی دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات کرمان و جنوب سیستان و بلوچستان و روز‌های پنجشنبه و جمعه در نوار شمالی کشور، بخش‌هایی از مرکزی، شرق و جنوب شرق کشور بارش روی می‌دهد.

شنبه هفته آینده بارش‌ها در نوار شمالی و بخش‌هایی از استان‌های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و شمال هرمزگان ادامه خواهد داشت. بعدازظهر امروز و فردا در استان‌های البرز و تهران وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. همچنین طی این مدت در شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل باد و گردوخاک روی می‌دهد.

خلیج‌فارس فردا و پنجشنبه و دریای خزر روز‌های پنجشنبه و جمعه مواج پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: وزش باد شدید شمال غربی (۳۰ نات) و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

زمان پایان: اواخر وقت جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل و دور از ساحل بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان و مناطق مرکزی و جنوب بوشهر.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران وغواصان، اختلال در تردد‌های دریایی با شناور‌های سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناور‌های مسافربری و آسیب به تور‌های صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناور‌های سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌های مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین