کد خبر: ۸۴۳۲۷۴
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۰
وحیدی گفته "تردد در مرز افغانستان برقرار است"

واکنش وزیر کشور به درگیری و تهدید‌های طالبان: چند مقام رده پایین بودند که برکنار شدند/ با طالبان در تعامل هستیم

بعد از تنش مرزی اخیر میان ایران و طالبان که به شهادت چند نیروی مرزبانی ایران هم منجر شد، برخی مقامات طالبان اظهارنظر‌ها و تهدید‌هایی را علیه ایران مطرح کردند، وزیر کشور می‌گوید این اظهارات از سوی افراد غیرمسئول یا رده پایین مطرح شده است! وحیدی درباره اظهارات اخیر برخی مقامات و افراد منتسب به طالبان علیه ایران هم اظهار کرد: برخی افراد غیرمسئول یا در رده‌های مسئولیت پایین افغانستانی اظهاراتی علیه ایران داشته‌اند که بر اساس گزارش‌های دریافتی، آن‌ها را برکنار کرده‌اند؛ چون اظهارات بی‌جا و غیرمنطقی زده شده بود. اکنون با حاکمان افغانستان در تعامل هستیم و هر حرفی باشد از طریق گفتگو باید حل و فصل شود.
واکنش وزیر کشور به درگیری و تهدید‌های طالبان: چند مقام رده پایین بودند که برکنار شدند/ با طالبان در تعامل هستیم
آفتاب‌‌نیوز :

احمد وحیدی در حاشیه نشست روز چهارشنبه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره وضعیت مرزهای ایران و افغانستان اظهار کرد: اکنون وضعیت در مرزهای ایران و افغانستان آرام بوده و ترددها در حال انجام است. بر اساس اشتباهی که مرزبانان افغانستانی انجام داده و تیراندازی کرده بودند، درگیری ها اتفاق افتاد و ما شهید هم داشتیم از طرف افغانی هم افرادی کشته شدند؛ بنابراین با دقت و تدبیر طرف جمهوری اسلامی و دقت و ورود به موقع طالبان و حکومت مرکزی کابل، مسأله حل شد و ما الان در مرز مشکلی نداریم.

رئیس شورای امنیت کشور افزود: متأسفانه تاکنون چند نوبت اتفاقات از این دست داشته ایم به مسئولان طالبان و افغانستان توصیه می کنیم که دقت کنند و مرزبانان خود را توجیه کنند تا از این دست اتفاقات رخ ندهد. برخی افراد غیرمسئول یا در رده های مسئولیت پایین افغانستانی اظهاراتی علیه ایران داشته‌اند که بر اساس گزارش های دریافتی، آنها را برکنار کرده اند چون اظهارات بی جا و غیر منطقی زده شده بود؛ اکنون با حاکمان افغانستان در تعامل هستیم و هر حرفی باشد از طریق گفت وگو باید حل و فصل شود.

قانون موجود محل استناد ما برای انتخابات است

وزیر کشور درباره زمان استعفای متقاضیان داوطلبی نمایندگی مجلس بیان کرد: بر اساس قانون موجود که محل استناد ما است، اعلام شده که 6 ماه قبل از آغاز ثبت نام باید استعفا انجام شود اما در شرایط کنونی طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلسی به تصویب رسیده و در اختیار شورای نگهبان قرار دارد.

وحیدی گفت: اگر این طرح تصویب و قانون شود، این زمان بندی ها تغییر می کند که ما الان منتظر دریافت نتیجه آن هستیم.

وی این نکته را هم گفت که از سوی دیگر برخی تغییرات زمانی که در قانون جدید نوشته شده برای استعفا، رد شده و از آن عبور کرده ایم و لازم است اصلاحاتی انجام شود.  منتظر نظر شورای نگهبان هستیم که آیا این اصلاحات را مجلس اعمال می کند یا نه؛ اما به طور کلی مستند ما قانون موجود است که بر اساس آن عمل می کنیم.

سیاست دولت کاهش هزینه‌های سفر اربعین است

وزیر کشور درباره هزینه سفر اربعین گفت: البته هزینه‌ها اجتناب‌ناپذیر است اما در عین حال برنامه اصلی ما این است که تا جایی که می‌توانیم هزینه‌ها را کاهش دهیم.  به عنوان مثال اگر زائران باید هزینه‌ای برای گذرنامه بدهند تلاش کرده‌ایم که با گذرنامه اختصاصی بگیرند که بسیار ارزان قیمت‌تر خواهد بود و شاید یک دهم قیمت گذرنامه معمولی است. همچنین در بحث حمل و نقل و بیمه‌ها تلاش داریم که هزینه‌ها را کنترل کنیم و اما به هر حال بخشی از هزینه‌ها اجتناب ناپذیر است.

وحیدی درباره آخرین وضعیت مرزها گفت: وضعیت مرزها بسیار خوب و آرام است و همه فعالیت‌های لازم در مرزها صورت می‌گیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین