کد خبر: ۸۴۳۳۰۶
تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۲

شایعه آماده‌باش طالبان/ تانک و سلاح سنگین به مرز ایران آمد؟

گروه طالبان در حال انتقال تانک و سلاح‌های سنگین به مرز ایران و افغانستان در اسلام قلعه است. مسئولان ایران این اخبار را تکذیب کرده اند.
شایعه آماده‌باش طالبان/ تانک و سلاح سنگین به مرز ایران آمد؟
آفتاب‌‌نیوز :

خبرآنلاین نوشت: منابع نزدیک به طالبان همچنین از تدابیر شدید امنیتی در گمرک اسلام قلعه خبر می‌دهند. دلیل این کار اطمینان از تامین امنیت بیشتر در مرز عنوان شده است.

در همین حال شماری از نیرو‌های طالبان به حالت آماده باش درآمده‌اند و حضور این نیرو‌ها در گذرگاه اسلام‌قلعه افزایش یافته است.

به نوشته ایندیپندنت بیشتر نیرو‌های مرزی طالبان دوره‌های آموزشی را سپری نکرده‌اند و به همین دلیل، براساس خواست فرماندهان محلی‌شان وارد درگیری می‌شوند. طی ماه‌های اخیر مرزبانان طالبان چندین مرتبه در گذرگاه‌های اسلام‌قلعه استان هرات و پل ابریشم استان نیمروز با نیرو‌های مرزی جمهوری اسلامی درگیر شدند. طالبان حتی حریم زمینی ایران را نقض کردند و برای چند ساعت هم یک نیروی مرزبانی ایران را به اسارت گرفتند.

در همین حال، معاون دفتر نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: آرایش نظامی در مرز اسلام قلعه-دوغارون کذب است.

به گزارش ایسنا، میثم مهدی پور در توییتی نوشت: شایعات مطرح شده در خصوص آرایش نظامی در مرز اسلام قلعه-دوغارون کذب محض بوده و رفت و آمد به صورت عادی در جریان است.

از روز گذشته شایعات و گزارش‌هایی منتشر شد مبنی این که وضعیت فوق العاده نظامی میان ایران و افغانستان در مرز اسلام قلعه-دوغارون ایجاد شده است.

در این راستا مولوی نثار احمد الیاس سخنگوی والی هرات نیز به خبرگزاری صدای افغان (آوا) گفت: فعلا مساله خاصی در مرز نیست اگر مسائلی باشد خودمان ویدئو منتشر کرده و مردم را مطلع می‌کنیم.

بعد از درگیری اخیر ایران و طالبان و شهادت برخی مرزبانان ایرانی، مسئولان ارشد نظامی و امنیتی ایران و برخی نمایندگان مجلس این درگیری را مسئله پراهمیتی نداشته و آن را اختلافی خانوادگی دانسته که با تعامل و گفت وگو حل شده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما