کد خبر: ۸۴۳۴۴۷
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳

چرا حجم مخزن سد مشمپا از ۷۰۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت؟

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان علت کاهش حجم مخزن سد مشمپا از ۷۰۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب را مسائل مالی عنوان کرد.
چرا حجم مخزن سد مشمپا از ۷۰۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت؟
آفتاب‌‌نیوز :

اکبر باقری درباره آخرین وضعیت سد‌های در دست احداث این استان اظهار داشت: برای تأمین آب شرب استان دو سد در حال احداث است که سد مراش با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی در شهر دندی ساخته می‌شود و حجم مخزن آن ۴۰ میلیون مترمکعب است.

وی با اشاره به اینکه برای مصارف شرب، صنعت، محیط زیست و حقابه‌های پایین‌دست مقادیری از حجم آب این سد پیش‌بینی شده است، ابراز کرد: بهره‌برداری از این سد ۱۲۲ روستای ماهنشان و دندی را نیز پوشش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان میزان پیشرفت فیزیکی سد بلوبین را ۷۲ درصد عنوان کرد و گفت: بهره‌برداری از این سد نیز دو شهر حلب و زرین‌آباد و ۹۲ روستای زیرپوشش این دو شهر را از نعمت آب بهره‌مند می‌کند.

بازنگری در طرح سد مشمپا

وی با اشاره به اینکه احداث سد مشمپا به دلیل بحث‌های کیفی متوقف شده بود، بیان کرد: در حال حاضر این سد ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در این طرح به خاطر مسائل مالیبازنگری شده و قرار است حجم مخزن آن از ۷۰۰ میلیون متر مکعب به ۳۵۰ میلیون مترمکعب برسد که با این تغییر مشکلی برای ادامه کار وجود ندارد.

باقری خاطرنشان کرد: زنجان به غیر از سد تهم منبع مطمئن و پایداری برای تأمین آب شرب ندارد و با توجه به بارگذاری جمعیت مجبور به احداث سد مشمپا هستیم و چنانچه اعتبارات به موقع تخصیص یابد، این سد تا دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اعتبار مورد نیاز برای احداث سد بلوبین را ۲۱۷ میلیارد تومان برشمرد و گفت: از این رقم تا کنون ۱۴۸ میلیارد تومان دریافت شده و ۱۹۰ میلیارد تومان به پیمانکار بدهکار هستیم و بهره‌برداری از سد‌ها نیازمند تخصیص به موقع اعتبارات است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با اشاره به اینکه در صورت تأمین اعتبار، افق تکمیل سد مراش شهریور ۱۴۰۳ تعیین شده است، گفت: در حال حاضر بابت احداث سد مراش ۱۵۰ میلیارد تومان و سد مشمپا ۱۳۰ میلیارد تومان به پیمانکار بدهکار هستیم.

سد مشمپا بر روی رودخانه قزل اوزن شهرستان زنجان در نزدیکی روستای مشمپا (از توابع بخش زنجانرود) در دست ساخت است. این سد با اهداف تأمین قسمتی از آب شرب و صنعت مورد نیاز شهرستان زنجان، استفاده حداکثری از آب رودخانه قزل اوزن در حال احداث است که قرار است بعد از احداث در سه حوزه شرب، کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار بگیرد.

مطالعات این سد به زمان قبل از انقلاب برمی‌گردد که با وقوع انقلاب پروژه ساخت سد مشمپا نیمه تمام ماند و حتی از فهرست پروژه‌های وزارت نیرو به کلی ناپدید شد. با پیگیری‌های انجام شده توسط نمایندگان وقت زنجان در دوره هفتم مجلس، طرح ساخت سد مشمپا دوباره به لیست طرح‌های وزارت نیرو اضافه شد و روند ساخت آن با مستقر شدن دولت نهم و پیگیری‌های پرویز فتاح شدت گرفت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین