کد خبر: ۸۴۳۵۰۵
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷

امیرعبداللهیان: بین تهران و قاهره هیچ مشکل دوجانبه‌ای وجود ندارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: بین تهران و قاهره هیچ مشکل دوجانبه‌ای وجود ندارد.
امیرعبداللهیان: بین تهران و قاهره هیچ مشکل دوجانبه‌ای وجود ندارد
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیر عبداللهیان در گفت‌وگویی در ارتباط با روابط ایران و مصر و تلاش عمان در این ارتباط گفت: اخیرا پادشاه عمان سفری به قاهره داشته است و در این سفر با آقای السیسی رئیس جمهور مصر دیدار و ملاقاتی داشتند و در آنجا راجع به اهمیت توسعه روابط تهران و قاهره گفت‌وگویی بین روسای دو کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: سلطان عمان نیز در جریان سفر به تهران این موضوع را به مقامات عالی ایران منتقل کردند.

امیر عبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های ایران و مصر و مشترکاتی که بین دو کشور وجود دارد، ادامه داد: بین تهران و قاهره هیچ مشکل دو جانبه‌ای وجود ندارد. موضع آقای السیسی رئیس جمهور مصر در خصوص تحولات سال‌های اخیر در منطقه به ویژه در مبارزه با داعش، افراطی گری و همچنین در موضوع پرونده سوریه موضعی منطقی و درست بوده است؛ لذا ما استقبال کردیم از اینکه اگر ابتکاری برای توسعه روابط بین دو کشور وجود داشته باشد و ایران از آن ابتکار در راستای منافع دو طرف استقبال می‌کند.

وی همچنین در مورد امضای سند جامع همکاری راهبردی بین ایران و عمان گفت: در خصوص این موضوع توافقاتی بین من و همتای عمانی‌ام صورت گرفته و ان شاءالله بعد از ویرایش نهایی این سند امضاء خواهد شد.

وی همچنین در مورد اهداف سفر سلطان عمان به تهران گفت: هدف اصلی این سفر گسترش مناسبات دوجانبه و تاکید بر پیگیری آن بود و همانطور که مشاهده کردید در جریان این سفر تعدادی دیگر از اسناد برای گسترش روابط، بین مقامات دو کشور به امضاء رسید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش  دیگری از صحبت های خود در ارتباط با موضوع روابط ایران و افغانستان و مسئله حقابه ایران از هیرمند گفت: ایران و افغانستان با داشتن حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک، دو  کشور همسایه با مشترکات فراوان هستند و ما در ایران پذیرای تعداد قابل توجهی از اتباع افغانستانی هستیم که در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشورمان حضور دارند.

وی با بیان اینکه دو ملت ایران و افغانستان مشترکات دینی و فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند، تصریح کرد: در بحث مرزها، نگاه راهبردی ما مبتنی بر توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی است و اینکه هرچه مناسبات مرزی و همکاری های اقتصادی و تجاری و  بازارچه‌های مرزی تقویت شوند این موضوع به امنیت هر چه بیشتر مرزها کمک می کند.

این دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه گاهی اوقات به ویژه در روزهای اخیر شاهد وقوع درگیری‌های پراکنده در برخی از نقاط مرزی دو کشور بوده ایم، اظهار کرد: مقامات هیات حاکم افغانستان به صراحت اعلام کرده اند  این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر خود نداشته است.

وی افزود: برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در موضوع حق آبه ایران از هیرمند نیز گفت: پیگیری این موضوع را از مسیرهای  سیاسی و حقوقی در دستور کار داریم.

وی همچنین با اشاره به تاکیدات رییس جمهور در این ارتباط و همچنین فعالیت های آقای کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان و سرپرست سفارت ایران در کابل در این ارتباط گفت: آقای رئیس جمهور تاکید دارند که بایستی این مسائل در مسیر درست خود پیش رفته و حل و فصل شود.  ما در این ارتباط  کار را  دنبال می‌کنیم، اقداماتی انجام شده است و مقامات هیات حاکم افغانستان نیز  مذاکرات خوبی با آقای کاظمی قمی داشتند و  در حال دستیابی به  نتایج خوبی هستیم که امیدواریم بعد از مشخص شدن ابعاد آن بتوانیم این مساله را بیشتر برای افکار عمومی توضیح دهیم. 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقه تاریخی همسایگی دو کشور ایران و افغانستان و مشترکاتی که بین دو کشور وجود دارد، گفت: این مسائل  بر هر مسئله دیگری که احیانا دشمنان  بخواهند از آن سوء استفاده کنند و روابط دو طرف را وارد فضایی غیر از فضایی که مملو از برادری، همسایگی و احترام متقابل است کنند، غالب است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین