کد خبر: ۸۴۳۵۵۶
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰

ارزش لیر ترکیه سقوط کرد

ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین رقم خود در برابر دلار رسید و این در حالی بود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور خود را برای تصمیم گیری درباره کابینه جدید و جهت‌گیری سیاست اقتصادی خود پس از پیروزی در انتخابات اخیر آماده می‌کند.
ارزش لیر ترکیه سقوط کرد
آفتاب‌‌نیوز :

ارزش لیر ترکیه روز چهارشنبه به پایین‌ترین رقم خود در برابر دلار سقوط کرد و این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور خود را برای تصمیم گیری درباره کابینه جدید و جهت‌گیری سیاست اقتصادی خود پس از پیروزی در انتخابات اخیر آماده می‌کند.

به گزارش رویترز، چهار مقام ارشد این کشور در این باره گفتند که مهمت شیمشک وزیر سابق خزانه‌داری و دارایی ترکیه که به دلیل سیاست سنتی خود بسیار مورد توجه بازار‌های مالی است، تقریباً مطمئن است که در کابینه جدید چه به عنوان وزیر دارایی و چه به عنوان معاون رئیس جمهور حضور خواهد داشت.

نقش کلیدی شیمشک می‌تواند نشان دهنده انحراف از سیاست چند ساله اردوغان باشد که زیربنای آن کاهش نرخ بهره در مواجهه با تورم بالا است که منجر به کاهش مداوم ارزش لیر شده است.

در سومین روز متوالی کاهش ارزش لیر در برابر ارز ایالات متحده، این ارز تقریباً ۱.۶ درصد تضعیف شد و به پایین‌ترین سطح خود یعنی ۲۰.۷۵ لیر در برابر هر دلار شد و زیان امسال خود را به نزدیک به ۱۰ درصد رساند.

البته بعداً در ساعت ۱۱:۴۹ به وقت گرینویچ لیر در برابر دلار اندکی تقویت شد و روی ۲۰.۷۱۵۰ واحد ایستاد.

داده‌های مؤسسه فنیکس Fenics نشان می‌دهد که شاخص‌های ضمنی نوسانات این ارز روز چهارشنبه افزایش یافته است به طوری که شاخص یک ساله آن به ۴۵.۴۶ درصد رسید و بالاترین میزان در حداقل یک و نیم دهه اخیر را ثبت کرد.

اکنون تمرکز بر روی اعلام اردوغان در مورد انتصاب کابینه جدید، از جمله مدیریت ارشد سیاست اقتصادی است که انتظار می‌رود حداکثر تا شنبه این اقدام صورت بگیرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین