کد خبر: ۸۴۳۶۱۲
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹

کنایه بلینکن به ارتش روسیه: قرار بود در جهان دوم باشند اما حالا در اوکراین دوم هستند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید تهاجم نظامی روسیه به اوکراین برای مسکو یک «شکست راهبردی» است. کرملین اغلب ادعا می‌کرد دومین ارتش قدرتمند جهان را در اختیار دارد و بسیاری هم آن را باور داشتند، اما اکنون خیلی‌ها معتقدند ارتش روسیه دومین نیروی نظامی قدرتمند در اوکراین است.
کنایه بلینکن به ارتش روسیه: قرار بود در جهان دوم باشند اما حالا در اوکراین دوم هستند
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر خارجه ایالات متحده که به فنلاند سفر کرده است اظهار داشت: «جنگ تهاجمی پوتین یک شکست راهبردی بود که قدرت نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی روسیه و همچنین نفوذش در سال‌های پیش‌رو را به شکل چشمگیری کاهش داد.»

آنتونی بلینکن ضمن رد هرگونه برقراری آتش‌بس که به ضرر اوکراین باشد تاکید کرد که تداوم تحویل سلاح به این کشور و تقویت کی‌یف تنها راه برای دستیابی به «صلح واقعی» است. 

وزیر خارجه دولت آمریکا، افزود: «اگر اهداف و برنامه‌های راهبردی رئیس‌جمهوری پوتین در دراز مدت را در نظر بگیریم جای هیچ شکی وجود ندارد که شرایط روسیه امروز بدتر از زمان پیش از تهاجم است.»

فنلاند که تا پیش از جنگ اوکراین به عنوان کشور همسایه روسیه خود را بی‌طرف معرفی می‌کرد پس از آغاز تهاجم نظامی مسکو درخواست عضویت خود در ناتو را ارائه داد. این کشور منطقه اسکاندیناوی که مرزی ۱۳۴۰ کیلومتری با روسیه دارد اکنون به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در آمده است. 

آنتونی بلینکن در بخشی از سخنان روز جمعه خود که با خنده حضار همراه بود گفت: «کرملین اغلب ادعا می‌کرد دومین ارتش قدرتمند جهان را در اختیار دارد و بسیاری هم آن را باور داشتند، اما اکنون خیلی‌ها معتقدند ارتش روسیه دومین نیروی نظامی قدرتمند در اوکراین است.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که هرگونه آتش‌بس در شرایط فعلی باعث خواهد شد تا روسیه موقعیت خود در شرق اوکراین مستحکم کند و برای حمله دوباره آماده شود. 

آنتونی بلینکن همچنین این ادعا را که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین باعث شده است کشورش از «تهدید» چین غافل بماند رد کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین