کد خبر: ۸۴۳۶۵۲
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۷
هشدار تداوم فعالیت سامانه بارشی و خسارت به کشاورزان

هواشناسی ۱۳ خرداد ۱۴۰۲/ هوای کدام استان ها بارانی است؟

سازمان هواشناسی اعلام کرد: برای روز جاری برای ۱۰ استان در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، یزد، کرمان نیمه شرقی فارس، شمال هرمزگان، سیستان و بلوچستان و استان‌های واقع در دامنه و ارتفاعات البرز در بخش‌هایی از استان اصفهان رگبار باران پیش‌بینی می‌شود. طی روز‌های یکشنبه و دوشنبه در استان‌های قم، اصفهان یزد، کرمان، فارس، شمال و شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان شاهد گردوخاک و رگبار و رعدوبرق خواهیم بود.
هواشناسی ۱۳ خرداد ۱۴۰۲/ هوای کدام استان ها بارانی است؟
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع رگبار و رعد و برق همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها خبر داد.

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: طی پنج روز آینده در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در برخی نقاط شمال غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، ارتفاعات زاگرس مرکزی، برخی نقاط استان‌های یزد، اصفهان، فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. 

وی افزود: حاکمیت این وضعیت تا روز یکشنبه (۱۴ خرداد) در برخی نقاط خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دور از انتظار نیست. 

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا امروز (۱۳ خرداد) شدت بارش‌ها در جنوب شرق فارس، مناطق مرکزی و ارتفاعات کرمان، شمال و غرب هرمزگان و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود. 

وی افزود: طی پنج روز آینده در شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل و تا یکشنبه در استان خوزستان در بعضی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. از سوی دیگر خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان امروز مواج هستند. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۴ خرداد) صاف، در بعد از ظهر افزایش ابر و وزش باد با حداقل دمای ۲۳ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و روز دوشنبه (۱۵ خرداد) صاف، در بعد از ظهر افزایش ابر، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۳ و ۱۴ خرداد) اهواز با دمای ۴۴ و ۴۵ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهر کرد با دمای ۸ و ۱۰ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

هشدار تداوم فعالیت سامانه بارشی و خسارت به کشاورزان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار تداوم فعالیت سامانه بارشی و احتمال خسارت به کشاورزان از بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۵ روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی مناطق شمال غرب، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، ارتفاعات زاگرس مرکزی، برخی مناطق استان‌های یزد، اصفهان، فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان رگبار، رعدوبرق، وزش بد شدید موقتی و در برخی مناطق وقوع پدیده گردوخاک پیش‌بینی شده است.

این وضعیت تا یکشنبه آینده در برخی مناطق خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

شدت بارش‌های امروز برای جنوب شرق فارس، مناطق مرکزی و ارتفاعات کرمان، شمال و غرب هرمزگان و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی شده است.

طی ۵ روز آینده در شرق کشور و تا یکشنبه در خوزستان در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. امروز خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: تداوم فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۳

نوع مخاطره: رگبارورعدوبرق و وزش باد شدید و ریزش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۳: جنوب شرق فارس، مناطق مرکزی و ارتفاعات کرمان، شمال و غرب هرمزگان، شمال خراسان رضوی.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی و اختلال در پرواز‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هر گونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما