کد خبر: ۸۴۳۸۶۰
تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸

مهم‌ترین علل زخم معده

عوامل مختلفی باعث بروز زخم معده می‌شوند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین و رایج‌ترین علت‌های زخم معده اشاره می‌شود.
مهم‌ترین علل زخم معده
آفتاب‌‌نیوز :

زخم معده از جمله بیماری‌هایی است که هر چند در ایران شیوع بالایی دارد، اما سوءتفاهم‌های زیادی درباره آن وجود دارد و افراد شناخت درستی از عوامل خطرساز این بیماری ندارند. در این مطلب با ما همراه شوید تا اطلاعاتی درباره این بیماری، عوامل ایجاد آن و دو موردی که علایم آن را تشدید می‌کند، آشنا شوید.

زخم معده در واقع آسیب به مخاط داخلی معده است. هر چند بین میزان ترشح اسید معده و آسیب به مخاط ارتباط وجود دارد، اما متخصصان بر این باورند که عامل اصلی این بیماری، وجود باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری است. اگر این باکتری در معده فرد درمان نشود، باعث آسیب به مخاط داخلی معده می‌شود و طی زمان بیماری زخم معده بروز می‌کند. اما جدای از وجود این باکتری، عوامل دیگری نیز می‌تواند احتمال بروز این بیماری را تشدید کند. از جمله:

سیگار و قلیان

مطالعات نشان می‌دهد که سیگار کشیدن و البته استفاده از قلیان می‌تواند احتمال بروز زخم معده را افزایش دهد و البته علایم آن را تشدید کند. بد نیست بدانید که در ایران شیوع زخم معده در زنان حدود ۳۰ درصد و در مردان حدود ۶۰ درصد است. پژوهشگران عامل اصلی ابتلای دوبرابری مردان به زخم معده در ایران را میزان مصرف بیشتر سیگار می‌دانند. اما این که با توجه به افزایش مصرف قلیان بین مردان و زنان در سال‌های اخیر، در آینده چه تغییراتی در این آمار رخ می‌دهد، موضوعی است که هنوز از آن اطلاعی نداریم، اما پیش‌بینی خوبی از این شرایط نمی‌توان داشت.

مصرف طولانی مدت برخی مسکن‌ها

نتایج مطالعات نشان می‌دهد؛ مصرف طولانی مدت و به ویژه خودسرانه و حساب نشده برخی دارو‌ها می‌تواند احتمال بروز زخم معده را افزایش دهد. از جمله دارو‌هایی که میزان خطر ابتلا به زخم معده را افزایش می‌دهد می‌توان به آسپیرین و مسکن‌های غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروسکن اشاره کرد.

متاسفانه این روز‌ها افراد بدون توجه به توصیه‌های متخصصان و بنا به توصیه دوست و آشنا شروع به مصرف مسکن می‌کنند و بر این مبنا این روز‌ها مصرف مسکنی، چون ایبوپروفن، افزایش یافته است. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که با هر سردرد و دل‌دردی سراغ این گزینه می‌روید، بهتر است در این باره احتیاط بیشتری داشته باشید.

سوءتفاهمی رایج درباره زخم معده

برخی عوامل هستند که به صورت سنتی جزو دلایل بروز زخم معده در نظر گرفته می‌شود، در حالی که در واقعیت آن‌ها نقشی در بروز بیماری ندارد، اما می‌تواند علایم بیماری را که شامل سوزش سر دل و درد در معده هست، به شدت افزایش دهد.

دو مورد شناخته شده و معروف این فهرست عبارت است از مصرف غذا‌های تند و استرس و اضطراب کنترل نشده. مطالعات نشان می‌دهد مصرف غذا‌های تند به خودی خود یا داشتن استرس به تنهایی باعث بروز زخم معده نمی‌شود، اما اگر کسی به واسطه وجود باکتری هلیکوباکترپیلوری، زخم معده داشته باشد، این دو عامل می‌تواند علایم را افزایش دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین