کد خبر: ۸۴۴۰۰۳
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷
تداوم ناپایداری‌های جوی در ۱۵ استان

هواشناسی ۱۴۰۲/۰۳/۱۵؛ هشدار طغیان رودخانه‌ها در ۸ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار رشد ابر‌های همرفتی و ناپایداری جوی از احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در برخی استان‌ها خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت برای بیشتر نقاط کشور تا روز جمعه (۱۹ خردادماه) خبر داد.

صادق ضیائیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت جوی کشور طی پنج روز آینده گفت: امروز (۱۵ خردادماه) در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در مناطقی از کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان و برخی نقاط واقع در سمنان، یزد، اصفهان، مرکزی، قم، تهران، البرز، قزوین، زنجان، اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: در روز سه شنبه (۱۶ خردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، استان‌های ساحلی دریای خزر، دامنه‌ها و ارتفاعات جنوبی البرز غربی و مرکزی، بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی، اصفهان، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رگبار پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: روز چهارشنبه و پنج شنبه (۱۷ و ۱۸ خردادماه) نیز در مناطقی از شمال غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، برخی مناطق واقع در کرمان، سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از مرکز و جمعه (۲۰ خردادماه) در شمال شرق، ارتفاعات و دامنه‌های البرز شرقی و ارتفاعات جنوب شرق کشور رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت گاهی با احتمال گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: امروز در قم، نیمه جنوبی تهران، جنوب البرز، جنوب و شرق کرمان، جنوب سمنان، شرق و شمال اصفهان، غرب استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان، سه شنبه در بخش‌هایی از مرکز، شرق و شمال شرق، چهارشنبه و پنج شنبه در شمال شرق به‌ویژه منطقه زابل و برخی مناطق سمنان در بعضی ساعات وزش باد شدید، گرد وخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا امروز شمال خلیج فارس و از سه شنبه تا پنجشنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

ضیاییان در پایان درباره وضعیت جوی استان تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۱۶ خردادماه) قسمتی ابری، در برخی ساعت‌ها رگبار و رعدوبرق، گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۸ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه (۱۷ خردادماه) قسمتی ابری، در بعضی ساعت‌ها وزش باد و گرد و خاک و رگبار و رعدوبرق با حداقل دمای ۲۳ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

تداوم ناپایداری‌های جوی در ۱۵ استان

همچنین بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در مناطقی از کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان، برخی مناطق سمنان، یزد، اصفهان، مرکزی، قم، تهران، البرز، قزوین، زنجان، اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد وقوع گردوخاک پیش‌بینی شده است.

سه‌شنبه در اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، استان‌های ساحلی دریای خزر، دامنه‌ها و ارتفاعات جنوبی البرز غربی و مرکزی، بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی، اصفهان، یزد، کرمان، و سیستان و بلوچستان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار پراکنده همراه با رعد برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در مناطقی از شمال غرب، استا‌ن‌های ساحلی دریای خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، برخی مناطق کرمان، سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از مرکزی کشور و روز جمعه در شمال شرق، ارتفاعات و دامنه‌های البرز شرقی و ارتفاعات جنوب شرق کشور رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی گاهی همراه با گردوخاک پیش بینی شده است.

امروز در قم، نیمه جنوبی تهران، جنوب البرز، شمال مرکزی، جنوب و شرق کرمان، جنوب سمنان، شمال و شرق اصفهان، غرب استان‌های کرمانشاه، ایلام، خوزستان، سه‌شنبه در بخش‌هایی از مرکز، شرق و شمال شرق، چهارشنبه و پنجشنبه در شمال شرق، شرق و برخی مناطق سمنان در برخی ساعات وزش باد شدید، وقوع پدیده گردوخاک و کاهش کیفیت هوا روی می‌دهد.

به گزارش تسنیم، امروز شمال خلیج‌فارس و از سه‌شنبه تا آخر هفته دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

زمان پایان: عصر جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی تا ۲۴ نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر ۱.۲ متر و در نواحی دوراز ساحل تا حداکثر ۲ متر

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶: نواحی شرقی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان و مازندران.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷:نواحی شرقی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان و مازندران.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸:نواحی شرقی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان و مازندران.

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گلستان، مازندران و گیلان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، خسارت به قایق‌ها و شناور‌های کوچک و اختلال در تردد‌های دریایی شناور‌های سبک، صیادی و مسافربری.

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در تردد‌های دریایی به ویژه تردد با شناور‌های سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌های مسافربری و کشتی‌های تجاری فعالیت‌های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناور‌های سبک.

توصیف سامانه: رشد ابر‌های همرفتی و ناپایداری محلی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر تا شب

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و برخی نقاط ریزش تگرگ و در نقاط مستعد گردوخاک، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا.

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵: تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزی، شمال غرب اصفهان، مناطق و ارتفاعات مرکزی و جنوبی و جنوب غربی کرمان، ارتفاعات و دامنه جنوب سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶: قزوین، البرز، نیمه غربی مازندران، مناطق و ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی و اختلال در پرواز‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هرگونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین