کد خبر: ۸۴۴۳۱۳
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۱
ایران به تازگی از اولین موشک هایپرسونیک خود رونمایی کرده است

واکنش آمریکا به رونمایی از موشک «فتاح» و احتمال عادی‌سازی روابط ایران و مصر

یک مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه نقش ایران در منطقه به رونمایی از تازه‌ترین دستاورد موشکی ایران واکنش نشان داد.
واکنش آمریکا به رونمایی از موشک «فتاح» و احتمال عادی‌سازی روابط ایران و مصر
آفتاب‌‌نیوز :

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه کاخ سفید منتشر شده است، در پاسخ به سوالی درباره سیاست‌های دولت بایدن در قبال پیشرفت‌های برنامه موشکی ایران و ارزیابی آن درباره رونمایی از موشک فتاح، اولین موشک هایپرسونیک ساخت ایران گفت: «دولت بایدن در زمینه مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه، از جمله توسعه یک برنامه موشکی بالستیک که در حال ارتقا است، بسیار قاطع و صریح بوده است.»

کربی ادامه داد: «قصد ندارم درباره گزارش‌ها در زمینه این موشکی که گفته می‌شود هایپرسونیک است صحبتی بکنم، اما ما تحریم‌های صریح طراحی کرده و اقدامات دیگری برای مقابله با عملکرد ایران در منطقه در نظر گرفته‌ایم که شامل برنامه موشک‌های بالستیک آن‌ها هم می‌شود.»

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به سوالی به دفاع از سیاست اعمال تحریم‌های یک‌جانبه توسط واشنگتن پرداخته و گفت: «تحریم‌های آمریکا به طور موثری بر اقتصاد آن‌ها (ایران) تاثیر می‌گذارد. این تحریم‌ها به تورم و بیکاری در ایران کمک می‌کند. این تحریم‌ها تاثیر مستقیمی روی کشور آن‌ها و مردمشان دارد.»

پاتل در ادامه این نشست درباره این که چه نظری درباره رونمایی از موشک فتاح، اولین موشک هایپرسونیک ایران دارد، گفت: «ما این ادعا‌ها توسط ایران را دیده‌ایم. نگرانی‌های ما درباره برنامه موشکی ایران سابقه‌ای طولانی دارند. رژیم ایران به ثبات زدایی از منطقه ادامه می‌دهد، از جمله از طریق تولید و اشاعه تسلیحات خطرناک.»

پاتل ادامه داد: «آمریکا با متحدان و شرکای خود، از جمله در منطقه، به فعالیت در راستای بازدارندگی از رفتار ثبات‌زدای ایران و مقابله با آن ادامه می‌دهد. ما همچنین به استفاده از طیفی از ابزار‌های موجود در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای برای رسیدگی به اقدامات ایران در زمینه تولیدات موشکی و اشاعه تسلیحات متعهد هستیم. تحریم‌هایی که امروز (شامگاه سه‌شنبه) علیه (بخش‌ها و افراد مرتبط) با تدارکات تولیدات موشکی ایران اعمال کردیم، تاکیدی بر این تعهد ماست.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین