کد خبر: ۸۴۴۳۴۹
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰
دریانوردان به مناطق فراساحلی دریای عمان نروند

طوفان حاره‌ای در راه است

رییس اداره هواشناسی قشم با هشدار و پیش آگاهی مهم اینکه طوفان حاره‌ای BIPARJOY در عرض‌های پایین (شمال اقیانوس هند) شکل گرفته است و پیش بینی می‌شود در ۲۴ ساعت آینده با تقویت باد مرکزی به طوفان درجه ۲ تبدیل شود، گفت: با توجه به حرکت این طوفان به سمت عرض‌های بالاتر توصیه می‌شود دریانوردان از رفت و آمد دریایی به مناطق فراساحلی دریای عمان خودداری کنند.
طوفان حاره‌ای در راه است
آفتاب‌‌نیوز :

محمد کاملی دیرستانی با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری در ساعت‌های بعدازظهر و اوایل شب در مناطق دریایی افزایش سرعت باد و متلاطم شدن دریا و در ارتفاعات رشد ابر و رگبار پراکنده باران مورد انتظار است.دریا در محدوده تنگه هرمز و دریای عمان در ساعت‌های بعدازظهر با افزایش سرعت باد جنوب غربی تا ساعات ابتدایی شب متلاطم خواهد شد، از این رو توصیه می‌شود شناور‌های سبک در ساعت‌های یاد شده احتیاط‌های لازم را داشته باشند.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: آسمان استان هرمزگان صاف تا کمی ابری هوا همراه با غبار محلی و در ساعت‌های بعدازظهر در ارتفاعات استان با رشد ابر و رگبار پراکنده باران و رعد و برق و گاهی افزایش لحظه‌ای سرعت باد پیش بینی می‌شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: از لحاظ دمایی تا پایان هفته جاری نوسان یک تا ۲ درجه‌ای دما خواهیم داشت.

وی بیشینه دما و رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۸ درجه و ۸۷ درصد و شهر قشم را ۲۸ و ۹۰ درصد اعلام کرد.

دریای عُمان، (دریای مَکران یا خلیج مَکران)، پهنه‌ای آبی و خلیجی است که از غرب به تنگه هرمز، خلیج فارس و امارات متحده عربی از شمال به ایران، از شرق به اقیانوس هند و از جنوب به کشور عمان محدود می‌شود و ۵۴۵ کیلومتر طول و ۱۸۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب‌های نیلگون آن می‌درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین استان‌های ایران است که از جاذبه‌های منحصر به فردی، چون جنگل‌های بی همتای حرا و مرغوب‌ترین مروارید جهان و ده‌ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیر‌های بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر می‌باشد.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزء آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس شناخته می‌شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می‌باشد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین