کد خبر: ۸۴۴۵۶۵
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷
سن بازنشستگی به هیچ‌وجه نباید افزایش پیدا کند

پرداخت وام ۲۰ میلیونی به بازنشستگان مشکلی را حل نمی‌کند

رئیس کانون کارگران بازنشسته ومستمری بگیران شهرستان گرگان گفت: دولت به تنهایی دست به تدوین طرحی برای افزایش سن بازنشستگی زده است که مشورتی ازجامعه کارگری نگرفته است و به هیچ‌وجه نباید سن بازنشستگی افزایش پیدا کند.
آفتاب‌‌نیوز :

غلام رضا طالبا در دیدار با منتظری نماینده مردم گرگان وآق قلا درمجلس گفت: درسال جاری حقوق بازنشستگان حداقل بگیر ۲۷ و دیگر سطوح ۲۱ درصد افزایش پیدا کرد، ولی طبق آمار تورم درجامعه بیش از ۴۰ درصد اعلام شده است. پیگر ابطال مصوبه افزایش ۲۷ درصدی حقوق بازنشستگان هستیم که رئیس دیوان عدالت اداری گفتند اگر حق با کارگران و بازنشستگان باشد این مصوبه باطل می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۴ هزار نفر بازنشسته ومستمری بگیران برای ثبت نام وام قرض الحسنه ۲۰ میلیون تومانی به ما مراجعه کردند. تعداد سهمیه وام به کانون‌های بازنشستگی کم، ولی تعداد متقاضیان بسیار زیاد است. بازنشستگان برای دریافت تسهیلات ممکن است زمان طولانی درصف انتظار باشند.

طالبا بیان کرد: متاسفانه هنوز زمان خاصی برای ثبت وام درسیستم اعلام نشده است و متقاضیانی که ثبت نام کردند مشخص نیست چه زمانی می‌توانند وام خود را دریافت کنند. پرداخت وام ۲۰ میلیونی به بازنشستگان مشکلی را از آن‌ها حل نمی‌کند و دولت حداقل وام قرض الحسنه ۵۰ میلیونی برای آن‌ها در نظر می‌گرفت.

وی تصریح کرد: قیمت‌ها روز به روز بالا می‌رود قدرت خرید پایین می‌آید و سفره کارگران وبازنشستگان هر سال کوچکتر می‌شود و متاسفانه امروز خیلی از اقلام از سبد زندگی آن‌ها حذف شده است. بازنشستگان عروس و داماد، نوه دارند و باید بتوانند از پس مخارج خانواده بزرگ خود بربیایند و این وام‌ها دردی از آن‌ها دعوا نمی‌کند.

طالباافزود: برنامه هفتم توسعه در ماده ۱۵ الی ۱۷ کاملا ضد‌کارگری است و در ماده ۱۵ به کارفرمایان اجازه داده می‌شود که در سه سال اول اشتغال دستمزد ماهیانه آن‌ها را به اندازه نصف حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار پرداخت کنند. ماده ۱۵ با احیای نظام استاد شاگردی قصد دارد به سده‌ی گذشته بازگردد و کارفرما در طول این دوره، اختیار لغو قرارداد را به صورت یک‌طرفه دارد که متاسفانه در قرن ۲۱شاهد چنین قوانین ضدکارگری هستیم و ما خواستار حذف این ماده هستیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین