کد خبر: ۸۴۴۹۳۸
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۳

در گفت‌وگوی رئیسی و ماکرون چه گذشت؟

روسای جمهور ایران و فرانسه در گفتگویی تلفنی، علاوه بر بررسی راه‌های توسعه روابط دوجانبه، درباره تحولات منطقه‌ای و همچنین مذاکرات احیای برجام گفتگو کردند.
در گفت‌وگوی رئیسی و ماکرون چه گذشت؟
آفتاب‌‌نیوز :

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بعد از ظهر امروز (شنبه) در تماسی تلفنی با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد.

روسای جمهور دو کشور در این گفتگوی تلفنی که ۹۰ دقیقه ادامه داشت، علاوه بر بررسی راه‌های توسعه روابط دوجانبه، درباره تحولات منطقه‌ای و همچنین مذاکرات احیای برجام گفتگو کردند.

رئیسی در رابطه با توسعه روابط دو جانبه، با اشاره به محاسبات غلط برخی دولت‌های اروپایی درباره ملت ایران، آن را ناشی از گرفتار شدن این دولت‌ها در دام اطلاعات غلط گروه‌های تروریستی، تجزیه‌طلب و معاندان دانست و بر پرهیز از مداخله در امور داخلی و احترام به اصل حاکمیت ملی تاکید کرد.

به نوشته ایسنا؛ رئیس جمهور همچنین با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام، همکاری‌های ایران و آژانس و تاییدات مکرر این سازمان بر پایبندی کشورمان به تعهدات قانونی خود را یادآور شد و بر پرهیز از هرگونه سیاسی‌کاری و اقدام غیرسازنده در مذاکرات تاکید کرد.

موضوع جنگ در اوکراین نیز بخشی از گفتگو‌های دو رئیس جمهور در موضوعات منطقه‌ای بود که رئیسی ضمن اعلام سیاست قاطع جمهوری اسلامی مبنی بر مخالفت با جنگ، بهترین راه‌حل را دیپلماسی دانست.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این مکالمه تلفنی با تاکید بر اینکه فرانسه به‌دنبال تعامل با جمهوری اسلامی ایران است، تداوم گفتگو‌ها میان مقامات دو کشور برای تقویت تعاملات فیمابین را خواستار شد.

مکرون با تاکید بر تداوم مذاکرات احیای برجام تا رسیدن به نتیجه، جمهوری اسلامی ایران را بخشی از راه‌حل بحران اوکراین دانست و ایفای نقش بیشتر ایران در این زمینه را خواستار شد.

درخواست ماکرون از رئیسی: «فورا» به حمایت از تجاوز روسیه به اوکراین پایان دهد

یورونیوز نیز نوشت: کاخ الیزه روز شنبه اعلام کرد که امانوئل ماکرون روز شنبه طی گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی از ایران خواست که فوراً به حمایت از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، از طریق تحویل پهپاد پایان دهد.

بر پایه گزارش کاخ ریاست جمهوری فرانسه، ماکرون در این گفتگوی تلفنی «در مورد جدی بودن پیامد‌های امنیتی و انسانی تحویل پهپاد‌های ایران به روسیه هشدار داد.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما