کد خبر: ۸۴۵۷۵۲
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۶

رشد اقتصادی در توییتر اعلام شد!

به نظر می‌رسد حواشی مربوط به اعلام آمار رسمی از شاخص‌های اقتصادی پایان ندارد؛ گاهی تاخیر اتفاق می‌افتد، گاهی آمار ناقص منتشر می‌شود و بار دیگر یک مسئول اقدام به انتشار آمار در فضای مجازی می‌کند. حالا هم منظور اقدام به انتشار نرخ رشد اقتصادی در صفحه شخصی خود کرده است.
رشد اقتصادی در توییتر اعلام شد!
آفتاب‌‌نیوز :

در حالی که آخرین داده‌های آماری درباره نرخ رشد اقتصادی مربوط به ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ است که در وبسایت مرکز آمار ایران منتشر شده، داوود منظور- رئیس سازمان برنامه و بودجه- در صفحه شخصی خود در توئیتر رشد اقتصادی کل سال گذشته را به استناد گزارش مقدماتی مرکز آمار اعلام کرده است.

به نظر می‌رسد حواشی مربوط به اعلام آمار رسمی از شاخص‌های اقتصادی پایان ندارد؛ گاهی تاخیر اتفاق می‌افتد، گاهی آمار ناقص منتشر می‌شود و بار دیگر یک مسئول اقدام به انتشار آمار در فضای مجازی می‌کند.

آنگونه که پیشتر در اخبار آمده بود، مرکز آمار ایران به‌عنوان مرجع اصلی اعلام نرخ رشد اقتصادی و تورم معرفی شده بود، اما چندی‌ست مقامات اقتصادی در دولت سیزدهم به داده‌های آماری بانک مرکزی استناد می‌کنند؛ احتمالا از آنجایی که نرخ‌های اعلامی توسط بانک مرکزی نرخ کمتری هستند. البته این امر مسبوق به سابقه است و دولت‌های دیگر هم برای بهتر نشان دادن کارنامه اقتصادی خود به مرکز یا نهادی که نرخ کمتری را اعلام می‌کردند، پناه می‌بردند. جدای از این موضوع، به نظر می‌رسد اینبار مرجع اعلام آمار از مرکز آمار به سازمان برنامه و بودجه تغییر یافته است. چرا که داوود منظور- رئیس این سازمان در توئیتر خود اقدام به انتشار رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ کرده است.

بر اساس آنچه منظور در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته است: رشد اقتصادی زمستان ۱۴۰۱ با نفت برابر ۵.۶ درصد و بدون نفت برابر با ۴.۸ درصد بوده است. همچنین، این اعداد برای کل سال به ترتیب برابر با ۴.۸ و ۴.۵ درصد بوده است.

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در وبسایت مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی (GDP) به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در ۹ ماهه سال ١٤٠١ به رقم ٥٨٢٥ هزار میلیارد ریال با نفت و ٥٠٠١ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی‌که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ٥٦٤١ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ٤٨٦٠ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ٣،٣ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ٢.٩ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در نه ماهه سال ١٤٠١ دارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین