کد خبر: ۸۴۵۹۵۳
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۶

تمجید شمخانی از عشایر عرب خوزستان

مشاور سیاسی رهبری با تجلیل از شهدای حماسه جهاد عشایر عرب خوزستان علیه متجاوزان انگلیسی در جنگ جهانی اول بیان کرد:روحیه بیگانه ستیزی برخاسته از آموزه‌های دینی و قرآنی در عشایر عرب خوزستان همچنان زنده و پایدار است.
تمجید شمخانی از عشایر عرب خوزستان
آفتاب‌‌نیوز :

دریابان علی شمخانی در آیین گشایش نمایشگاه مستند حماسه جهاد عشایر عرب خوزستان در سال ۱۹۱۴ میلادی علیه نیرو‌های متجاوز و استعمارگر انگلیس افزود: با گذشت ۱۰۹ سال از این حماسه جهاد عشایر عرب خوزستان، این روحیه فداکارانه و ایثار همچنان در مردمان این خطه مقدس وجود دارد.

وی با بیان اینکه در ۵۰ سال اخیر سه واقعه مهم نشان داد که عشایر عرب خوزستان مقید به اسلام و دلداده ولایت و امامت هستند و دشمن را به خوبی می‌شناسند و فریب بدخواهان را نمی‌خورند اظهار کرد: واقعه اول مربوط به قبل از انقلاب است که اعراب خوزستان به تبعیت از امام راحل مقابل طاغوت ایستادند، واقعه دوم جنگ تحمیلی بود که مقابل ارتش بعثی صدام ایستادند و ۱۲ هزار شهید تقدیم کردند و واقعه سوم تودهنی به گروه‌های تجزیه‌طلب و خلق عرب بود.

مشاور سیاسی رهبری در ادامه افزود: عشایر عرب خوزستان با بصیرت و درس آموختن از حماسه ماندگار جهاد ۱۹۱۴ میلادی همراه علمای دینی و دلداده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند و هیچ گاه از خط مستقیم الهی منحرف نخواهند شد.

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی کشور، ضد اجنبی بودن و ضد بیگانه بودن را خصلت اصلی عشایر عرب خوزستان توصیف کرد و افزود: دشمن خیلی تلاش کرد بین اقوام مختلف کشور جدایی بی‌اندازد، ولی با هوشیاری و درایت نقشه‌های دشمن را نقش برآب کرد. مردم خوزستان و عشایر عرب آن مقابل فتنه‌گران تجزیه‌طلب ایستادند و صف خود را از این‌ها جدا کردند و اجازه ندادند دشمن به هدف خود برسد.

ایرنا نوشت: در جریان حماسه جهاد عشایر عرب خوزستان که با فتاوای مراجع شیعه به خصوص مرحوم آیت الله سید کاظم یزدی شکل گرفت حدود ۷۰۰ نفر از عشایر شجاع عرب خوزستان به شهادت رسیدند و انگلیسی‌های استعمارگر طعم تلخ شکست را چشیدند. این مبارزه قهرآمیز و مقدس که به مدت پنج ماه طول کشید یک بار دیگر غیرت دینی ملت ایران در مقابل تهاجم بیگانگان را به رخ جهانیان کشید.

در آیین افتتاح این نمایشگاه پیام مکتوب سید ابراهیم رییسی رییس جمهور و محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به عشایر عرب خوزستان قرائت شد.

رییس جمهور در این پیام ضمن تجلیل از حماسه ماندگار جهاد عشایر عرب خوزستان ضد استعمار انگلیس از تلاش‌های صادقانه برگزارکنندگان این نمایشگاه مستند قدردانی کرد.

در این پیام آمده است"خوزستان مهد تشیع راستین و کانون جوشنده عشق و محبت به اتهل بیت عصمت و طهارت (ع) وخاستگاه عالمان، مجاهدان و بزرگ مردانی است که آوازه آن‌ها مرز‌های جغرافیایی را درنوردیده و به کل جهان اسلام تعلق دارد". مردم عرب خطه خوزستان همواره در خط مقدم دفاع از مکتب وتعالیم اهل بیت و مرزداران غیورو حافظان و پاسداران واقعی اسلام و تمامیت ارضی در طول تاریخ بوده و هستند.

در این نمایشگاه از کتاب حماسه جهاد عشایر عرب خوزستان که توسط عبدالله طرفاوی پس سه دهه تحقیق و کار میدانی به رشته نگارش درآمده و تمبر یادبود این حماسه بزرگ رونمایی شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین