کد خبر: ۸۴۶۸۱۳
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴

تصاویر| پیرغار، جاذبه‌ای تاریخی در چهارمحال و بختیاری

پیرغار مکانی تفریحی و تاریخی است که در روستای ده چشمه واقع شده که این روستا از توابع شهرستان فارسان است و اهمیت آن به دلیل این است که کتیبه‌ای تاریخی از دوران مشروطیت در این منطقه وجود دارد که برای اهالی بسیار ارزشمند است.
آفتاب‌‌نیوز :

غار پیرغار در ۳ کیلومتری شهر فارسان و در حاشیه روستای ده چشمه واقع شده است، این غار سرچشمه رودخانه ده چشمه به حساب می‌آید و از نوع غار‌های آهکی است.

در پیرغار اهالی روستا و بعضی اوقات، گردشگرانی که به تفریحگاه پیرغار می‌روند، در غاری که در این منطقه وجود دارد شمع روشن می‌کنند، روشن کردن شمع به‌ویژه در مناسبت‌هایی مثل عید نوروز بیشتر است، اهالی روستا قبل از تحویل سال شمع روشن کرده و سبزه‌های خود را نیز برای تبرک در غار قرار می‌دهند. به نظر می‌رسد اهالی روستا با این عمل، از طریق متبرک کردن سبزه‌های خود، داشتن سالی نیک و سلامت آرزو می‌کنند.

از آثار صخره‌ای وسنگی منطقه فارسان در دوران اسلامی می‌توان به کتیبه‌های مشروطیت پیرغار اشاره کرد. این کتیبه‌ها در دامنه کوهی مشرف به روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان و در فاصله ۵ کیلومتری شهر فارسان و۳۷ کیلومتری شهرکرد در تفرجگاه پیر غار واقع شده‌اند که در آن لشکرکشی سردار اسعد بختیاری به تهران و نقش طوایف بختیاری در انقلاب مشروطه، شرح داده شده است.

گردشگاه پیرغار با وجود سه کتیبه که در سال ۱۳۷۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بخشی از مهم‌ترین سنگ نوشته‌ها را به خود اختصاص داده است. متن این سنگ نوشته‌ها در مورد جنبش مشروطه خواهی و قیام مردم بختیاری است. این متون به خط نستعلیق حجاری شده است و مربوط به زمان قاجار و پایان حکومت سردار ظفر است.

چهار بخش مجزا از کتیبه‌ها که به ترتیب زمانی از راست به چپ مرتب شده‌اند، در سینه سنگ‌ها حک شده است. کتیبه سوم که از دو قطعه متمایز نیز تشکیل شده است در زیر دو کتیبه قبلی و تقریباً در دوردست قرار گرفته است.

به‌طور کلی گردشگاه «پیرغار» با چشمه پرآب، آبشار فصلی زیبا و درختان سرسبز در فصول مختلف سال به‌ویژه بهار و تابستان، گردشگران و طبیعت‌دوستان بسیاری را به خود جلب می‌کند. این منطقه در تابستان و بهار یکی از شلوغ‌ترین مراکز گردشگری استان چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود و سالانه هزاران نفر به این منطقه سفر می‌کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین