کد خبر: ۸۴۹۱۵۸
تعداد نظرات: ۱۹ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹
برخی معتقد هستند که عده ای از اتباع افغانستانی، نیروی مخفی طالبان در ایران هستند

سالی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه به اتباع خارجی؛ پروژه جابجایی جمعیت ایرانی با اتباع افغانستان کلید خورد؟

اهتمام برخی مسئولین دستگاه‌های اجرایی در کنار برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اجرای پروژه جابجایی جمعیت ایرانی با اتباع افغانستان از طریق تشکیل غیرقانونی سازمان ملی مهاجرت در وزارت کشور و در کنار افزایش کمی و کیفی خدمات اجتماعی به اتباع غیرقانونی که ماندگاری و تثبیت آن‌ها در ایران را بیمه می‌کند، در شرایطی است که گزارش‌ها حکایت از آن دارند که از کل بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی قانون جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۱ کمتر از نیم همت آن به دستگاه‌های ذیربط تخصیص یافته است. این در شرایطی است که مسئله کاهش جمعیت ایران یک مسئله احتمالی، طولانی‌مدت و قابل حل است و رشد جمعیت ایران مطابق ساختار آمایش سرزمین و امکانات و ظرفیت‌های داخلی است و نباید به بهانه اینکه ممکن است کشور در چند دهه آتی دچار کاهش جمعیت شود از امروز شروع به واردات جمعیت انبوه فاقد عناصر ملی و مذهبی از خارج کنیم، بنابراین باید با تدابیری اعم از دیپلماسی و کاهش جذابیت زندگی در ایران اتباع افغانستان را به کشور خود عودت دهیم.
سالی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه به اتباع خارجی؛ پروژه جابجایی جمعیت ایرانی با اتباع افغانستان کلید خورد؟
آفتاب‌‌نیوز :

یارانه نفت و انرژی و مواد غذایی در ایران سالانه حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که به ۸۵ میلیون جمعیت ایرانی و بین ۵ تا ۷ میلیون جمعیت مهاجرین پرداخت می‌شود. بر این اساس به هریک میلیون جمعیت داخلی و مهاجر و اتباع خارجی در ایران، حدود یک میلیارد دلار یارانه در سال پرداخت می‌شود. جمعا در هر سال حداقل ۵ میلیارد دلار یارانه به اتباع خارجی پرداخت می‌شود که ارزش ریالی این یارانه بر اساس دلار ۵۰ هزار تومانی بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این در حالی است که دولتمردان مدام منت این یارانه را بر سر ملت ایران می‌کوبند اما کوچکترین اشاره‌ای به پرداخت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه به اتباع خارجی و افغانی نمی‌کنند. هرچند درک این نکته سخت نیست که اتباع خارجی اکنون کارآیی و منافع زیادی برای بخش‌هایی از حکومت دارد که می‌توانند از این اتباع در راستای منافع حزبی و سیاسی و ایدیولوژیک و در مواردی که ایرانیان کمتر تمایل به مشارکت دارند، استفاده کنند.

برخی معتقدند بسیاری از افغانیان مهاجر و مقیم ایران، نیروی مخفی طالبان هستند که آب را به روی ایران بسته و به عنوان نیروی دست‌نشانده آمریکا، اسراییل و عربستان، جنگ نیابتی با ایران را کلید زده که برخی از رهبرانش هنوز سودای فتح اصفهان را در سر دارند و حتی در درگیری‌های یک ماه گذشته در مرز ایران، هزاران نیروی انتحاری را آماده حمله به ایران کرده بودند.

اعطای تابعیت سیاسی به میلیون‌ها افغانی مقیم ایران توسط مجلس 

در کنار حمایت‌های فزاینده از اتباع افغانی در ایران توسط حکومت؛ محمود احمدی بیغش نماینده مجلس ادعا کرده؛ طرح سازمان ملی مهاجرت تنها به دنبال انتقال جمعیت و قانونی کردن حضور میلیون‌ها تبعه افغان در ایران، زمینه‌سازی برای اعطای تابعیت سیاسی به آن‌ها بدون هرگونه نگرانی در خصوص مهاجرت سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار ایرانی متخصص و وضعیت میلیون‌ها ایرانی خارج از کشور است.

بالا رفتن بی‌قاعده و غیرطبیعی اتباع افغانستان در برخی شهر‌های ایران از جمله جمله قم که افغان‌ها اجازه خرید و فروش ملک و ثبت سند به نام خود دارند، موید این است که نه تنها اراده جدی در دستگاه‌های اجرایی متولی برای کنترل و مقابله با ورود بی‎قاعده و غیرقانونی افغان‌ها به ایران وجود ندارد که با نادیده‌انگاشتن آسیب‌های گسترده اجتماعی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ناشی از حضور بیش از ۵ تا ۷ میلیون تبعه افغانستان در ایران، به سمت تسهیل ورود و اقامت آن‌ها در کشور هستند؛ به گونه‌ای که مجلس شورای اسلامی یازدهم در آبان ۱۴۰۱ کلیات طرح سازمان ملی مهاجرت را تصویب کرد. این طرح از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و با ترجمه ناقص قانون اقامت آلمان و بدون ملاحظه تفاوت‌های معنادار شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حتی حجم جمعیت پناهجو در دو کشور ارائه و توسط برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود. طرحی که مدعی کنترل و ساماندهی حضور بی‌قاعده اتباع خارجی در ایران است، اما در عمل به دنبال زمینه‌سازی برای پذیرش و ادغام حداکثری اتباع خارجی با حداقل شرایط و شاخص‌های توسعه انسانی است و این در شرایطی است که کشور در معرض شدیدترین و نگران‌کننده‌ترین بحران فرار مغز‌ها و مهاجرت نخبگان و متخصصان ایرانی قرار دارد.

تداوم و گسترش سیاست در‌های باز همچون عدم ساماندهی و کنترل مرز‌های شرقی، صدور روزانه هزاران ویزای گردشگری بدون بازگشت، تمدید اتوماتیک ویزا‌های گردشگری، زیارتی، ملاقات و درمان، حذف و تقلیل جریمه‌های نقدی ورود و اقامت غیرقانونی در کشور، دسترسی آسان اتباع خارجی -فاقد مدرک ورود و اقامت قانونی- به انواع خدمات آموزشی و بهداشتی در کنار برنامه‌سازی‌های متعدد و متنوع در غالب شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی، حکایت از برنامه‌ریزی‌های هدفمندی دارد که بدون ملاحظه مقتضیات مربوط به منافع و امنیت ملی و نیز رعایت شاخص‌های جمعیتی، قومی، مذهبی و اجتماعی به دنبال انتقال، جابجایی و ادغام اجتماعی اتباع بیگانه در ایران هستند. در این ارتباط برای نیل به اهداف، در اقدامی شتابزده به دنبال تغییر قوانین و مقررات کشور از طریق تصویب طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت می‌باشند.

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، درحالی تشکیل سازمان ملی مهاجرت را ابزاری برای ساماندهی حضور بی‌قاعده میلیون‌ها تبعه بیگانه و جبران کاهش جمعیت کشور در دهه‌های آینده معرفی می‌کنند که این مدعا صراحتا خلاف منویات رهبر انقلاب در باب جمعیت و سیاست‌های کلی نظام در حوزه‌های امنیت و جمعیت است. ایشان در سخنرانی نوروزی در ۱۳۹۷ صراحتا بر این نکته تأکید می‌نمایند که «جوان و نیروی انسانی چیزی نیست که یک کشور بتواند از خارج تامین کند، بایستی خود آن کشور آن را تامین کند». همچنین ایشان در بند ۱۳ سیاست‌های کلی جمعیت بر «تقویت مؤلفه‌های هویت‎بخش ملی (ایرانی، اسلامی و انقلابی) و ارتقاء وفاق همگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی به ویژه در میان مرزنشینان و ایرانیان خارج از کشور» تأکید نموده‌اند.

اهتمام برخی مسئولین دستگاه‌های اجرایی در کنار برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اجرای پروژه جابجایی جمعیت ایرانی با اتباع افغانستان از طریق تشکیل غیرقانونی سازمان ملی مهاجرت در وزارت کشور و در کنار افزایش کمی و کیفی خدمات اجتماعی به اتباع غیرقانونی که ماندگاری و تثبیت آن‌ها در ایران را بیمه می‌کند، در شرایطی است که گزارش‌ها حکایت از آن دارند که از کل بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی قانون جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۱ کمتر از نیم همت آن به دستگاه‌های ذیربط تخصیص یافته است که می‌تواند نشانه‌ای از عدم باورمندی مسئولین به اجرای قانون جوانی جمعیت باشد. این در شرایطی است که مسئله کاهش جمعیت ایران یک مسئله احتمالی، طولانی‌مدت و قابل حل است و رشد جمعیت ایران مطابق ساختار آمایش سرزمین و امکانات و ظرفیت‌های داخلی است و نباید به بهانه اینکه ممکن است کشور در چند دهه آتی دچار کاهش جمعیت شود از امروز شروع به واردات جمعیت انبوه فاقد عناصر ملی و مذهبی از خارج کنیم.

سازمان ملی مهاجرت در تقابل با قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام

بنا بر مستندات موجود، تأسیس سازمان ملی مهاجرت در تقابل با مجموعه‌ای از سیاست‌های کلی نظام از جمله قانون اساسی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی کشور قرار دارد و بخصوص هزینه‌های سنگین مترتب بر اجرای مفاد طرح در شرایطی است که دولت برای تامین هزینه‌های اولیه خود دچار کسری بودجه شدید است؛ به گونه‌ای که به فروش اموال و اجرای طرح‌هایی مانند مولدسازی برای تامین منابع مالی لازم برای پاسخگویی به مطالبات اتباع مسلم خود پرداخته است.

استمرار ورود بی‌رویه اتباع خارجی و حضور بی‌قاعده آن‌ها تا عمق سفره ایرانیان از منظر حقوقی و تطبیق آن با حقوق شهروندان ایرانی، مخرب و حاوی خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای کشور است و امید است مجلس یازدهم به راحتی از کنار این موضوع عبور نکند و برای آینده امنیتی کشور هم که شده ورود مقتدرانه و بازدارنده‌ای داشته باشد. تغییر موازنه جمعیتی در برخی مناطق جغرافیایی کشور بخصوص در تهران به واسطه حضور بی‌ضابطه اتباع افغانستان، زنگ خطری است برای تحولات نگران‌کننده‌ای که می‌تواند تمامیت ارضی کشور، منافع و امنیت ملی را دچار خدشه جدی نماید.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
انتشار یافته: ۱۹
هموطن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
19
266
جای تاسف داره که ما نخبگان خودمان را مجبور به مهاجرت میکنیم و در مقابل یک عده ... برای پیشبرد مقاصد خودشان کسانی....را جایگزین در کشور میکنند
بینا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
247
73
در برابر پذیرش اتباع افغان، دولت ملیاردها دلار از کمسیاری سازمان ملل دریافت می کند بعلاوه این، کارگر افغان مشغول کار سخت و ارزان.
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
49
233
اتباع افغان وابسته به طالبان هستند که کار میکنن و تمام پول خود رو به طالبان میفرستن و فقط ۲۰ درصد به خانواده خودشون کمک میکنن
میرشکاری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
201
74
دروغ گفتن حدوحدودندارد درقم به اتباع افغانستانی سیم کارت راکه شئی ناچیزاست نمی فروشن آنوقت زمین وخانه رابه نام شان میکنند؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
33
252
متاسفانه اعلب اتباع مهاجر افغانی بدون مدارک هویتی و عموما مجرد به کشوور وارد شده اند و آسانی می توانند مرتکب جرم شوند و یا اقدام ضد امنیتی انجام دهند و مجدد از کشور خارج شوند این نحوه پذیرش مهاجران علاوه بر تبعات اقتصادی تبعات فاجعه بار امنیتی به دنبال خواهد داشت
حقبین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
182
32
این یک دروغ محض هست که 250هزار میلیارد به اتباع افغانی یارانه میده به هیچ اتباع یارانه نقدی نمیدن دروغ از کجا میارین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۵
در هر کجای ایران بروید بیمارستانها ببینید چقدر افغانها از خدمات بهداشتی مثل ایرانیها استفاده می کنند
روح الله نبوی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۵
اینجا هم نگفته یاراته نقدی گفته یارانه عمونی برق و انرژی و سوخت و....
ناشناس
|
France
|
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
9
158
فقط شب ها سری به فرودگاه بین المللی مشهد بزنیدتا منوجه فاجعه بشید درهرپرواز ده پانزده ایرانی ومابقی تماما افغانی هستندجمعیت مشایعت کنندگان تماما افغانی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
182
25
چرا دروغ سر هم می‌کنید کلی پول از سازمان ملل می گیرد بابت اتباع
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
196
16
اگر افغانها نباشد مردم سیستان بلوچستان کارکاسبی ندارند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
14
191
الان در مترو و اتوبوس که سوار میشی متوجه میشی که حضور اتباع افغان و حتی پاکستانی چشم گیر است بخصوص در تهران و کرج - عاقبت خوبی نداره
مینا رئوفی زاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
223
24
همون افغانی ها هم ایرانی هستند هموطنان خودمون هستند افغانستان هم جزیی از ایرانه اما متأسفانه بی اُرضگی دولت ایران باعٹ جدا شدن افغانستان از ایران شده که بازهم باید افغانستان برگردد و با ایران خیلی بیشتر دوست باشد و همچنین ایران هم سرزمینش هستش افغانستان رو پس بگیرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
143
16
چرا از مردم مظلوم فرانسه که این روزها تحت ظلم و کشتار و دستگیری و سلب حقوق خود هستند کسی چیری نمیگه
قیام#آتش#خون#غارت #جریمه والدین معترضان
ناشناس
|
Canada
|
۲۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
3
118
پس برای تابعیت دادن بود که تند تند مهمانشهر می ساختند
ناشناس
|
Canada
|
۲۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۴
15
190
نخبه های ایرانی رو فراری میدن در ازاش نهضت سواد آموزی برای افاغنه درست میکنند بخندیم یا گریه کنیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۵
177
32
اولا که نویسنده یا راوی یا منتقد باید یاد بگیره چجوری حرفاش رو تلفظ کنه بعد بیاد نقد یا تحلیل کارشناسی کنه.... افغانی واحد پولی کشور افغانستان است ..نه ملتش..ما افغان هستیم..
بعدشم هیچ یارانه یا کمکی نشده به ما که داری تند تند نظر میدی
طالبان انقدر منبع درامد دارن که هیچ نیازی به چندر غاز حقوق یه کارگر نیازی نداشته باشن با این وضع بیکاری و بی ارزشی پول در داخل ایران بنظر تون میشه اون طرف پولی فرستاد؟
یه کارگر اتباع با کمترین حقوق یعنی در هربرج حدود ۸ میلیون میگیره .. حقوق یه کارگر ایرانی با تمام مشتقاتی که از صاحب و بیمه و سود سهام عدالت و حق اولاد ووووو ...میگیره حدود ۱۵ میلیون میشه .حالا کارگر اتباع خارجی به صرفه یا داخلی؟
بعدشم یه افغانستانی هم میان ایران بعدش میرن کشورهای اروپای نمیمونن ... مگه خود ایران کم مهاجر داره؟ کل کشورها رو چک بکن ببین چند میلیون مهاجر ایرانی دارین؟
همون امریکاه خبیث که ما همه مرگ میفرستیم بهش ببینید چند میلیون مهاجر ایرانی داره؟ اول برو حرف زدن یاد بگیر بعد بیا تو رسانه دم از یک ملی گرا بزن
تو از همون آدمهای هستی که میخوای ملتهارو به جون هم میندازن
کمی دوری کن از نژاد پرستی و قوم گرای
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۵
165
32
اینهمه مهاجر ایرانی در همه کشورها هستن که دولت ها مثل شهروند خودشون اعمال می‌کنند ولی متاسفانه در ایران حتی بعنوان یک انسان عادی هم نیستن
ظسرو
|
Germany
|
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۵
199
33
نژادپرستی شاخ و دم ندارد ، ایران یکی از نژادپرستانه ترین کشورهاست ، بیشتر از ۱۰ میلیون خارجی در آلمان زندگی می کنند و هر سال هزاران نفر شأن تبعیت آلمانی می گیرند. در ایران از افغانها به عنوان بردگان کاری استفاده می شوند و در مواقع سیاسی مشکلات و ناکارآمدی خودشان را به افغان‌ها نسبت میدهند
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین