کد خبر: ۸۴۹۶۶۲
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۳

ماکرون با تأسیس دفتر ناتو در ژاپن مخالف است

فرانسه با طرح اخیر ائتلاف ناتو با هدف افتتاح یک دفتر ارتباطی در ژاپن و گسترش دامنه دسترسی‌های این ائتلاف به آسیا مخالفت کرده و شکافی را در این ائتلاف امنیتی غربی در آستانه برگزاری اجلاس مهمش در هفته جاری به وجود آورده است.
ماکرون با تأسیس دفتر ناتو در ژاپن مخالف است
آفتاب‌‌نیوز :

مقام‌های ائتلاف ناتو از چند ماه قبل طرح تاسیس یک دفتر ارتباطی در ژاپن را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند. این طرح می‌تواند منجر به تاسیس نخستین دفتر این ائتلاف نظامی در منطقه در ضمن روند فزاینده تنش‌ها بین غرب و چین شود.

به گزارش پلیتیکو، در پی تداوم جنگ روسیه و اوکراین؛ ائتلاف ناتو اجلاس سران این ائتلاف در هفته جاری در لیتوانی را به عنوان فرصتی برای کسب پیشرفت درباره این برنامه لحاظ می‌کند.

اما امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اصرار داشته یک چنین توسعه جغرافیایی تمرکز ناتو را از حوزه فعالیت اصلی‌اش در اقیانوس اطلس شمالی بیش از حد دور خواهد کرد.

یک مقام کاخ الیزه روز جمعه به خبرنگاران گفت: "ما به طور اصولی حامی (طرح تاسیس دفتر ناتو در ژاپن) نیستیم. خود مقام‌های ژاپنی هم در رابطه با این دفتر به ما گفته‌اند که نیاز شدیدی به آن ندارند".

این مقام فرانسوی تاکید کرد، ائتلاف ناتو به لحاظ جغرافیایی محدود به حوزه اقیانوس اطلس شمالی است. او گفت: "ناتو به معنی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (اطلس شمالی) است."

او هچنین به این موضوع اشاره کرد که بندهای پنج و شش اساسنامه این ائتلاف مبنای "جغرافیایی" دارند.

چین نیز مانند فرانسه با این طرح ناتو مخالفت کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین ماه گذشته میلادی گفت: "ما شاهد بوده‌ایم که ائتلاف ناتو میل به ورود پیدا کردن به شرق و این منطقه و مداخله در امور منطقه‌ای و تحریک کردن تقابل بلوکی پیدا کرده است. اکثریت کشورهای آسیایی با ظهور بلوک‌های نظامی در منطقه مخالفند. آنها از گسترش دامنه نفوذ ناتو در آسیا استقبال نمی‌کنند."

به نوشته نشریه پلتیکو، هر چند برخی متحدان دیگر ائتلاف ناتو نیز نگرانی‌هایی درباره این طرح مطرح کرده‌اند؛ اما سه دیپلمات اروپایی مطلع از روند جاری مذاکرات اذعان می‌کنند که شدیدترین مخالفت از جانب فرانسه ابراز شده است.

ماکرون پیش از این با افزایش تمرکز ناتو بر چین مخالفت کرده بود. او در سال ۲۰۲۱ بعد از نشست این ائتلاف گفت: ما نباید اهدافمان را سردرگم کنیم. ناتو یک سازمان نظامی است. مساله روابط ما با چین تنها یک مساله نظامی نیست. ناتو سازمانی مرتبط با حوزه اطلس شمالی بوده و چین ارتباط چندانی با این حوزه ندارد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین