کد خبر: ۸۵۱۶۶۵
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۱

بیانیه مشترک چین و الجزایر

چین و الجزایر پیرامون مسائل مهم مشترک از جمله مساله فلسطین، بحران اوکراین و منطقه صحرای غربی بیانیه مشترکی صادر کردند.
بیانیه مشترک چین و الجزایر
آفتاب‌‌نیوز :

نهاد ریاست جمهوری الجزایر اعلام کرد، پس از دیدار میان شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین و عبدالمجید تبون، همتای الجزایری وی در پکن که از روز دوشنبه بنا به دعوت شی جینپینگ به چین سفر کرده است، دو طرف بیانیه مشترکی صادر کردند.

به گزارش روزنامه رأی الیوم، در این بیانیه آمده است، الجزایر از موضع چین در مسائل حقوق بشری، سین کیانگ، هنگ کنگ، تبت و غیره حمایت می کند و با تلاش ها برای سیاسی کردن موضوع حقوق بشر یا استفاده ابزاری از آن در روابط بین الملل مخالف است. طرف چینی هم از تلاش های الجزایر برای حفاظت از امنیت ملی و ثبات خود اعلام حمایت کرده و رویکرد توسعه طلبانه الجزایر را برای دستیابی به یک تحول اقتصادی جامع ستود.

همچنین در این بیانیه آمده است، الجزایر و چین بر افزایش رایزنی و هماهنگی در مورد موضوعات بین المللی و چندجانبه، بر ادامه حمایت بی دریغ از منافع اصلی خود، حمایت از یکدیگر در حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود و تلاش مشترک برای دفاع از اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها تاکید کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است، الجزایر چین را در جریان اقداماتی که برای پیوستن به گروه بریکس انجام داده و نیز انگیزه های پشت این تلاش به ویژه تحولات بنیادین اقتصاد خود قرار داد که می خواهد با اقتصاد جهان همگام شود.

در این بیانیه آمده است، چین از تمایل الجزایر برای پیوستن به این گروه استقبال کرده و از تلاش های الجزایر برای رسیدن به این هدف حمایت می کند.

همچنین چین و الجزایر بر لزوم حل مساله فلسطین بر اساس قوانین بین المللی و قطعنامه‌های مشروع بین المللی تاکید کردند که تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ را حق ملت فلسطین می داند.

دو طرف در این باره توافق کردند که برای مسائل و بحران‌های منطقه عربی به ویژه سوریه، لیبی، یمن و سودان باید راه حل سیاسی و مسالمت آمیز پیدا کرد و از تلاش‌های لبنان، سومالی و سودان برای برقراری امنیت و ثبات، توسعه و شکوفایی و مبارزه با تمامی مظاهر تروریسم حمایت کرد.

درخصوص پرونده منطقه صحرای غربی؛ الجزایر و چین در حمایت خود از تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل دائمی و عادلانه در چارچوب مشروعیت بین المللی به ویژه قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل تاکید کردند؛ به گونه‌ای که مردم صحرای غربی حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشند.

پیرامون وضعیت اوکراین نیز دو طرف اعلام کردند، برقراری امنیت برای یک کشور به هزینه سایر کشورها و لزوم رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی منطقی کشورهای مربوطه و حل و فصل مناسب آن و عدم استفاده از تحریم‌های یکجانبه و سایر اقدامات قهری جایز نیست.

چین و الجزایر همچنین خواستار حل و فصل اختلافات از طریق راه‌های مسالمت آمیز از طریق گفتگو، مذاکره و پایبندی به قوانین بین المللی شدند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین