کد خبر: ۸۵۴۶۸۳
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸

بررسی احتمال انحلال باشگاه استقلال

با اعلام منصور قنبرزاده نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال اگر باشگاهی نتواند در سه دوره متوالی مجوز حرفه‌ای بگیرد، منحل می‌شود.
بررسی احتمال انحلال باشگاه استقلال
آفتاب‌‌نیوز :

ادعای نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص انحالا باشگاه‌ها در حالی است که در بین ۱۰ باشگاهی که دو دوره متوالی مجوز حرفه‌ای نگرفته‌اند، استقلال مطرح‌ترین باشگاه است و همین موضوع نگرانی هواداران این تیم را در پی داشته است. با این حال رسول باختر، وکیل و کارشناس حقوق ورزشی در این خصوص گفت: «نکته‌ای که وجود دارد این است که کلا از بیخ و بن و از اساس این حرف اشتباه است؛ چراکه نه در مقررات داخلی ما و نه در فیفا و AFC چیزی تحت عنوان انحلال وجود ندارد.

درواقع طبق مقررات AFC هیچ چیزی تحت عنوان انحلال تعریف نشده است که اگر باشگاهی مجوز حرفه‌ای را نگیرد به‌عنوان تنبیه مجازات خواهد شد.» وی ادامه داد: «نکته بعدی اینکه در مقررات داخلی خودمان هم چنین موضوعی اصلا تعریف نشده است. در واقع در ضمیمه شماره ۸ مقررات صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه برای فصل بعدی شدیدترین تنبیهات در بحث نگرفتن مجوز‌ها به جرایم مالی مربوط می‌شود و در صورت تکرار علاوه‌بر اینکه مجوز صادر نمی‌شود این تنبیهات با درنظر گرفتن اقدامات بازدارنده مانند بسته شدن پنجره و... شدیدتر خواهد شد و هیچ‌وقت درباره انحلال که تنبیهی بسیار شدید است اصلا صحبتی نمی‌شود.» باختر تاکید کرد: «برای تنبیهات شدیدتر درباره سقوط و کسر امتیاز صحبت می‌شود آن هم جایی که کمیته‌های قضایی فدراسیون باشگاهی را جریمه مالی کرده، باشگاه فوق از پرداخت آن سر باز زده و زیر بار پرداخت جریمه فوق نرود. در این حالت برای باشگاه‌های متخلف بحث سقوط و کسر امتیاز به وجود می‌آید و همین جا هم که صحبت از شدیدترین تنبیهات می‌شود هیچ بحثی درباره انحلال وجود ندارد.»

کارشناس حقوقی فوتبال یادآور شد: «اصلا در فوتبال به صورت کلی چیزی به نام انحلال یا منحل شدن تیمی وجود ندارد. شدیدترین برخوردی که می‌تواند با یک باشگاه یا سازمان بشود این است که شخصیت حقوقی و هویت باشگاه محفوظ مانده، اما باشگاه متخلف از زیرمجموعه فدراسیون اخراج می‌شود. یعنی اگر باشگاهی چند تخلف برخلاف اساسنامه فدراسیون انجام بدهد آنجا هم هیچ اختیاری برای انحلال وجود نداشته و اینجا بحث اخراج از زیرمجموعه و ممانعت از حضور در مسابقاتی که زیر نظر فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود، پیش می‌آید. این دیگر شدیدترین برخورد است، آن هم زمانی که چند بند اساسنامه را نقض کرده باشید که در این صورت حضور تیم فوق اصولا برای فوتبال مضر خواهد بود.»

باختر درباره اینکه گفته می‌شود ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌گوید که اگر شرکتی در سه دوره مستمر زیان‌ده باشد، هر یک از سهام‌داران می‌توانند تقاضای انحلال کنند گفت: «این ماده هم صحبتی از انحلال به صورت واضح مطرح نمی‌کند بلکه در صورت از بین رفتن نیمی از سرمایه، هیات‌مدیره باید مجمع عمومی را دعوت کرده و این مجمع درباره ابقا یا انحلال شرکت تصمیم‌گیری خواهد کرد که درصورت ابقا، فقط سرمایه آن کاهش پیدا می‌کند و هیچ‌گاه درباره تیم‌های پرطرفداری مثل استقلال بحث انحلال پیش نمی‌آید و منطق فوتبال باشگاهی ایران هم همین را می‌گوید و هیچ زمانی سهامداران این باشگاه که همان هوادارانش هستند رای به انحلال استقلال رای نخواهند داد.»

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین