کد خبر: ۸۵۵۰۴۷
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۷

تحقیقات بازپرس جنایی تهران درباره ریزش مرگبار ساختمان‌های خلازیر

تاکنون دستور بازداشت فردی از سوی بازپرس جنایی صادر نشده و بازپرس بازداشت افراد را منوط به انجام تحقیقات کامل در مورد حادثه و شناسایی مقصرین کرده است.
تحقیقات بازپرس جنایی تهران درباره ریزش مرگبار ساختمان‌های خلازیر
آفتاب‌‌نیوز :

بازپرس جنایی از شروع تحقیقات تخصصی برای شناسایی مقصران حادثه ریزش ساختمان نیمه کاره در خلازیر خبر داد و گفت به زودی مقصران این حادثه بازداشت خواهند شد.

بازپرس جنایی تهران زمانی به پرونده این ریزش مرگبار ورود کرد که خبر بیرون آمدن اجساد از زیر آوار ساختمان در تماس با او اطلاع داده شد. ماجرای ریزش مرگبار در در خیابان گلها واقع در شهرک احمدیه از ابتدای دیروز در پی اجرای دستور مقام قضایی مبنی بر برخورد با ساخت و سازهای غیرایمن و غیرقانونی شروع شد و واحدهای انتظامی تهران همراه عوامل شهرداری در محله خلازیر واقع در منطقه ۱۹ تهران حاضر شدند تا در صورت نیاز پشتیبانی وارد عمل شوند؛ اما به علت عدم رعایت نکات ایمنی و عدم پایداری سازه، پنج ساختمان همجوار به طور همزمان تخریب شدند.

پس از آن تیم‌های امداد و نجات در محل حاضر شدند تا عملیات آواربرداری برای بیرون آوردن افراد گرفتار در زیر آوار شروع شود. وقتی 7 نفر از محبوسان از زیر آوار بیرون آورده شدند، معلوم شد 5 نفر آنها بر اثر ریزش آوار فوت شده‌اند. همچنین در این حادثه تعدادی از ماموران نیروی انتظامی و افراد رهگذر نیز زخمی شدند.

در حالی که عملیات امداد و نجات در جریان بود، ماموران پلیس حاضر در صحنه، موضوع را به محمد مهدی براعه، بازپرس ویژه قتل شعبه سوم دادسرای امور که در زمان حادثه مسولیت کشیک قتل پایتخت را برعهده داشت اطلاع دادند.

به این ترتیب بازپرس براعه ساعت 2 بعد از ظهر یکشنبه وارد محل آواربرداری شد تا تحقیقات در مورد علت و نحوه مرگ قربانیان این حادثه مرگبار را هدایت کند.

مردی که صاحب سه ساختمان از پنج ساختمان آوار شده است در مورد این حادثه به بازپرس جنایی توضیح داد: قرار بود این ساختمان‌ها هر کدام 7 طبقه باشد و در مجموع 147 میلیارد تومان برای این ساختمان‌ها هزینه کرده‌ام، اما نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاد و فرو ریختند.

اظهارات مرد صاحب ملک در حالی است که پیش از این شهرداری اعلام کرده بود ساختمان‌ها را در این محل تخریب می‌کند و برای اطلاع‌رسانی در این مورد بنر هم نصب و تذکر داده شده بود که ساخت و ساز در آنجا ممنوع است و سازندگان باید برای رفع تخلف اقدام کنید. 

در حال حاضر و پس از انجام تحقیقات اولیه در محل این آوار‌ها بازپرس جنایی دستور داده است مدارک شهرداری و پیمانکار ضمیمه پرونده شوند و کارشناس بررسی کند در موقع آواربرداری و تخریب ساختمان قصوری صورت گرفته است که باعث این اتفاقات شده باشد و آیا تخریب به صورت درست انجام شده و دلیل این اتفاقات چه بوده است؟

همچنین بازپرس براعه دستور داد اجساد به پزشکی قانونی انتقال یابند تا هویت و علت فوت هرکدام از قربانیان مشخص و شکایت خانواده و اولیای‌دم تمامی متوفیان ثبت شود. همچنین ایمن‌سازی محل و تخلیه سکنه ساختمان‌هایی که احتمال ریزش آنها وجود دارد در دستور کار قرار دارد. تاکنون دستور بازداشت فردی از سوی بازپرس جنایی صادر نشده و بازپرس براعه بازداشت افراد را منوط به انجام تحقیقات کامل در مورد حادثه و شناسایی مقصرین کرده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین