کد خبر: ۸۵۵۴۱۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۸

توافق آمریکا و عربستان درخصوص چارچوب کلی عادی‌سازی روابط با اسرائیل

مقامات درحال به توافق رسیدن بر سر جزئیات توافق بر سر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و امیدوارند که این توافق تا ۹ الی ۱۲ ماه آتی حاصل شود.
توافق آمریکا و عربستان درخصوص چارچوب کلی عادی‌سازی روابط با اسرائیل
آفتاب‌‌نیوز :

عربستان سعودی با آمریکا توافق کرده تا در ازای دریافت امتیازات در رابطه با فلسطین، تضمین‌های امنیتی آمریکا و کمک‌های هسته‌ای غیرنظامی، رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی که نامشان فاش نشد،  آمریکا در ازای ارائه این امتیازات از عربستان سعودی می‌خواهد تا محدودیت‌هایی در رابطه با روابط رو به رشد خود با چین - چه از لحاظ نظامی و چه از نظر اقتصادی - اعمال کند.

به گفته مقامات، آمریکا از عربستان سعودی می‌خواهد که تضمین‌هایی ارائه کند که هیچ‌گاه به چین اجازه احداث پایگاه‌های نظامی در خاک خود را نخواهد داد. پیش‌تر موضوع مشابهی باعث تنش بین ایالات متحده و امارات شد. علاوه بر این، ایالات متحده از پادشاهی می‌خواهد که استفاده از فناوری شرکت چینی هوآوی را کاهش دهد، از دلار به جای یوان در معاملات نفت استفاده کند و اختلافات با واشنگتن بر سر موضوع قیمت نفت را حل کند.

با این حال، به گفته مقامات سعودی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به مشاوران خود گفته است که آمادگی برقراری روابط دیپلماتیک کامل با رژیم صهیونیستی را ندارد.

وی به مشاوران خود گفته که هیچ عجله‌ای ندارد؛ به ویژه که رژیم صهیونیستی درحال حاضر مخالف تشکیل کشور مستقل برای فلسطین است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین