کد خبر: ۸۵۵۴۵۳
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹

علائمی شبیه سرماخوردگی که گویای ابتلا به هپاتیت است

فوق تخصص گوارش و کبد، با تاکید بر اینکه انواع هپاتیت به دلیل مشغله کاری یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی در میان مردان بیشتر از زنان شایع است، گفت: هپاتیت به شرط مراجعه زودهنگام به پزشک و تشخیص و توجه به بیماری قابل درمان است.
علائمی شبیه سرماخوردگی که گویای ابتلا به هپاتیت است
آفتاب‌‌نیوز :

هفته اول آبان هفته آشنایی با بیماری هپاتیت نام گذاری شده است؛ بیماری که طبق گفته دکتر رشید رمضانی رییس اداره کنترل و مبارزه با هپاتیت وزارت بهداشت با سه گونه A، B و C خودنمایی می‌کند و در حال حاضر ۳.۸ درصد جمعیت جهان یعنی معادل ۲۹۶ میلیون نفر به هپاتیت B مبتلا هستند و ۰.۷۵ درصد جمعیت جهان نیز از هپاتیت C رنج می‌برند، همچنین ۵.۹ درصد میزان بروز هپاتیت B و ۲.۳ درصد نیز میزان بروز هپاتیت C در کشور است، اما از نظر میزان شیوع، ایران جزو کشور‌هایی با شیوع پایین است و میزان شیوع هپاتیت B کمتر از یک درصد و میزان شیوع هپاتیت C کمتراز ۰.۳ درصد جمعیت عامه است.

به گفته وی البته این آمار در جمعیت‌های خاص همچون معتادان تزریقی بیشتر است و میزان شیوع بیماری هپاتیت در آن‌ها ۳۵ درصد است و نشانگر لزوم تمرکز ویژه بر این افراد است که از طریق زندان‌ها و... به سراغ این بیماران می‌رویم. کمتر از ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C و کمتر از یک میلیون نفر مبتلا به هپاتیت B در کشور داریم. در این میان آمار ابتلا در میان مردان بیشتر از زنان است.

درباره دلیل ابتلا افراد به این بیماری و علائم آن، دکتر ایرج خسرونیا روز یکشنبه و به بهانه آغاز هفته اطلاع رسانی درباره بیماری هپاتیت به خبرنگار اجتماعی ایرنا، گفت: هپاتیت یعنی تورم کبد و در نتیجه وقتی سلول‌های کبد به دلایلی همچون بیماری‌های ویروسی، میکروبی، داروها، بیهوشی‌های مکرر، ضربه و مصرف الکل متورم می‌شود بروز و ظهور می‌کند.

مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به هپاتیت قرار دارند

علائم ظاهری ابتلا به هپاتیت چیست؟

وی خاطرنشان کرد: کبد وقتی متورم شد کارایی خود را از دست می‌دهد؛ ابتدا بزرگ می‌شود و سپس آنزیم‌های کبدی بالا می‌رود. به این معنا که در حالت عادی، سموم مواد غذایی که مصرف می‌شود از طریق کبد گرفته و متابولیزه می‌شود، اما اگر کبد نتواند کار اصلی خود را به خوبی انجام دهد این مواد سمی به طور مستقیم وارد سیستم خونی انسان می‌شود و عوارضی از خود نشان می‌دهد.

فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص علائم ابتلا به هپاتیت و راه‌های انتقال آن، گفت: با ورود ویروس به بدن و گذر از دوره کمون علائم بیماری آغاز می‌شود. علائم در فاز حاد بیماری با تب پایین، زردی خفیف، تهوع، استفراغ، درد شکم و... است؛ سپس بیماری وارد فاز مزمن می‌شود در صورتی که بیماری بیش از ۶ ماه در بدن بماند هپاتیت مزمن و کمتر از ۶ ماه هپاتیت حاد است.

خسرونیا یادآور شد: اگر شخصی دچار زردی چشم، درد شکم در ناحیه کبد، بی اشتهایی و پررنگ شدن ادرار شد احتمال ابتلا به هپاتیت او بالا است و فورا باید به متخصص مراجعه کند.

وی با تاکید بر اینکه هپاتیت‌های ویروسی که شایع‌ترین بیماری کبد است، با سه نوع A، B و C خودنمایی می‌کند، توضیح داد: علائم هپاتیت A همانند سرماخوردگی است که چند روزی فرد را درگیر می‌کند و خود به خود از بین می‌رود. اما متاسفانه هپاتیت B و C ماندگارتر هستند و در صورت بی توجهی، بیماری کبدی مزمن را ایجاد کند و با عدم درمان به سیروز کبدی و سرطان کبد ختم می‌شود.

وی افزود: وقتی سیروز کبدی به وجود می‌آید شخص کاندید پیوند کبد می‌شود. پس توصیه می‌شود افراد با مشاهده نخستین علامت‌ها به پزشک متخصص مراجعه کند، ضمن اینکه از مصرف الکل پرهیز کند.

ابتلا به هپاتیت با سوء تغذیه پیوند خورده است

خسرونیا با تاکید بر اینکه سوء تغذیه نقش برجسته‌ای در ابتلای افراد به هپاتیت دارد، گفت: به دلیل سوء تغذیه، این بیماری در حال افزایش در جهان است بنابراین وظیفه دولت‌ها است که مواد غذایی کافی در دسترس افراد ساکن در مناطق محروم قرار دهند تا این بیماری کنترل شود.

وی افزود: ابتلا به این بیماری در کشور‌های فقیر شایع‌تر و نزدیک به ۴۰ درصد افراد مبتلا به یک نوع از این بیماری هستند. اما در کشور‌های پیشرفته هم این بیماری به دلیل مصرف الکل شایع است.

به گفته فوق تخصص گوارش و کبد، انواع هپاتیت به دلیل مشغله کاری مردان یا مصرف بیشتر نوشیدنی‌های الکلی در میان مردان بیش از زنان شایع است. در حقیقت انتقال هپاتیت B بیشتر از طریق رفتار‌های پرخطر جنسی است، اما سایر راه‌ها مانند استفاده از فرآورده خونی آلوده، سرنگ مشترک، وسایل آرایشی آلوده و... نیز می‌تواند انتقال دهنده ویروس باشد. بیشترین راه انتقال هپاتیت C نیز تماس با خون فرد آلوده است که از این طریق بیماری هپاتیت C در گروه‌هایی که مبادرت به مصرف مواد تزریقی می‌کنند، محتمل‌تر است.

هپاتیت قابل درمان است اگر سریع تشخیص داده شود

وی درباره درمان این بیماری هم خاطرنشان کرد: هپاتیت A و B قابل درمان است و نوع C پیش از این با عارضه برخورد می‌کرد که امروزه درمان آن هم سهل الوصول شده، اما تمام این حالت‌ها به شرط مراجعه زودهنگام به پزشک و تشخیص و توجه به بیماری است. افراد با مراجعه به واحد‌های مشاوره هپاتیت می‌توانند خدمات لازم را دریافت کنند که این موضوع نیازمند افزایش آگاهی پیرامون بیماری است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین