کد خبر: ۸۵۵۹۷۱
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱

آیا کرونا تمام شده است؟

سازمان بهداشت جهانی چند روز پس از تعیین سویه جدید کرونا اعلام کرد که تعداد موارد جدید کووید- ۱۹ گزارش شده در سراسر جهان در ماه گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته است.
آیا کرونا تمام شده است؟
آفتاب‌‌نیوز :

 سازمان بهداشت جهانی در ماه مه اعلام کرد که کووید دیگر یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی نیست اما هشدار داده است که ویروس به گردش و جهش ادامه خواهد داد و باعث افزایش گاه‌به‌گاه در عفونت‌ها، بستری شدن در بیمارستان و مرگ‌ومیر می‌شود.

به نقل از بیزینس، آژانس سازمان ملل‌ متحد در به‌روز رسانی هفتگی خود اعلام کرد که کشورها از ۱۰ جولای تا ۶ آگوست نزدیک به ۱.۵ میلیون مورد جدید را گزارش کردند که در مقایسه با ۲۸ روز گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است با این حال، تعداد قربانیان با ۵۷ درصد کاهش به ۲۵۰۰ نفر رسید.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که تعداد گزارش شده موارد و مرگ‌ومیرها منعکس‌کننده اعداد واقعی نیست، تا حدی به این دلیل که کشورها آزمایش و نظارت بسیار کمتری نسبت به مراحل اولیه همه‌گیری انجام می‌دهند.

چندین کشور در نیمکره شمالی ازجمله ایالات‌متحده، بریتانیا، فرانسه و ژاپن شاهد افزایش تابستانی موارد ابتلاء در هفته‌های اخیر بوده‌اند. کارشناسان معتقدند که گردهمایی‌ها و سفرهای تابستانی، کاهش مصونیت و یک نوع جدید ممکن است همگی در افزایش آن نقش داشته باشند.

سویه جدید زیرمتغیر اُمیکرون EG.۵ است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که بیش از ۱۷ درصد از کل موارد گزارش شده EG.۵ در اواسط ماه جولای بوده است که در مقایسه با ۷.۶ درصد در ماه قبل از آن افزایش یافته است.

با این وجود، تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که خطر ظهور گونه خطرناک‌تری وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش ناگهانی موارد و مرگ‌ومیر شود.

آنتوان فلاهولت، مدیر مؤسسه بهداشت جهانی در دانشگاه ژنو به خبرگزاری فرانسه گفت که وضعیت واقعی کووید در همه جای دنیا نامشخص است.

در حالی که تأثیر کووید به دلیل سطح بالایی از مصونیت در برابر واکسیناسیون یا عفونت قبلی بسیار کاهش یافته است، این ویروس همچنان یک تهدید است. سازمان جهانی بهداشت از کشورها خواسته است تا واکسیناسیون را افزایش دهند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین